שתף קטע נבחר

היכונו לקטסטרופה האקלימית

דו"ח בינלאומי קובע: אם לא תופחת מיד פליטת גזי החממה לאטמוספירה, נקודת האל-חזור תהיה בעוד עשר שנים. עד אז צפויה התגברות בצורת, הרס יבולים חקלאיים ומחסור במים

סכנת ההתחממות הגלובלית קרובה יותר מתמיד, כך עולה מדו"ח חדש של קבוצת מחקר בינלאומית, הכוללת פוליטיקאים בכירים, אנשי עסקים מובילים ואנשי אקדמיה מכל העולם . לפי הדו"ח הזה, בתוך לא יותר מעשר שנים, וקרוב לווודאי שאף פחות, נגיע לנקודת האל חזור של ההתחממות הגלובלית.

 

הדוח שכותרתו "עמידה באתגרי האקלים", וספיחים ממנו כבר התפרסמו ב"אינדיפנדנט" הבריטי ובסי.אן.אן, מיועד למקבלי ההחלטות בכל מדינת העולם. באופן מקרי הוא מתפרסם במקביל לתוכניתו של טוני בלייר, ראש ממשלת בריטניה, להגדיל את המאמצים לשינוי המדיניות האקלימית בהיותו היו"ר המכהן של ה-G8, קבוצת המדינות העשירות בעולם והן יו"ר האיחוד האירופי הזמני.

 

פצצת זמן אקולוגית

 

"ישנה פצצת זמן אקולוגית", סיכם את הדו"ח סטפן ביירס (Byers), שר התחבורה לשעבר של בריטניה, שעמד בראש כוח המשימה במשותף עם הסנטורית הרפובליקנית אולימפיה סנואו (Snowe). הדו"ח חובר בידי מכון המחקר למדיניות ציבורית בבריטניה, המרכז לקדמה אמריקנית בארה"ב ומכון באוסטרליה. המדענית הראשית שייעצה לצוות היא ד"ר ראקנדרה פאצוארי (Rakendra Pachauri), יו"ר הצוות הבין ממשלתי של האו"ם לשינויים האקלימיים.

 

הדו"ח מציין כי מידות החום הצפויות יגרמו לשינויים הרי אסון, שיתבטאו בין היתר בכשלון גידולים חקלאיים בקנה מידה רחב, מחסור במים ובצורות ארוכות, גידול במגיפות, עליית גובה פני הים ומוות היערות. בנוסף, קיימת אפשרות מוחשית לאירוע קטסטרופלי אחד או יותר שיאיץ עוד יותר את ההתחממות הגלובלית, כמו למשל המסת הקרח בגרילנד או שינוי במסלולו של זרם הגולף (נהר תת מימי הזורם מאמריקה המרכזית לעבר צפון אירופה).

 

 

 

עוד מציין הדו"ח כי עליה של הטמפרטורה הממוצעת בשתי מעלות צלזיוס, מעבר לזו ששררה בשנת 1750 לפני המהפכה התעשייתית, כבר נגרמה בשל פעילות האדם כמו הפרחת גזי פסולת כמו דו תחמוצת הפחמן (CO2) הגורם לשמירה על חום השמש בתוך האטמוספירה. אולם גם כך הטמפרטורה כבר עלתה ב-0.8 מעלות מאז, וההתחממות הבאה כבר בדרך – כך שלאנושות יש עוד מעלה אחת לפני שנגיע לנקודה הקריטית.

 

נתונים נוספים

 

בשורות רעות נוספות: ריכוז דו תחמוצת הפחמן באטמוספירה עלול להגיע ל-400 חלקיקים למיליון. הרמה הנוכחית היא 379 חלקיקים למיליון והקצב עולה ב-2 חלקיקים למיליון בשנה - כך שנגיע ל-400 בתוך 10 שנים או אף מוקדם יותר (אף כי עליית הטמפרטורה ב-2 מעלות עשויה להגיע לביטוי רק מאוחר יותר).

 

הדו"ח דוחק במדינות ה-G8 להסכים על ייצור רבע מתצרוכת החשמל שלהם ממקורות מתחדשים עד 2025, ולהכפיל את ההוצאות על מחקרים על אנרגיה דלת פחמן עד 2010. הוא גם קורא ל-G8 ליצור קבוצה אקלימית עם המדינות המתפתחות המובילות כמו הודו וסין, המגדילות כל הזמן את פליטת ה-CO2.

 

בנוסף לבצורת ולרעב צפויה גם סכנה לשוניות האלמוגים וליערות האמזונס. מתוך הדו"ח: "מעל 2 מעלות הסיכון גדל וצפוי מסלול המראה. בין היתר יש חשש מהמסת קרחוני הענק במערב אנטארטיקה ובאיסלנד, שעלולים לגרום לעליית גובה פני הים ב-10 מטרים בתוך כמה שנים, יפסיקו את מחזור הזרימה הימית (לרבות זרם הגולף שבלעדיו אירופה היתה מדבר כמו צפון קנדה באותם קווי רוחב).

 

אבי בליזובסקי הוא עורך אתר הידען

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
קיימת אפשרות לאירוע קטסטרופלי
צילום: גטי אימג' בנק ישראל
מומלצים