שתף קטע נבחר

כנס בליכוד בעד משאל; איתן: גם שרון הביע תמיכה

מאות פעילי ליכוד - תומכי ההתנתקות ומתנגדיה - יתכנסו מחר ויתאחדו בקריאה למשאל עם. "רק כך נוכל לעבור את הניתוח הכואב הזה במינימום נזקים", מסביר יו"ר ועדת החוקה, ומגייס מכתב מראש הממשלה, בו הוא מביע "תמיכה עקרונית" ביוזמה. ובינתיים, היועץ המשפטי של המפלגה נתן "אור ירוק" לסילוק הפייגלינים, בגלל חשד להסתה

ראש הממשלה שרון מבהיר שוב ושוב כי לא יערוך משאל עם על תוכנית ההתנתקות, וכי כל מי שתומך בקיום המשאל מנסה רק לעכב את התוכנית. אך רק לפני שנה, הוא היה בין אלה שהביעו תמיכה במשאל.   

 

את הפרטים מזכיר יו"ר ועדת החוקה של הכנסת, ח"כ מיכאל איתן. בנאום לבאי הכנס "משאל לליכוד העם", שייערך מחר (יום ד'), הוא כותב: "בפברואר אשתקד פניתי לשרון ביוזמה לקיים משאל עם. ראש הממשלה השיב לי בכתב, באמצעות עוזרו, כי הוא תומך עקרונית ברעיון משאל עם בטרם ביצוע תוכנית ההתנתקות".

 

איתן מעיד על עצמו כי הוא בין התומכים המובהקים בקיום המשאל: "מאז ועד היום אני מתמיד בעמדתי, לפיה קיום משאל עם בסוגיית ההתנתקות הוא מהלך שיסייע למדינת ישראל, למתיישבים ולתנועת הליכוד לעבור את הניתוח הכואב הזה במינימום נזקים".

 

יו"ר ועדת החוקה מזכיר כי ועדה מיוחדת מטעם סיעת הליכוד בראשותו, ובהשתתפות חברי הכנסת רוני בר-און וגלעד ארדן, המליצה בנובמבר האחרון שהליכוד יתמוך בקידום רעיון המשאל. בדו"ח שהגישה הזכיר איתן את המכתב שקיבל משרון. "ההמלצה התקבלה בסיעת הליכוד בהסכמה מקיר לקיר", הוא אומר.

 

"במצב הדברים כיום, אני רואה את הליכוד מחויב לקדם את רעיון משאל העם, ולמצוא את הרוב הדרוש לכך בכנסת ובוועדת החוקה שבה הנושא אמור להיות נדון", מסכם איתן. "אני מקווה שגורמים שונים בציבוריות הישראלית, ובמיוחד רבנים, המכריזים לא אחת על חשיבות האחדות הלאומית ועל החובה להימנע מסכנת שפיכות דמים – ייצקו תוכן מעשי בהכרזותיהם ויורו לנציגיהם בכנסת לתמוך בחוק משאל העם, שמוגבל להחלטות בדבר עקירת יישובים או מסירת שטחי מולדת, ולא לכל נושא אחר".

 

בכינוס מחר אמורים להשתתף מאות פעילים וחברי מרכז הליכוד, בהם תומכים ומתנגדים לתוכנית ההתנתקות, שמסכימים על דבר אחד: הצורך בקיום משאל עם על הנסיגה מעזה. בכנס ישתתפו גם חברי כנסת. אורח הכבוד יהיה ראש עיריית שדרות, אלי מויאל. ח"כ איתן עצמו לא יוכל להגיע לכנס, בשל נסיעה לחו"ל.   

 

ובתוך כך, נמשכת הסערה בליכוד סביב החוברת שמפיצים ה"פייגלינים", אנשי חטיבת "מנהיגות יהודית", ובה קריאות לסרבנות ואי-ציות. היועץ המשפטי של התנועה, עו"ד איתן הברמן, נתן היום "אור ירוק" לפתוח בהליכים להוצאת הקבוצה אל מחוץ לשורות הליכוד. בחוות דעת שהכין אמר עו"ד הברמן כי במאמרים נכללים דברים מהם עולה חשד להסתה. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
המכתב. שרון
צילום: איי פי
צילום: אתר הכנסת
לעבור את הניתוח במינימום נזקים. איתן
צילום: אתר הכנסת
צילום: אטילה שומפלבי
בדרך החוצה. פייגלין
צילום: אטילה שומפלבי
מומלצים