שתף קטע נבחר

ראש אכ"א: אני איתן בדעתי לפרק יחידות ההסדר

רבני ישיבות ההסדר נועדו עם ראש אכ"א, האלוף אלעזר שטרן, ודרשו ממנו לחזור בו מהחלטתו לפרק את יחידות ההסדר. בתום הפגישה, הודיע ראש אכ"א שלא יחזור בו מהחלטתו, אך הבהיר שייפגש עם פורום רחב יותר של רבנים. הרב שי פירון, ראש מוסדות ישורון ורב בית הכנסת "היכל משה" באורנית: "צריך להנמיך את הלהבות. אני והצבא זה לא שני צדדים, אני זה הצבא"

איתן בדעתו: ראש אכ"א, האלוף אלעזר שטרן, הבהיר אמש (יום ג') לראשי ישיבות ההסדר, שהגיעו לפגישה בלשכתו בקריה בתל-אביב שאינו מתכוון לחזור בו מההחלטה לפרק את היחידות המיוחדות בהן משרתים תלמידי הישיבות. בפגישה סוכם כי שטרן יערוך בקרוב שיחה נוספת עם פורום רחב יותר של רבנים על מנת להמשיך את ההידברות בנושא.

 

בפגישה בלשכתו של שטרן השתתפו בין השאר הרבנים יובל שרלו, דוד סתיו ואליקים לבנון. במהלך הפגישה, הם ביקשו משטרן לשנות את החלטתו בדבר סגירת יחידות ההסדר, ופיזור החיילים במחלקות נפרדות. הרבנים נועדו מוקדם יותר בגבעת שמואל לישיבה סגורה שהוגדרה "כינוס חירום" בעקבות ההחלטה, ולאחר הכינוס, הגיעו לפגישה עם ראש אכ"א.

   

ראש ישיבת ההסדר פתח תקווה ודובר ישיבות ההסדר, הרב דוד סתיו, אמר ל-ynet בתום הפגישה שנמשכה כשעתיים ונגמרה סמוך לחצות: "היתה פגישה טובה מאוד וסוכם שנתחיל במסלול של הידברות שלצערנו לא היתה עד היום. סוכם שנתאם פגישה רחבה עם כל ראשי ישיבות ההסדר בהשתתפותו. הוא יציג את עמדותיו ונקיים דיון משותף".

 

הרב סתיו הוסיף: "אני מרגיש בהרבה מקומות שיש תרבות לא מספיק רגישה לצורך של בני אדם לדבר זה עם זה. מרבית הוויכוחים ייפתרו כשאנשים יקשיבו אחד לשני. אני מאמין שאם אנחנו נקשיב לו והוא יקשיב לנו, נוכל להגיע להסכמות".

 

רבה של אלון מורה, הרב אליקים לבנון, שנכח בפגישה אמר כי פניהם למשא ומתן. "אנחנו מאוד מאוד מקווים שהאלוף שטרן יבין שהוא אינו יכול להנחית החלטות. אנו דורשים, תובעים, ומצפים שיבין את החשיבות במשא ומתן ולא בקבלת החלטות חד-צדדית. הדבר בנפשנו, וההחלטה הזו תפגע בתשתית החינוכיות והרעיונית".

 

הרב שי פירון, ראש מוסדות ישורון ורב בית הכנסת "היכל משה" באורנית, אמר ל-ynet: "כל מה שאנחנו רואים עכשיו, בלי קשר לנקודה הספציפית הזו, הוא קרע מאוד משמעותי בחברה, מצב שבו כל דבר מתפרש כרצון של צד אחד להכניע צד אחר. זה מצב מורכב ומסובך, גם מסיבות פוליטיות, כשכל דבר, אפילו הקטן ביותר, מקבל משמעויות יותר ממה שהוא מייצג באמת.

 

"צריך להנמיך את הלהבות. אני והצבא זה לא שני צדדים, אני זה הצבא. צריך למצוא את הדבר הטוב ביותר לצה"ל. חייבים לעשות פעולות להרגעה ובניית האמון ההדדי. אני מאמין בראש אכ"א וחושב שהוא איש הגון, הוא המפקד של החיילים שלי, ואני לא רוצה להגיע לעימות אישי איתו ולא לתייק אותו בשום מגירה.

 

"יש דרך איך צריכים לקבל החלטה כזו, והיא צריכה לכלול הדדיות וקבלת החלטות משותפת. המטרה היא משותפת - קידום הצבא. אני כואב את המקום שהגענו אליו עכשיו, ולא ישיבות ההסדר צריכות לעמוד במקום המפלג. צריך להידבר עד שייצא עשן לבן ולמצוא פתרון נכון לצבא ולמסגרות הערכיות שלנו. הדרך הלא נכונה היא להתמודד עם כותרות. שינוי כשלהו, אם צריך אותו בכלל, צריך להתהוות בצורה אחרת. העניין הזה הוא ביטוי למה שהחברה הישראלית חווה וחייבים להבין שיש דרך אחרת".

 

ההחלטה שעוררה מחלוקת

 

"ידיעות אחרונות" חשף אתמול שבימים האחרונים קיבל ראש אגף כוח אדם במטכ"ל את ההחלטה הדרמטית על ביטול המסלול המיוחד. להחלטה קדמה עבודת מטה מסודרת שהתנהלה בנושא, ובעקבותיה כבר בגיוס הקרוב בחודש מארס תפורק המסגרת המחלקתית המיוחדת, והחיילים יפוזרו.

 

במהלך הדיונים שקדמו להחלטה טען האלוף שטרן - כי הרעיון הבשיל אצלו במשך שנים. "התפיסה שלי היא שצה"ל יהיה צבא העם וישמש כור היתוך. לכן אני בעד עירוב כמה שיותר. אני נגד מסגרות סקטוריאליות או אידיאולוגיות - זה פוגע בצבא העם ופוגע ביכולת שלנו לקרב זה את זה. אני רוצה שהם יכירו אחד את השני - כך שיידעו שלאחר אין קרניים", אמר שטרן באותם דיונים.

 

כצפוי, ההחלטה עוררה זעם רב. ח"כ אפי איתם דרש לכנס בדחיפות את ועדת חוץ וביטחון של הכנסת, לדון בנושא, ואמר "חיילי יחידות ישיבות ההסדר שירתו למעלה משלושים שנה ותיפקדו תמיד כיחידות מבצעיות ומקצועיות מהשורה הראשונה.

 

"ההחלטה אינה מקצועית אלא פוליטית והיא מאיימת לפגוע קשות ברקמה העדינה של הציונות הדתית בהשתלבות בצבא. בעידן בו הציונות הדתית עומדת תחת מתקפה קשה - מובילה החלטה זו לניכור והפרדה בין הציבור הציוני דתי למערכות המדינה".


פורסם לראשונה 25/01/2005 20:34

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
האלוף אלעזר שטרן
צילום: דובר צה"ל
צילום: זום 77
הרב אליקים לבנון
צילום: זום 77
מומלצים