שתף קטע נבחר

בכנסת דרשו מניצולת שואה להסיר טלאי צהוב

ניצולת שואה ילידת הונגריה, קטלין הירן, הגיעה ליציע האורחים של הכנסת כדי להיות נוכחת בישיבה המיוחדת לציון 60 שנה לשחרור אושוויץ. היא ענדה טלאי צהוב, אותו ענדה גם בגיל 8. לתדהמתה, ניגשה אליה ראש אגף הביקורים בכנסת, ודרשה ממנה בתוקף להסיר את הטלאי בטענה כי "מדובר בפרובוקציה"

טלאי צהוב הוא פרובוקציה? כך לפחות סבורים כנראה בכנסת, אולי בעקבות פרשת "הטלאי הכתום" של המתנחלים. 

 

במהלך ישיבה מיוחדת שקיימה היום (ד') הכנסת לציון 60 שנה לשחרור מחנה ההשמדה אושוויץ התפתחה תקרית מביכה ביציע האורחים. אחת האורחות, ניצולת השואה קטלין הירן, ילידת הונגריה שהועברה למחנה ההשמדה מאטהאוזן, ענדה על דש בגדה את הטלאי הצהוב. מדובר באותו טלאי שהצמידה לבגדיה, כך סיפרה, כילדה בת 8.

 

לתדהמתה, ניגשה אליה ראש אגף הביקורים בכנסת, נורית רון, ודרשה ממנה בתוקף להסיר את הטלאי בטענה כי "מדובר בפרובוקציה".

 

מייד התגודדו צלמים רבים מסביבה של הניצולה הנבוכה, שלא הבינה מדוע עליה להסיר טלאי צהוב מעל בגדיה, ועוד במעמד של ישיבה מיוחדת לשחרור אושוויץ. לבסוף, לאחר הפצרות רבות, היא הסירה את הטלאי והצלמים סולקו מהיציע בהוראת קצין הכנסת.

 

דובר הכנסת מסר בתגובה לאירוע: "לצלמים ניתנה אפשרות מהירה לצלם צילום מהיר, אולם הם עטו בזמן הנאומים על הגברת, והדבר גרם להפרעה חמורה". הדובר הדגיש כי "בשום שלב לא התבקשה הניצולה להסיר את הטלאי הצהוב".

 

אחרית הימים: איתם חיבק את שריד

 

הטקס בכנסת הצליח להוליד חיבוק מפתיע בין ח"כ אפי איתם ליוסי שריד. איתם לא התאפק וניגש לחבק את שריד על נאומו המרגש במליאה. שריד הצליח לרתק את הנוכחים בישיבה כאשר סיפר על תלאותיו של פיפצ'יק הקטן, שניצל מאושוויץ וצעד לבדו בשלג בדרכו לישראל. בסיום הסיפור פנה שריד ליו"ר הכנסת: "אדוני היו"ר פיפצ'יק הקטן – פטר גרינפלד - נמצא איתנו כאן היום ולצידו חתנו ושני נכדיו".

 

רק כמחצית מחברי הכנסת, ביניהם חברי הכנסת הערבים, נכחו בישיבה, אל מול יציעים מלאים בחברי הסגל הדיפלומטי ובניצולי שואה.

 

ראש הממשלה, אריאל שרון, אמר בישיבה כי "בעלות הברית ידעו על השמדת יהודים ולא עשו דבר. המסקנה העצובה והנוראה היא שלאיש לא היה אכפת שרוצחים יהודים. מדינת ישראל למדה לקח ומאז הקמתה היא מיטיבה להגן על עצמה ועל תושביה", אמר.

 

לדבריו, "צעדים לגיטימים של הגנה עצמית בהם נוקטת ישראל במלחמתה בטרור הפלסטיני, מוצגים בידי שונאי ישראל השונים כצעדי תוקפנות בנוסח נאצים". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
טלאי צהוב. "מגיל שמונה"
צילום: איי פי
צילום: תומריקו
שריד. חיבוק עם איתם
צילום: תומריקו
צילום: מנחם כהן
שרון. "לא עשו דבר"
צילום: מנחם כהן
מומלצים