שתף קטע נבחר

"מזוז הופך את ישראל למדינה דו-לאומית"

המערכת הפוליטית סוערת בעקבות "מהפכת הקרקעות" המתוכננת: ח"כ אריה אלדד קורא לפטר את היועץ המשפטי לממשלה. ח"כ פרוש מבקש לשנות את החוק "כדי לוודא שאדמות מדינה יימכרו רק ליהודים". ואילו בשינוי ובשמאל מברכים: "לקק"ל היה תפקיד היסטורי חשוב - שהסתיים עם הקמת המדינה"

"היועץ המשפטי לממשלה מפר את מגילת העצמאות בכך שהוא מעדיף את דמותה הדמוקרטית של מדינת ישראל על היותה מדינת היהודים. למזוז יש סדר יום שבסופו תהפוך ישראל למדינה דו לאומית", כך מאשים היום (ה') ח"כ אריה אלדד (האיחוד הלאומי) בעקבות "מהפכת הקרקעות" שמתכנן מני מזוז.

 

המערכת הפוליטית סוערת בעקבות הדיווח כי היועץ המשפטי לממשלה החליט כי לא יפורסמו יותר מכרזים מטעם מינהל מקרקעי ישראל, בהם מופיע תנאי כי הם מיועדים ליהודים בלבד. המשמעות - כל אזרח יוכל לגשת למכרזים ולזכות בהם, גם אם מדובר בקרקעות שבבעלות קק"ל.

 

ח"כ אלדד אמר ל-ynet כי "אם לראש הממשלה ולשרת המשפטים עוד נשאר שמץ של מצפון ציוני עליהם לפטרו מתפקידו אך קשה להאמין שראש הממשלה יעשה זאת, אחרי שהיה זה מזוז שהוריד אותו מכיסא הנאשמים".

 

חבר הכנסת משה כחלון דורש לכנס את סיעת הליכוד לדיון, בהשתתפות ראש הממשלה, כדי לבחון את עמדת המפלגה ביחס להחלטת מזוז. ח"כ כחלון אמר כי "הליכוד חייב לתת את דעתו להחלטה מעוררת המחלוקת של היועץ המשפטי שיש בה כדי להרוס את הצביון היהודי של המדינה".

 

חבר הכנסת מאיר פרוש (אגודת ישראל) אמר כי "החלטת מזוז אומללה, וכמוה כהכרזה שישראל איבדה את מעמדה כמדינה יהודית". פרוש קורא לחברי כנסת להצטרף אליו במאמץ לשנות את חוק יסוד: מקרקעי ישראל, "כדי לוודא שאדמות המדינה יימכרו רק ליהודים".

 

גם יו"ר סיעת המפד"ל, חבר הכנסת זבולון אורלב, רואה בחומרה "את ההחלטה הסותרת לחלוטין את הגדרת מדינת ישראל כמדינה יהודית". לדבריו, "אדמות קק"ל אינן שייכות למדינת ישראל, אלא לעם היהודי".

 

ח"כ שאול יהלום קבע כי "אין בסמכות היועץ המשפטי לממשלה לסלף את רצונם של כל התורמים והרוכשים לאורך כל הדורות שהתכוונו לקנות קרקעות רק לעם היהודי. קק"ל נועדה לגאול את אדמות ארץ ישראל עבור העם היהודי ועבורו בלבד".

 

שלגי: לקק"ל היה תפקיד חשוב - שהסתיים

 

לעומת חברי הכנסת מהימין, מברך ח"כ רן כהן (מרצ) על החלטת היועץ המשפטי ואומר כי "חשיבות ההחלטה בכך שהיא מכירה עקרונית באפלייה ארוכת השנים ואכן מהווה שינוי מבורך. סוף סוף נעשה צדק לאזרחי מדינת ישראל".

 

ח"כ אילן שלגי (שינוי) טוען כי "לקק"ל היה תפקיד היסטורי חשוב שהסתיים עם הקמת המדינה. על המדינה לקיים מדיניות שווה לכל אזרחיה. מאחר ומדובר בחכירה ולא בהעברת בעלות, תוכל המדינה לפקח שלא יועברו הזכויות לאזרחי מדינות עוינות".

 

חברו לסיעה, ח"כ אילן ליבוביץ' אומר כי "החלטה נבונה ומוצדקת. מדובר בקרקעות המינהל השייכות לכל אזרחי ישראל. מה עוד שהובטח כי על כל קרקע של קק"ל שתימכר לערבי תתקבל קרקע כנגד. הגיע הזמן שאפליות למיניהן ייפסקו במדינה האמורה להיות דמוקרטית".

  

ח"כ אבשלום וילן (יחד) אומר כי "מדובר בהמלצה נכונה וראויה. ההתיישבות העובדת היושבת על קרקעות הקרן הקיימת תומכת במהלך שיאפשר שיוויון והחלפת אדמות קק"ל ואדמות מינהל. ההמלצה הופכת את הדיבור על שיוויון זכויות למעשה, ולכן ראויה לכל שבח".

 

יושב ראש סיעת העבודה, חבר הכנסת איתן כבל, בירך אף הוא על ההחלטה וקבע כי "זו החלטה אמיצה שמבטלת אפלייה שנמשכה שנים והעיבה על היחסים שבין ערביי ישראל למדינה".

  

גם ח"כ חיים אורון אומר כי "ראוי היה שהחלטה זו, המבטלת אפלייה ארוכת שנים, תתקבל לפני זמן רב".

 

ח"כ אחמד טיבי קבע כי "למרות העסקה הסיבובית של המדינה עם קק"ל מדובר באמירה חשובה בכיוון הנכון, אבל קק"ל נשארת שמורת טבע שלערבים אסורה הכניסה אליה וזאת מעצם הגדרת המדינה כיהודית דמוקרטית. כל עוד לא תהיה ישראל מדינת כל לאומיה וערבים יוכרו כמיעוט לאומי האפליה בישראל תימשך". 

 

ולעומתם, אמר חבר הכנסת ג`מאל זחאלקה (בל"ד): "זה מעט מדי, ומאוחר מדי. ההחלטה לא נוגעת לחלוקה הקיימת של הקרקע, ולהפקעות שהיו ושיהיו". 


פורסם לראשונה 27/01/2005 10:28

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גבי מנשה
אלדד. לפטר את היועץ
צילום: גבי מנשה
שלגי. תפקיד קק"ל הסתיים
אתר הכנסת
פרוש. לשנות חוק יסוד
אתר הכנסת
צילום: רויטרס
מזוז. חולל את הסערה
צילום: רויטרס
מומלצים