שתף קטע נבחר

סקר: כשליש מהמתנחלים ביו"ש תומכים בהתנתקות

סקר שערכה תנועת "שלום עכשיו" מצא כי 28 אחוז מתושבי הגדה, שאינם מיועדים לפינוי, תומכים בפינוי הרצועה ולמעלה ממחציתם סבורים שיש להחיל את חוק פינוי-פיצוי על כל ההתנחלויות. מועצת יש"ע בתגובה: לא מתייחסים ברצינות לסקרים של "שלום עכשיו". אם הנתון נכון, מדוע שרון לא הולך למשאל עם?

28 אחוזים מהמתנחלים ביהודה ושומרון תומכים בתוכנית ההתנתקות. כך עולה מסקר שיזמה תנועת "שלום עכשיו", המתפרסם הבוקר (יום א'). הסקר, שנערך על ידי חברת market watch בקרב כאלף מרואיינים ביהודה ושומרון, מצא עוד כי ארבעה אחוזים מהם מצדיקים שימוש בנשק בעת פינוי.

 

תנועת "שלום עכשיו" פנתה לחברת הסקרים על מנת לבדוק את עמדותיהם של המתנחלים שאינם מיועדים לפינוי. הסקר נערך בקרב מדגם אקראי מייצג של 1006 מרואיינים בגילאי 18 ומעלה ב-57 יישובים ברחבי הגדה.

 

עוד נמצא כי 67 אחוז בקרב המתנחלים מכירים בעובדה שיש להשיג שלום עם הפלסטינים, אך 56 אחוז אינם סבורים שהדבר אפשרי בעת הזאת. 81 אחוז סבורים כי יש לשמור על החוק במסגרת המאבק בתוכנית ההתנתקות.

 

הסקר מגלה גם כי 54 אחוז המתנחלים סבורים שיש להכיל את חוק פינוי-פיצוי על כל ההתנחלויות, ואילו רובם, 61 אחוז, תומכים במתן פיצויים למפונים כפתרון הוגן. 26 אחוז רואים את מועצת יש"ע כמייצגת אותם ואילו 18 אחוז רואים ברבנים כמייצגיהם.

 

מועצת יש"ע: אם הסקר נכון, מדוע שרון מתנגד למשאל עם

 

בעקבות המסקנות, דורשים ב"שלום עכשיו" להחיל את חוק פינוי-פיצוי על כלל המתנחלים ולהעניק למי שמעוניין בכך את האפשרות לחזור להתגורר בגבולות הקו הירוק. לטענתם, יש לפעול ביתר תקיפות נגד גורמי ימין קיצוניים העלולים לסכן את הדמוקרטיה ולקיים דו-שיח עם גופים נוספים בקרב המתנחלים, אשר לא נמנים עם חברי מועצת יש"ע.

 

דוברת מועצת יש"ע, אמילי אמרוסי, אמרה בתגובה: "אם שליש מתושבי יהודה ושומרון תומכים בתוכנית ההתנתקות, למה ראש הממשלה מתנגד להביא את ההכרעה להחלטת העם?, הדרך הנכונה לקבל החלטות היא לא באמצעות סקרים, אלא באמצעות הכרעת העם.

 

"כולנו רוצים שלום. כל יהודי רוצה שלום, השאלה היא שלום תמורת מה? ברור שהתוכנית של ראש הממשלה אינה השגת שלום, אף אחד לא מבטיח לנו שלום. אין שום תמורה בהסכם", אמרה אמרוסי.

 

לדבריה, "הסקרים שלנו, שנעשים במהימנות גבוהה בקרב כלל האוכלוסייה, מראים שאם התוכנית של שרון תובא היום למשאל עם, ראש הממשלה יובס. אנחנו לא מתייחסים ברצינות לסקרים של 'שלום עכשיו'".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
קמפיין מועצת יש"ע נגד הפינוי
צילום: גיל יוחנן
סקר חיובי. שלום עכשיו
מומלצים