שתף קטע נבחר

חוק "עוקף מזוז": מהפכת הקרקעות תקורקע

לפי הצעת חוק שהגיש ח"כ יהלום, תבוטל הזיקה בין קק"ל למינהל מקרקעי ישראל, כך שערבים לא יוכלו לרכוש מהקרן הקיימת אדמות: "העם היהודי לדורותיו תרם לקק"ל בידיעה ברורה שתרומותיו יאפשרו רכישת קרקעות לשם יישובם של יהודים, ויהודים בלבד"

"חוק עוקף מזוז": ח"כ שאול יהלום (מפד"ל) הגיש היום (א') הצעת חוק שמטרתה לחסום את "מהפכת הקרקעות" המתוכננת של היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז.

 

על פי הצעת החוק, תבוטל הזיקה בין אדמות קק"ל לבין מינהל מקרקעי ישראל על מנת שניתן יהיה להמשיך ולמכור את הקרקע ליהודים בלבד.

 

בסעיף 1 לחוק יסוד מקרקעי ישראל נקבע כי "מקרקעי ישראל, והם המקרקעין בישראל של המדינה או של רשות הפיתוח או של הקרן הקיימת לישראל, הבעלות בהם לא תועבר אם במכר ואם בדרך אחרת".

 

יהלום מציע להסיר את המלים: "או של הקרן הקיימת לישראל", ועל ידי כך להוציא את ניהול אדמות קק"ל מהמינהל.

 

"שלושה עקרונות קבעה הקק"ל עם הקמתה", מסביר יהלום. "קרקעותיה לא יימכרו לשום גורם, קרקעותיה יוחכרו אך ורק לשם התיישבותם החקלאית והעירונית של יהודים בלבד, ואמצעיה של קק"ל ייאספו מתרומות העם היהודי על כל זרמיו ושכבותיו - כך שהעם, הוא שיהיה מעין הבעלים העליון של הקרקעות הנגאלות.

 

"אם תסכים קק"ל להחכיר את קרקעותיה לערבים, היא תמעל בעקרונותיה ובמחויבותה לבעליהם האמיתיים - העם היהודי לדורותיו, שתרם לקק"ל בידיעה ברורה שתרומותיו יאפשרו רכישת קרקעות לשם יישובם של יהודים, ויהודים בלבד".

 

בשבוע שעבר החליט היועץ המשפטי לממשלה כי לא יפורסמו יותר מכרזים מטעם מינהל מקרקעי ישראל, בהם מופיע תנאי כי הם מיועדים ליהודים בלבד. המשמעות - כל אזרח יוכל לגשת למכרזים ולזכות בהם, גם אם מדובר בקרקעות שבבעלות קק"ל.

 

החלטת היועץ עוררה סערה במערכת הפוליטית וחברי כנסת מהימין קראו לפטר את מזוז וטענו כי הוא הופך את מדינת ישראל לדו-לאומית.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מיכאל קרמר
ליהודים בלבד. יהלום
צילום: מיכאל קרמר
צילום: רויטרס
המהפכה תישאר במגירה? מזוז
צילום: רויטרס
מומלצים