שתף קטע נבחר

הח"כים זעמו על קוד הפינוי - "שבת אחים"

בדיון בוועדת חוץ וביטחון, בהשתתפות סגן הרמטכ"ל דן חלוץ, אמר ח"כ איתם: "זו ציניות שאין כדוגמתה. למה שלא תקראו לפינוי בשומרון 'הנה מה טוב ומה נעים?' גם לפיד הצטרף לביקורת: "זהו חוסר טעם". קצין הסביר: "מדובר בשם אקראי שנפלט מהמחשב". חלוץ אמר ש"צה"ל יעשה הכל להנמיך פרופיל בעת הפינוי" וגילה שתקציב הצבא להתנתקות עומד על 1.7 מיליארד שקל

במהלך דיון שנערך היום (א') בוועדת חוץ וביטחון הביעו ח"כים ביקורת על הקוד שבחרו בצה"ל לפינוי 8,000 מתנחלים מגוש קטיף במסגרת ההתנתקות - "שבת אחים".

 

סגן הרמטכ"ל, דן חלוץ, סקר בפני הוועדה את תוכנית העבודה השנתית של צה"ל לשנת 2005, וספג ביקורת על השם. ח"כ אפי איתם מהמפד"ל פנה לחלוץ ואמר: "מדובר בציניות שאין כדוגמתה לקרוא לתוכנית 'שבת אחים'. למה שלא תקראו לפינוי בשומרון 'הנה מה טוב ומה נעים' ולפינוי בגוש קטיף 'שבת אחים גם יחד'".

 

לדברי איתם, "חשבתי לתומי שמדובר בקוד למלחמה בטרור ואז מתברר שמדובר בקוד לגירוש יהודים מבתיהם". ח"כ יוסף (טומי) לפיד הצטרף לדעתו של איתם ואמר כי "מדובר בתום לב אך בחוסר טעם ויש לשנות את הסיסמה". רוב מוחלט של חברי הוועדה מתחו גם הם ביקורת על השם שנבחר.  

 

אחד מנציגי הצבא שהגיע עם סגן הרמטכ"ל לדיון טען כי מדובר בשם אקראי שנפלט מהמחשב. ח"כ איתם השיב: "הבולדוזר מחליט והמחשב נותן שמות. האם אין שום אדם במערכת הזו?"

 

חלוץ: ננמיך פרופיל

 

סגן הרמטכ"ל אמר כי "צה"ל בודק את ההשפעות על חוסנו של הצבא והוא יעשה הכל כדי להנמיך את פרופיל הנוכחות של צה"ל במפגש עם האזרחים בעת הפינוי. צה"ל יעשה הכל כדי שהמשטרה תעשה את עיקר העבודה וצה"ל ייתן את המעטפת הביטחונית לפינוי".

 

הוא גילה שתקציב צה"ל לצורך ההתנתקות והפריסה מחדש של יחידות צה"ל בעקבות הנסיגה עומד על מיליארד ו-700 מיליון שקלים. "משימת ההתנתקות ניתנה לצה"ל ואנחנו נעשה אותה הכי טוב שאפשר. בימים אלה חותמת מערכת הביטחון על חוזים עם קבלנים שיעסקו בהעברת ציוד, מבנים, פירוק חממות והריסת מבנים במידת הצורך", הוסיף.

 

חלוץ התייחס גם לסוגיית פירוק יחידות ההסדר בצה"ל ואמר כי "ההחלטה היא לא לפרק את היחידות הקיימות אלא לא להקים פלוגות חדשות ולא לאפשר הקמת יחידות חדשות על טהרת בני הישיבות". בשבוע הבא יופיעו בפני הוועדה הרמטכ"ל וראש אכ"א ויציגו את השיקולים שהביאו להחלטה.

 

 

"פגיעה בהצטיידות בלוויני ריגול"

 

בנוסף, סגן הרמטכ"ל אמר כי הקיצוצים שנכפו על מערכת הביטחון בשנת 2005 גרמו לפגיעה בהצטיידות בלווייני ריגול. "בעקבות כישלון שיגור אופק 6, במידה ומערכת הביטחון לא תצליח לשגר לוויין חדש, היא תיקלע לפיגור והפער האיכותי מול מדינות ערב עלול להצטמצם בתחום זה".

 

יו"ר ועדת חוץ וביטחון, יובל שטייניץ מתח בדיון ביקורת על כך שתוכנית בניין הכוח של צה"ל, כפי שהוצגה על ידי סגן הרמטכ"ל, אינה שמה דגש מספיק על בניית הכוח הימי ועל פיתוח של טילים בליסטים שיתנו מענה למתקפה על שדות התעופה של ישראל.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אחיה ראב"ד
חלוץ. "ננמיך פרופיל"
צילום: אחיה ראב"ד
צילום: סבסטיאן שיינר
איתם. "המחשב נותן שמות?"
צילום: סבסטיאן שיינר
צילום: אלכס קולומויסקי
לפיד. "חוסר טעם"
צילום: אלכס קולומויסקי
מומלצים