שתף קטע נבחר

המשטרה: המטרה - אפס הרוגים בהפרות סדר

הערב נפתחה רשמית המגמה לטיפול בהפרות סדר בבית הספר להדרכה של משמר הגבול. עד ליישום תוכנית ההתנתקות יוכשרו כ-8,000 שוטרים. ראש אגף המבצעים במשטרה, ניצב ברטי אוחיון: "המטרה היא להתכונן למצבים קיצוניים, בלי להגיע להרוגים". במשטרה בוחנים אמצעי חדש נגד מתפרעים: כדורי מלח

חוד החנית של המשטרה לטיפול בהתנתקות: בבית הספר להדרכה בבסיס משמר הגבול בבית חורון נפתחה הערב (יום ג') המגמה לטיפול בהפרות סדר, שאמורה להיות חוד החנית לקראת ביצוע תוכנית ההתנתקות. במשטרה חשפו שאחד האמצעים שנבחנים כעת נגד מתפרעים הוא ירי כדורי מלח לעבר מפגינים. הכדור נמצא כעת בבדיקות מעבדה, לפני שייאושר לשימוש. היעד שסומן במשטרה: אפס הרוגים במקרים של הפרות סדר.

 

כדור המלח שנמצא בבדיקה, הוא כדור המכיל גבישי מלח. הכדור גורם לשריטה או דימום קל והמלח גורם לצריבה ולשיתוק המפגין.

 

ח"כ אורי אריאל מהאיחוד הלאומי הגיב: "למשטרה יהיו אלפי שפני ניסיון לנשק החדש - כדורי המלח, שיבואו בהמוניהם. חשוב שהמשטרה תשקיע גם בחינוך השוטרים לדמוקרטיה, זכות האזרחים להפגין ושמירה על כבודם וגופם".

 

דובר תנועת כך, איתמר בן גביר, הגיב: "המשטרה מאבדת עשתונות. הם רוצים לגרום לשפיכות דמים. זה לא ירתיע אותנו. אם שוטרים יפעלו באלימות, נשיב להם כגמולם".

 

ראש אגף המבצעים במשטרה, ניצב ברטי אוחיון, אמר שהכוח המאומן יפעל בתוך הקו הירוק, באירועים של הפרות סדר עד הפינוי ובזמן הפינוי. "הפרויקט הזה הוא הזדמנות ליישם את לקחי ועדת אור ולהכין את המשטרה למצב הטוב ביותר להתמודד במצבים קיצוניים, וזאת עם מינימום נפגעים בלי להגיע בכלל למצב של הרוגים".

 

עד חודש מאי יוכשרו בבסיס ההדרכה של משמר הגבול כ-3,500 שוטרים. מדריכים ייצאו לאמן שוטרים גם מחוץ לבית הספר. בסך הכל יוכשרו כ-8,000 שוטרים מהמשטרה הכחולה וממשמר הגבול לטפל בהפרות סדר. במשטרה משרתים בסך הכל כ-27,000 שוטרים.

 

תוכנית האימון להתפרעויות הוקמה בעקבות אירועי אוקטובר

 

בכירי המשטרה מסרבים להתייחס רשמית להכנות המבצעיות לקראת יישום תוכנית ההתנתקות, וטוענים בתוקף שהמגמה הוקמה כדי ליישם את לקחי אירועי אוקטובר 2000. כך, למשל, ראש אגף המבצעים במשטרה, ניצב אוחיון, אמר ש"הפרויקט של בית הספר להפרות סדר הוא הזדמנות ליישם את לקחי ועדת אור ולהכין את המשטרה בצורה הטובה ביותר להתמודד במצבים קיצוניים בצורה הטובה ביותר".

 

ניצב אוחיון, הוסיף: "בעקבות אירועי אוקטובר, המשטרה החלה בתהליך של הפקות לקחים. הוקמו ארבעה צוותים, אחד מהם שבחן את התמודדות המשטרה בנושא הפרות הסדר. לפני כחצי שנה הקמתי צוות שיבדוק את ההמלצות בעקבות ועדת אור וועדת לפיד. הוחלט על הקמת כוח משטרתי מאומן ומצויד של כ-3,500 שוטרים".

 

לדברי ניצב אוחיון, "הכוח האיכותי הטוב ביותר במשטרה מורכב מפלוגות מג"ב, יחידות סיור מיוחדות ושוטרים כחולים. כל מפקדה כזו תצויד בין היתר במשאית עם זרנוק מים, פרשים, חליפות חדשות, כלי רכב מתאימים.

 

"התפקיד העיקרי הוא להכשיר את אותם 3,500 איש. כבר בשבוע שעבר התחילו האימונים של כ-300 שוטרים במחוז מרכז. האימונים הללו יימשכו עד חודש מאי, כאשר המשטרה תהיה ערוכה למצב של הפרות סדר עם הציוד הטוב ביותר, ואין לי ספק ששוטר שיהיה מצויד באמצעים הכי טובים, יפעל בצורה יותר טובה באירועים".

 

מפקד מג"ב: לא נחזור על תקלות העבר

 

מפקד משמר הגבול, ניצב חסיין פארס, אמר: "לא נרשה לעצמנו לחזור על תקלות ואירועים שידענו בעבר. אנחנו נותנים את התרגול המקצועי, האמין והטוב ביותר. ישנם שלושה סוגים של הפגנות שאליהם הם נערכים. האחד - 'לחם עבודה', כמו הפגנות סטודנטים. השני - 'חברה הומוגנית' (למשל, המתנחלים - ynet), כאשר פה יש פוטנציאל להתלקחות יותר מהירה. השלישי - המגזר הערבי-ישראלי".

 

מפקד בסיס ההדרכה של מג"ב, תת-ניצב אביב שירזלי, אמר: "הגישה שלנו בנושא הפרות סדר היא מתינוּת, סובלנות ויכולת ספיגה מול אזרחים מפגינים. זאת בעבודה של שליטה מרוכזת על הכוחות ושליטה על מפגינים בין אם הם עומדים בתנאי הרישיון ובין אם לא. המטרה שלנו היא יכולת סובלנות גבוהה, עם יכולת ספיגה שתגביר את הביטחון העצמי של השוטרים אל מול המפגינים".

  

במשמר הגבול מסרבים להתייחס ישירות להכנות לפינוי המתנחלים ולהתלקחות הצפויה. הם מחכים לאישור תוכנית של המפכ"ל והרמטכ"ל, אך ברור לכל כי אותם השוטרים ייאלצו להתמודד עם הפרות סדר קשות על רקע תוכנית ההתנתקות, וברגע שיינתן האישור מפיקוד המשטרה וצה"ל, ישתנו גם האימונים בהתאם וילבשו צורה חדשה.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
פינוי מתנחלים ביצהר
צילום: רויטרס
צילום: איי פי
עימות עם שוטרים ביצהר
צילום: איי פי
צילום: גיל יוחנן
מחאת המתנחלים
צילום: גיל יוחנן
צילום: רויטרס
עימות ליד נווה דקלים
צילום: רויטרס
מומלצים