שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  נשיא גרמניה בכנסת: "נעמוד תמיד לצד ישראל"

  בישיבה מיוחדת לציון 40 שנה לכינון היחסים הדיפלומטיים בין ישראל לגרמניה, אמר הנשיא הורסט קוהלר: "יש לעשות הכל כדי שלקח השואה לא יישכח". יו"ר האופוזיציה לפיד נשא נאום נרגש, ובו הזכיר את עברו בשואה ואת העובדה ששפת נאומו של הנשיא הגרמני בכנסת גרמה לסערה בישראל: "גרמנית היא שפתו של היטלר, אך גם השפה שבה כתב הרצל את הספר המכונן של הציונות. שפה אינה אשמה. אשמים האנשים שמשתמשים בה לרעה"

  "אני מרכין את ראשי בכלימה נוכח קורבנות השואה... עלינו להבטיח כי לקח השואה יילמד מדור לדור". כך אמר אחר הצהריים (יום ד') נשיא גרמניה, פרופ' הורסט קוהלר, בנאום שנשא במליאת הכנסת, במהלך ישיבה מיוחדת שציינה 40 שנה לכינון היחסים בין ישראל לבין גרמניה.

   

  הנשיא הגרמני נאם בגרמנית, אולם הפתיע והחל את נאומו במספר משפטים בעברית - מן הסתם בתגובה לסערה-זוטא שהתחוללה סביב סוגיית השפה בה נאם. "המסע הזה (לישראל) היום הזה והשעה הזאת מרגשים אותי מאוד", אמר בעברית. המשך נאומו של קוהלר בגרמנית גרם לכמה חברי כנסת וביניהם השר דני נוה להחרים את הישיבה.

   

  בתחילת נאומו הזכיר קוהלר את ביקורו בשבוע שעבר באתר מחנה ההשמדה אושוויץ לרגל טקסי הזיכרון במלאת 60 שנה לשיחרור המחנה ואת ביקורו ב"יד ושם" ואמר: "אני מרכין את ראשי בבושה בפני הקורבנות ובפני אלה שסיכנו את חייהם כדי לסייע להם. אחד מהם היה ראול ולנברג, שאת שמו הזכרתם אתמול כאן...".

   

  "האחריות לשואה היא חלק מהזהות הגרמנית... שנאת הזרים והאנטישמיות לא פחתו כליל בגרמניה. עלינו להתמודד עם הימין הקיצוני. אנו צריכים לפתוח במתקפה נגדם ונעשה זאת. עלינו לשאול עצמנו אם ההורים והמורים מסבירים בצורה משכנעת את טעויות הנאציונל-סוציאליזם", דברי קוהלר.

   

  נשיא גרמניה, שביקר מוקדם יותר היום בשדרות, התיחס בנאומו גם למצב הביטחוני הנוכחי ולמשא ומתן עם הפלסטינים. הוא הדגיש כי פיגועי ההתאבדות של המחבלים הפלסטינים הם התקפות טרור לכל דבר ועניין, והבטיח כי "גרמניה תעמוד תמיד לצד ישראל ולצד העם היהודי החי בה".

    

  "ישראל צריכה לחיות בגבולות בינלאומיים מוכרים בלא פחד וטרור. אני לא חושב שאנו בגרמניה מבינים מה זאת אומרת לחשוש מכך שקרובינו יפלו קורבן, לעלות לאוטובוס בידיעה שהוא עלול להתפוצץ, להיכנס למסעדה בלי לחוש חרדה מפיגוע...".

   

  במהלך הישיבה הפגינו כ-15 פעילי ימין קיצוני מול משכן הכנסת במחאה על ביקורו קוהלר במליאה. תחת הכותרת "לא נשכח ולא נסלח", שרפו הפעילים את דגלי גרמניה.

   

  ריבלין קרא להוציא את מכחישי השואה מחוץ לחוק

   

  את הישיבה המיוחדת פתח נאומו של יושב ראש הכנסת ראובן ריבלין, ששיבח את קוהלר על אומץ ליבו ומצפונו. גם ריבלין התייחס לנאומו של קוהלר בגרמניה ואמר כי הוא מבין את אלה הנפגעים מכך אך הוא סבור שדווקא גינוי מוחלט של האנטישמיות מפי נשיא גרמניה בנאום בגרמנית מעל בימת כנסת ישראל הופך את המלים לברורות, חדות ומשכנעות יותר.

   

  ריבלין ותרהוא ציין את העובדה שגרמניה של היום שונה והיא כוח מוביל באיחוד האירופי, אך הדגיש שגם כיום, 60 שנה אחרי שיחרור מחנה ההשמדה אושוויץ, שוב עולים קולות אנטישמיים באירופה. "גם מגרמניה, אדוני הנשיא, מגיעים הקולות, ולא מאיזה אספסוף בבית מרזח אלא מלב הזירה הפרלמנטרית... וקולה הרפה, הנבוך, של דמוקרטיה גרמנית, המתקשה להכיר במציאות המסובכת... אנו מביטים בהשתאות כיצד שוב יש מי שמצליח לשטות בדמוקרטיה הגרמנית, הסובלנית והליברלית, המתלבטת שוב כיצד לנהוג בבן הסורר...", אמר ריבלין, וקרא לגרמניה להוציא את המפלגות של מכחישי השואה אל מחוץ לחוק.

   

  ריבלין רמז לכוחן העולה של המפלגות הניאו-נאציות בפרלמנטים של מדינות גרמניה ולעובדה שהחוקה הגרמנית הליברלית מתקשה להוציא אותן אל מחוץ לחוק. מפלגות אלה, שניסיון להוציאן אל מחוץ לחוק כשל לפני שנים אחדות, רשמו הצלחה חסרת תקדים בבחירות האזוריות אשתקד. רק לאחרונה חוללו נציגי המפלגה הניאו-נאצית בפרלמנט של סכסוניה סערה כשהחרימו את הישיבה לזכר שיחרור אושוויץ וכינו את הפצצות בנות הברית על דרזדן "שואה". הצלחתן של המפלגות עוררה מחדש לאחרונה את הנסיונות הפוליטיים להוציאן אל מחוץ לחוק.

   

  שרון: אחריות על העבר אינה משחררת ממחוייבות

   

  ראש הממשלה, אריאל שרון, אמר בנאומו: "אדוני הנשיא, לקיחת אחריות מוסרית על חטאי העבר אינה משחררת את אירופה מאחריות למניעת הישנות מעשים דומים. יש להילחם מלחמת חורמה בלתי פוסקת בגילויי אנטישמיות. האנטישמים החדשים שוללים את זכותו של העם היהודי למדינה... הדרך היחידה היא קיומה של מדינה יהודית המסוגלת להגן על עצמה בכוחות עצמה. ומי שמתנגד לכך - מכשיר למעשה את שנאת ישראל".

   

  בהמשך דבריו הודה שרון לנשיא על סיועה של גרמניה במשא ומתן להבאת גופותיהם של השבויים והנעדרים מלבנון, וחיזק את ידיה בתקווה שכל הנעדרים ישובו לביתם.

   

  עוד לפניו שנא יו"ר האופוזיציה, יוסף (טומי) לפיד משינוי, נאום נרגש ובו הדגיש כי הוא ניצול השואה האחרון מבין חברי הכנסת. לפיד התייחס לנאום בגרמנית שנישא בכנסת ישראל: "גרמנית היא שפה של היטלר, אך גם של גתה. אדולף היטלר כתב את מיין קאמפף בגרמנית, אך גם הרצל כתב את הספר המכונן של הציונות, 'אלטנוילנד' - בגרמנית. לכן אדוני הנשיא, כשאנחנו מזמינים לשאת נאום בפני הכנסת, אין אנו יכולים לשלול ממך את השימוש בגרמנית. שפה אינה אשמה. אשמים הם בני האדם המשתמשים בה לרעה".

   

  לפיד הוסיף: "אני חושב שהגיע הזמן, שאנחנו כיהודים וכישראלים נעשה חשבון נפש ביחסנו לגרמניה, ולכל מה שגרמני. לעולם לא נשכח ולעולם לא נסלח. אבל נעשה עוול לא רק לכם אדוני הנשיא, אלא גם לחוש הצדק שלנו, אם לא נכיר בכך שגרמניה של היום היא אחרת - ליברלית וחופשית.

   

  "תופעת האנטישמיות החדשה לא פסחה על גרמניה ומעוררת בנו דאגה. אסור לשכוח שאת הרפובליקה הדמוקרטית הויימרית מוטטו כוחות דומים. יחד עם זאת אנו עדים לכך שגרמניה של היום זוכרת את העבר".

   

  יצויין שמנהיגי מדינות מרחבי העולם שביקרו בכנסת נשאו נאומים בשפתם, לרבות קודמו של קוהלר בתפקיד, יוהנס ראו.

   

  אפרת וייס ורונן בודוני סייעו בהכנת הידיעה
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איי אף פי
  קוהלר בכנסת. פתח את נאומו בעברית
  צילום: איי אף פי
  צילום: ערוץ הכנסת
  לפיד. גם הרצל כתב בגרמנית
  צילום: ערוץ הכנסת
  צילום: איי אף פי
  מפגינים שורפים את דגל גרמניה מחוץ למשכן
  צילום: איי אף פי
  צילום: אבי אוחיון, לע"מ
  שרון וקוהלר בירושלים
  צילום: אבי אוחיון, לע"מ
  צילום: רויטרס
  קוהלר בביקור בשדרות לפני הנאום
  צילום: רויטרס
  מומלצים