שתף קטע נבחר

מזוז: בעתיד יהיו יותר מעצרים מינהליים נגד יהודים

היועץ המשפטי לממשלה אמר בכנס לשכת עורכי הדין כי יורחב השימוש במעצרים נגד ישראלים שמתכננים "פעולות עוינות". במקביל, גילה איפוק כלפי התבטאויות שיש בהן סממני הסתה: "פעולות אכיפה בעניין יגרמו יותר נזק מאשר תועלת". נעם פדרמן: מזוז מתנהג כדיקטטור

היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, אמר הערב (יום ה') כי בעתיד ייעשה שימוש נרחב יותר במעצרים מינהליים כלפי יהודים. מזוז אמר את הדברים בכנס לשכת עורכי הדין בים המלח. הוא הדגיש כי "נעשה שימוש במעצר מנהלי אך לא על התבטאויות אלא רק על אנשים שיש כנגדם ראיות ברורות על כוונה לבצע פעילויות עוינות. יש לעשות זאת באופן מבוקר".

 

בדיון שעסק בנושא ההסתה, ציין היועץ המשפטי לממשלה שאין בכוונתו להעמיד לדין על התבטאויות שיש בהן אלמנט של הסתה. "המדיניות שלי מאופקת יותר", אמר.

 

לדברי מזוז, "יש כאלה הסבורים שהכלי המשפטי הוא הדרך היחידה להתמודד עם בעיית ההסתה. אני סבור שהמאבק הוא בין הצדדים בציבור על שאלת הלגיטימיות של המהלך ועליו להישאר במסגרת הדיון הציבורי. פעולות של אכיפה עשויות ברוב המקרים לגרום יותר נזק מתועלת. המדיניות שלי ועל כך הצהרתי לא אחת היא מאופקת במישור הפלילי. יש להמשיך במעקב אחר התהליכים תוך התערבות שלנו היכן שנחצים הקווים האדומים על מנת לייצר הרתעה" אמר מזוז.

 

מזוז הדגיש כי אין לו כוונה לפתוח בחקירות ובהעמדות לדין על כל התבטאות של מחאה ציבורית והתייחס באופן מיוחד גם לשני המקרים שאירעו לאחרונה בעניין התבטאויותיהם של הרב אברהם שפירא וראש מועצת בנימין, פנחס ולרשטיין.

 

"לא חשבתי שיש צורך להגיש כתב אישום נגד השניים. בשני המקרים לא חלפו 24 שעות מאז ההתבטאויות ועד שנוצר גל של תגובות שכנגד שבאו מתוך המחנה עצמו. אילו היינו מגישים כתבי אישום היה נוצר גל של תמיכה רבה בדברים והדבר היה פועל נגדנו" אמר מזוז והדגיש: "אין לי ספק שלו היינו מזמינים את פנחס ולרשטיין לחקירה מועצת יש"ע לא היתה יכולה שלא לתמוך בו".


פעיל הימין הקיצוני, נעם פדרמן, שצבר מספר רב של מעצרים מנהליים, אמר בתגובה כי  "מזוז מתנהג כדיקטטור המעוניין לרצות את שרון, אך הוא צריך להבין כי מעצרים מנהליים לא יפחידו אותנו". 


גורמים במועצת יש"ע אמרו כי הם רואים בחומרה את הודעת היועץ המשפטי לממשלה, מני מזוז, לפיה בכוונתו לעשות שימוש נרחב בסמכות המעצר המינהלי נגד יהודים. "היועץ המשפטי אמור להיות אביר שמירת זכויות האדם ולהגן על האזרח מפני עוולות המשטר. מזוז מועל בתפקידו כפטרונם של האזרחים", אמרו אותם גורמים. 

 

"מעצר מינהלי הינו צעד חמור ביותר ופגיעה בזכויות הבסיסיות של האזרח. השימוש בו צריך להיעשות במקרים קיצוניים בלבד ולא באופן נרחב", הוסיפו. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
מזוז. יותר מעצרים מינהליים
צילום: רויטרס
צילום: שאול גולן
ולרשטיין. "כתב אישום היה פועל נגדנו"
צילום: שאול גולן
מומלצים