שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  משעל: ההקצנה בחברה הישראלית - ביטוי לחולשה

  בראיון לעיתון הישראלי "כול אל-ערב" עורך ראש הלשכה המדינית של החמאס סיכום ביניים לאינתיפאדה. לדבריו, החברה הישראלית התגלתה כחלשה והחברה הפלסטינית יכולה להמשיך במאבק. תוכנית ההתנתקות היא הישג לחמאס וגבולות 67' הם רק "הישג זמני" אך לא פיתרון. וכן, הוא לוקח לתשומת ליבו את האיומים לחסלו, אך "אינו חושש מהמוות"

  "ההקצנה בחברה הישראלית היא ביטוי לחולשה", כך אומר ראש הלשכה המדינית של החמאס, חאלד משעל, בראיון מיוחד שמתפרסם היום (ו') בעיתון הערבי-ישראלי "כול אל-ערב". משעל, השוהה בקהיר לשם סיכום עסקת ההודנה, עורך סיכום ביניים לגבי האינתיפאדה והחברה הישראלית.

   

  "אני סבור שההתקוממות הפלסטינית בארבע שנות האינתיפאדה היכתה את החברה הציונית, שברה אותה מהבחינה המוראלית, הפוליטית, הביטחונית והכלכלית וזיעזעה את דמותה מול העולם", קובע משעל נחרצות. "החברה הישראלית זועזעה ואני סבור שההקצנה ההולכת וגוברת בחברה הישראלית היא ביטוי למשבר ולחולשה ולא ביטוי לכוח. לפיכך, הדרך האמיתית להשבת זכויותינו היא המשך העמידה האיתנה וההתקוממות והלחץ על הכיבוש כדי שיצא מאדמתנו".

   

  את הדעה שצפויות התנגשויות בין החמאס לרשות הפלסטינית, שולל משעל זאת מכל וכל. "אני יכול להבטיח לישראל כי הדם הפלסטיני הוא קו אדום וכי לא יהיה מאבק פנימי", אמר משעל. "מאבק פנימי הוא ביטוי לחלומות הישראלים ואנחנו לא נגשים להם את החלומות הללו ובכל מצב נפעל לאור האינטרסים הפלסטינים. המערכה היחידה שלנו היא מול הכיבוש והיא תיפסק כאשר יסתלק הכיבוש", אמר משעל, שאף הביע שביעות רצון מתיפקודו של אבו מאזן.

   

  ומה לגבי החברה הפלסטינית? דווקא לה מעניק משעל ציונים גבוהים על ההתמודדות באינתיפאדה הנוכחית. "בכל הכנות, העם הפלסטיני הקיז דם רב במהלך האינתיפאדה", אומר משעל. "העם הפלסטיני הקריב קורבנות ופצועים רבים וזה דבר טבעי שכל עם רוצה להשיג את חירותו וזכויותיו. במקביל, גם האויב סבל בצורה ניכרת ולמרות עליונותו הצבאית, הסבל שלו הפך למשבר אמיתי. הוא נכשל מבחינה ביטחונית בחיסול הבעיה הפלסטינית ובחיסול האינתיפאדה וההתקוממות והכוח הצבאי לבדו לא הספיקו לו כדי להכריע את המאבק".

   

  "כל עוד העם הפלסטיני לא יראה אור בקצה המנהרה הוא ימשיך לשאת בנטל מתוך תקווה כי הוא ייחלץ מהכיבוש וישיב את אדמתו ואת זכויותיו. הוא ימשיך לעמוד איתן ולהתקומם, וזוהי האפשרות היחידה", הוא מבטיח. "עדות לכך ניתן לראות בבחירות למועצות המקומיות שנערכו ברצועת עזה בשבוע שעבר בו רבים הצביעו לחמאס ותמכו באופציה של ההתקוממות. זה מעיד כי למרות הקזת הדם עמנו לא התעייף וכי זוהי האופציה היחידה עבורו".

   

  "תוכנית ההתנתקות? הישג לחמאס"

   

  ומה עם תוכנית ההתנתקות? משעל רואה בה ניצחון מוחץ לדרכה של החמאס וביטוי לחולשתה של ישראל. "האוייב לא היה חושב על נסיגה מעזה אילולא הוא היה נאלץ לעשות זאת תחת לחץ. בוודאי שהוא מנסה להציג את היציאה מעזה כמשבר פלסטיני אולם הנקודה החשובה היא שהיציאה מעזה וההתנתקות החד צדדית מעידה על המשבר האמיתי בו הוא נתון ועל נחיצותו לצאת מעזה. אנו נהפוך זאת להישג לאומי באמצעות המשך הלחץ שלנו. נמשיך בההתקוממות ובפעולה במספר ערוצים כדי שנשיג הישגים נוספים עבור עמנו".

   

  שמו של משעל נזרק לחלל האוויר בתקופה לא אחת כמי שעומד על הכוונת של ישראל. מותם המסתורי של פעילי חמאס בלב דמשק בחודשים האחרונים נתפס כאיתות לנציגי החמאס ונראה שבכירי הארגון הסיקו את המסקנות הנדרשות מהאיתותים. "בכל מצב אנו נוקטים באמצעי זהירות כלפי האיומים הללו ונוקטים באמצעי ביטחון. זוהי חובתנו הלאומית וכל השאר הוא בידי אללה. איננו חוששים, אך עם זאת הכפלנו את אמצעי הביטחון שלנו וזאת כדי להישמר ולא מתוך פחד", הוא אומר.

   

  "איומי הההתנקשויות מצידה של ישראל הם ביטוי להתנהגות התוקפנית שמתבססת על הרג חיסולים וטרור והיא חלק מההתנהגות הציונית. בכל פעם שישראל נכשלה בחיסול הבעיה היא תלתה את כשלונה באיום על מדינות ואחר כך באיום על אישים בשטחים ובחו"ל. זהו ביטוי למשבר ולחוסר היכולת הישראלית למרות העליונות הצבאית שלה. פרט לכך, דבר זה אינו מפחיד אותנו. כבר התרגלנו לאיומים הללו ואני אישית הייתי נתון לניסיון חיסול אמיתי אולם אלוהים הציל אותי וזה הוסיף לי עוד כוח כדי לעמוד בפני איומים מסוג זה. אנחנו מייצגים בעיה אמיתית וצודקת והמוות איננו מפחיד אותנו.

   

  אשר להתבטאויות שיוחסו לראש אמ"ן, האלוף אהרון זאבי פרקש, ולפיהן חאלד משעל ומנהיג החיזבאללה נסראללה קיבלו החלטה אסטרטגית להכשיל את ההודנה, אמר משעל כי "מדובר בשקר שערורייתי של האוייב הציוני. הם רוצים להסית נגדנו ולהסית נגד סוריה ולבנון. זהו משחק ישראלי שקוף. ההבנות שהושגו עם אבו מאזן מייצגות את עמדת החמאס בשטחים ובחו"ל".

   

  "גבולות 67'? הישג זמני בלבד"

   

  בתקופה האחרונה, ובמיוחד מאז שוחרר בכיר התנועה בגדה, חסן יוסף, ממעצרו, נשמעו הצהרות פייסניות ורמיזה להכרה בישראל בגבולות הקו הירוק, אולם משעל דוחה זאת בדרכו שלו.

   

  "סיום הכיבוש הישראלי בגבולות 67' וריבונות אמיתית ומלאה יחד עם ירושלים, זכות השיבה ופירוק ההתנחלויות הם הישג זמני עבור העם הפלסטיני. זה דבר שמייצג את העמדה הערבית והפלסטינית הרשמית ואנחנו איננו מתנגדים לכך. אנו סבורים שזוהי זכותנו הטבעית וכי אנו יכולים להשיג זאת אולם ברור שזה לא יסיים את הבעיה הפלסטינית משום שאף אחד לא יכול להתעלם משאר זכויות הפלסטיניות. למרות זאת, ניתן לקבל זאת כצעד בדרך לפיתרון", הוא אומר.


  פורסם לראשונה 03/02/2005 23:40

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  חאלד משעל. לא חושש מהמוות
  צילום: רויטרס
  צילום: רויטרס
  הנהגת החמאס. הכפילו את אמצעי הזהירות
  צילום: רויטרס
  צילום: רויטרס
  אבו מאזן. בחמאס מרוצים ממנו
  צילום: רויטרס
  צילום: איי אף פי
  פסגת ההתנתקות. "הישג שלנו"
  צילום: איי אף פי
  מומלצים