שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  דיווח: הקונסול הישראלי גורש מאוסטרליה בגלל "סוכני המוסד"

  כלי תקשורת באוסטרליה: הקונסול בקנברה אולץ לעזוב את המדינה, ככל הנראה בגלל קשר שהיה לו עם שני הישראלים שנעצרו וריצו עונש מאסר בניו זילנד אשתקד, ונחשד שהיו סוכני מוסד

  מתיחות ביחסי ישראל ואוסטרליה: שלטונות אוסטרליה אילצו לאחרונה את ישראל להחזיר לארץ את הקונסול בקנברה בגלל קשר שהיה לו, ככל הנראה, עם שני הישראלים שריצו עונש מאסר בניו זילנד, ונחשד שהיו סוכני מוסד. כך דיווחו היום (שבת) כלי תקשורת באוסטרליה.

   

  על פי הדיווח בעיתון "סידני מורנינג הראלד", הדרישה לגרש את הקונסול הועברה בחשאי לישראל ולא פורסמה במשך מספר שבועות. דווח כי כל ניסיון לקבל תגובה בנושא נתקל בחומה של שתיקה מצד גורמים ישראלים ואוסטרלים כאחד. עם זאת, גורם ישראלי בכיר אמר לכתב העיתון כי בהתחשב ביחסי הידידות שיש לישראל ולאוסטרליה, הסיבה למהלך צריכה הייתה להיות "חמורה".

   

  עוד פורסם כי האופוזיציה באוסטרליה הביעה תרעומת חריפה על סילוקו של הדיפלומט הישראלי מבלי שקיבלה על כך עדכון אלא רק לאחר שהפרשה נחשפה בתקשורת. גורמים באופוזיציה טענו באזני כתב העיתון כי הממשלה צריכה הייתה להעביר להם תדרוך ביטחוני לפני שדרשה את סילוקו של הדיפלומט. טענה זו מחזקת את הסברה כי הדרישה לסילוקו של הקונסול באה בעקבות התנהלותו המקצועית ולא בגלל בעיה אישית, וכן שהסיבה קשורה לביטחון הלאומי של אוסטרליה.

   

  העיתון דיווח כי אחת ממטלותיו של הדיפלומט הייתה לבקר בכלא בניו זילנד את שני הישראלים אלי קרא ואורי קלמן. ההערכה בקרב גורמים במדינה הייתה כי הם פעלו שם בשליחות המוסד. השניים נעצרו אשתקד, הורשעו ורצו עונש מאסר בניו זילנד בשל ניסיון להשיג דרכון ניו זילנדי בדרכי מרמה. דווח גם כי לפני שהתפוצצה הפרשה, בילו השניים תקופה לא מבוטלת באוסטרליה, והועלתה האפשרות כי ביצעו משימה דומה גם שם.

   

  הפרשה הנוכחית מעיבה על היחסים בין ישראל לאוסטרליה. בחודש הבא אמור הנשיא משה קצב לבקר באוסטרליה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איי אף פי
  הישראלים קלמן (מימין) וקרא בעת משפטם בניו זילנד
  צילום: איי אף פי
  מומלצים