שתף קטע נבחר

פרשת וידוא ההריגה: שוחרר סרן ר'

החייל, שעל סמך עדותו ועדויות נוספות, התבסס כתב האישום הודה היום בבית הדין הצבאי כי שיקר בתחקיר, ולא ראה את ירי הצרור, כפי שהעיד במצ"ח. לדברי העד, "הרבה אנשים עשו את זה כדי להעיף את המ"פ". השופט מבית הדין של פיקוד דרום הורה לשחרר את סרן ר', להחזיר לו את נשקו ולאפשר לו לשוב לחטיבת גבעתי

תפנית דרמטית במשפטו של סרן ר' , המ"פ הנאשם בוידוא הריגה של הילדה הפלסטינית בת ה-13: הבוקר (יום א') העיד בבית הדין הצבאי של פיקוד דרום אחד מעדי התביעה המרכזיים, חייל שתיאר במצ"ח את מעשיו לכאורה של המ"פ, אולם בחקירתו הנגדית על ידי הסנגורים, עו"ד אלעד אייזנברג ויואב מני, הודה כי שיקר. הערב החליט שופט בית הדין של פיקוד דרום, סגן-אלוף אהרון משניות לשחררו ממעצר ללא מגבלות, ולהחזיר לו את נשקו.

 

"אני מתגעגע לחזור לחטיבה לתפקיד שלי, אני שמח שסוף סוף הצדק מתחיל לצאת לאור והדברים שראיתם היום מדברים בעד עצמם" , אמר סרן ר' לאחר שחרורו. השופט גם איפשר לקצין לשוב לחטיבת גבעתי.

 

השופט קבע: "לא יכולה להיות מחלוקת על כך שההתפתחות הדרמטית בעדותו של העד סמל-ראשון ש' היום בכך שהודה בפה מלא כי לא אמר אמת בחקירתו במצ"ח, יש בה כדי לכרסם במידה ניכרת לפחות ממשקל עדותו של עד זה בחקירותיו במצ"ח".

 

השופט ציין שהתגלו סתירות של ממש בשורה של פרטים בין עדותו של סמל-ראשון ע' (עד מרכזי נוסף) לעדותו של סמל-ראשון ש', בעניין אופן החזקת הנשק בידי הנאשם בעת שביצע את הירי, מיקומו של הנאשם ביחס לפלסטינית בעת ביצוע הירי. השופט גם הזכיר שחיילים בפלוגה פעלו עוד קודם למקרה כדי "להעיף" את הנאשם וקצין נוסף מהפלוגה.

 

בתום הקראת ההחלטה, התחבק סרן ר' ארוכות עם עורכי דינו, אלעד אייזנברג ויואב מני, ועם אביו ובני משפחתו שהיו באולם. עו"ד אייזנברג אמר: "אני מקווה כי ההחלטה יש בה כדי להשפיע על המשפט עצמו וההחלטה היחידה הסבירה היא כי התביעה תחזור בה מכתב האישום ותטפל בבעיות האמיתיות בפלוגה המסייעת".

  

להלן קטע מהדיון היום:

 

סנגור: "אתה שיקרת במצ"ח וגם בתחקירים כשאמרת שראית את ר' דרך המשקפת יורה צרור. נכון או לא נכון?"

 

עד: "לא במכוון."

 

סנגור: "נכון או לא נכון?"

 

עד: "לא בזדון."

 

סנגור: "שאלתי האם נכון ששיקרת שלא ראית את ירי הצרור דרך המשקפת".

 

עד: "לא בדיוק שיקרתי."

 

סנגור: "אמרת אמת או לא אמת?"

 

עד: "אמרתי לא אמת."

 

סנגור: "למה שיקרת? למה אמרת לא אמת? מישהו ביקש ממך לשקר?"

 

עד: "אף אחד."

 

סנגור: "אז אמרת כי אתה מלך הפז"מ, ורצית לקחת אחריות"

 

עד: "לא. התבלבלו לי רצף האירועים. הייתי בטוח שראיתי את ירי הצרור דרך המשקפת."

 

אב בית הדין: "עכשיו אתה יודע שלא ראית?"

 

עד: "את הצרור עצמו לא ראיתי דרך המשקפת."

 

סנגור: "כי היית בגזרה הדרומית, שמעת שני כדורים, רצת מהר ולא הספקת לאחוז במשקפת"

 

עד: "נכון."

 

סנגור: "גם את שני הכדורים בכלל לא ראית"

 

עד: "נכון. לא ראיתי את שני הכדורים, וגם לא את ירי הצרור."

 

דבריו של העד הם בעלי חשיבות רבה, כיוון שכתב האישום התבסס בין השאר על עדותו, ובעיקר על ירי הצרור לעבר הילדה שנתפס כמעשה החמור באירוע. עדותו של העד המרכזי הבוקר מצטרפת לעדותם של עדי תביעה נוספים בימים האחרונים, שערערו בצורה משמעותית את גרסת התביעה.

 

עוד אמר העד היום בדיון: "רוב החיילים בפלוגה – לא אכפת להם מהילדה בת ה-12 שנהרגה, והרבה אנשים עשו את זה כדי להעיף את המ"פ".

 

לשאלת הסנגור, עו"ד אייזנברג – "עשו מה?", והעד השיב: "שיקרו בתחקירים".

 

התובע: יש די ראיות להמשיך בדיון המשפטי

 

סגן אלוף (מיל'), רונן קצף, התובע במשפטו של סרן ר', אמר ל-ynet בעקבות עדותו של העד המרכזי, כי בחקירה הנגדית אמר העד שאמנם לא ראה את ירי שני הכדורים ואת הצרור דרך המשקפת, אך ראה זאת בעיניו. "אין ספק שראייה דרך משקפת היא דבר שניתן לסמוך עליו יותר מאשר ראייה בעין בלתי מזוינת לגבי אירוע שאירע במרחק של כ-100 מטר, אולם עד אחר עומד על גרסתו שראה זאת באמצעות משקפת, ולכן איננו מתכוונים לשנות את כתב האישום ויש בידינו די ראיות על מנת להמשיך בדיון המשפטי באותן העבירות".

 

עו"ד עידו אורלנסקי, מצוות הסנגוריה, אמר ל-ynet כי עדותו הבוקר של העד המרכזי, יחד עם עדויות נוספות שהיו עד כה בשלב ההוכחות במשפט מפריכות את גרסת התביעה. "איני מכריע משפטים עד שאין פסק דין, אבל הדברים של העד מדברים בעד עצמם".

 

 

ח"כ איוב קרא אמר כי יש לבטל את כתב האישום נגד סרן ר' ולשחררו לאלתר. "אני שב וקורא לשר הביטחון לפעול כנגד אילנה דיין ואף להפסיק את העסקתה בגלי צה"ל. לא ייתכן שכתבת אשר שידרה כתבה שקרית ומסולפת בנוגע לעניינו של הקצין תמשיך להיות מועסקת על ידי צה"ל".


פורסם לראשונה 06/02/2005 14:20

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גדי קבלו
סרן ר' - בפנים מטוטשות
צילום: גדי קבלו
צילום: איי פי
גופתה של הנערה שנהרגה ברפיח
צילום: איי פי
צילום: אתר הכנסת
איוב קרא. לבטל את כתב האישום
צילום: אתר הכנסת
מומלצים