שתף קטע נבחר

עבר התעללות בכלא צבאי - וייזרק מביתו

בגשם ובקור עומד ניר וויסמן, נכה צה"ל, אלמן ואב לשלושה, ומפגין מול משרד הביטחון במחאה על הקיצוץ בקצבת השכירות שלו. ל-ynet הוא מספר: "כשהייתי בכלא ארבע עברתי התעללות נוראית. הדחקתי את מה שהיה שם עד שנפגעתי בראש במילואים בלבנון. מבחינתם - שאני אשכור דירה בשדרות או בבת ים". במשרד הביטחון אומרים בתגובה: "מר וויסמן מתעקש להתגורר בתל אביב. עם כל ההבנה למצבו, הסיוע שניתן לו הוא מעל ומעבר למקובל"

"החיים שלי הם מסכת ייסורים שאף גבר לא יכול לתאר, אלא אם כן חווה את אותה הטראומה בכלא הצבאי. אני בסך הכל רוצה להמשיך לחיות את חיי", כך אמר אמש (יום ב') ל-ynet ניר וויסמן, נכה צה"ל בן 51 מתל אביב, שעומד להיזרק מביתו בגלל שאין לו כסף לשכר דירה.

 

אתמול הוא התחיל להפגין מול משרד הביטחון עד שבקשתו תענה - עוד 150 דולר לקצבת שכר הדירה. היום הוא מקבל 400 דולר שאינם מספיקים לשכירות בתל אביב.

 

וויסמן הוא אלמן ואב לשלושה ילדים בוגרים החי בשכירות במרכז תל אביב. לפני כשלוש שנים קיצץ משרד הביטחון בקצבת השכירות שלו מ-650 ל-400 דולרים. מאז הוא מנסה להמשיך לחיות כרגיל אך השבוע אזל כספו. "אתמול נפגשתי עם נציגים ממשרד הביטחון והסברתי להם את המצב. הם אמרו לי שאני 'טוחן מים' ושזה מה שיש. מבחינתם שאני אשכור דירה בשדרות או בבת ים.

 

"הם לא מבינים שפגוע ראש כמוני חייב להימצא בסביבה התומכת שלו, ליד משפחתו וחבריו. ברחובות שאני מכיר כי לא תמיד אני זוכר איפה אני נמצא. קשה לי להתרכז, דברים נעלמים לי פתאום. כל לילה אני ער מסתובב ברחובות בגלל הסיוטים, ובמרכז תל אביב אני מכיר חברים, יש מה לעשות בלילה. מסתובב עם הכלבים, מנסה להמשיך לחיות. בשביל הסכום הזה אני צריך להרוס לי את החיים?"

 

ההתעללות, הלם הקרב והפרקינסון

 

בגשם ובקור עומד וייסמן מול משרדי משרד הביטחון ומניף שלושה שלטים המספרים על מצוקתו. אנשים עוצרים ומזדהים, מציעים שתייה חמה. "אנשים תומכים אבל אף אחד לא יכול להבין באיזה מצב אני נמצא. בשרותי הסדיר כשהייתי בכלא ארבע עברתי התעללות נוראית. הדחקתי את מה שהיה שם עד שנפגעתי בראש בשירות מילואים בלבנון כשמוט פגע לי בראש באחת הפעולות. מאז אני חי את הטראומה יום-יום. כל המראות של ההתעללות, הקולות, הריחות, רעש של הדלת נטרקת, הכל גורם לי לחרדות. נכנסתי לכלא שה תמים ויצאתי חג קורבן. קשה לי לדבר על זה, אני מרגיש כאילו תולעים חודרים לי לקרביים כשאני מנסה לספר על הבושה."

 

בנוסף להלם הקרב חולה וייסמן גם בפרקינסון ובסוכרת הדורשת חמישה אינסולין ביום. בחודש אחד הוא בולע כ-650 כדורים המשבשים את חייו. "אני סובל מכל כך הרבה דברים. מהמכה בראש נוצר לי ניוון מוחי שבגללו אני לא יכול לנהוג וראייתי השתבשה. כל הלילה אני בבית עם אורות דלוקים עד הבוקר מהפחד מהחושך, כל החלונות פתוחים כי אני חייב שיהיו לי דרכי מפלט - הכל מהטראומה שאני לא מאחל לאף אחד. בקיץ ובחורף כל הזמן המזגן דלוק כי הכדורים גורמים לי להזיע. אני לא מצליח לישון בלילה וישן בערך שעה באמצע היום. זו לא שינה רגילה אלא כזו שבה אני ער מבפנים כדי שאם יקרה משהו אני תמיד מוכן".

 

כל חייו של וייסמן השתנו מאז השירות בסדיר, גם זהותו המינית. "שלא מבחירה היום אני 'גיי' בטיפול ואיני מצליח לחיות חיים נורמלים. המומחים שמטפלים בי אומרים שמדובר בתופעה מוכרת למי שעבר את החוויה הקטלנית שאני עברתי. כשאני רואה חבורה של חיילים בקבוצה אני מתחיל לרעוד, חזות מסוימת של גברים, קולות, ריחות הקשורים לאירוע - ישר גורמים לי למתח".

 

"אין לי ספק שהרופאים של משרד הביטחון הצילו את חיי ואין לי טענות אליהם בקשר לזה. אני מטופל בקבוצות תמיכה ובזכות העזרה של משרד הביטחון אני לא מאבד את עצמי לדעת. עברתי גיהנום בחיי, היו תקופות שהתקלחתי 30 פעם ביום, החלפתי סדינים בלי סוף, כמעט הצלחתי להתאבד. אני שואל, לאדם כמוני צריך עוד להציק, לגרום עוד סבל? אולי ששר הביטחון ייקח את המקרה שלי לידיו, הוא היחיד שיוכל לעזור לי. זו בקשתי האחרונה. אני אשאר להפגין בכל יום עד שבעייתי תיפתר ואני מבקש מאלו שיבואו לתמוך בי, שיביאו איתם פרח".

 

משרד הביטחון: מר וויסמן מתעקש לגור בת"א

 

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה כי "ניר וויסמן מוכר במשרדנו כנכה צה"ל בשיעור 70% בגין הפרעה נפשית. גרוש+ 3 ילדים בוגרים. מר וויסמן מקבל ממשרדנו תגמול "נצרך" (שהוא התגמול הגבוה ביותר הניתן ע"פ חוק) ושיעורו מסתכם בכ-9,000 שקלים נטו בחודש.

 

"בשנת 1998 קיבל מר וויסמן דירה בדמי מפתח באישור וסיוע מלא וחריג מהמשרד. כמו כן קיבל מאוחר יותר מענק בסך 50,000 שקלים לרכישת דירה, הלוואות בסך 291,000 שקל לרכישת דירה והלוואה נוספת לשיפוצה. מר וויסמן מכר את הדירה ללא התייעצות עם משרדנו והשתמש בכספי המכירה להחזרת חובות פרטיים. בשנים 1998-1999 קיבל מימון שכר דירה בגובה כ-580 $ לחודש בממוצע. בשנים 1999-2000 קיבל סיוע חריג בסך 1,500 שקלים לחודש לכיסוי חובות. בחודש יוני 1999 קיבל מענק לכיסוי חובות בסך 37,000 שקלים. בשנת 2002 אושר למר וויסמן בוועדת חריגים לפנים משורת הדין השתתפות בשכר דירה בגובה 400$ לחודש ל-4 שנים.

 

"מר וויסמן מתעקש להתגורר בתל אביב. מחיר השכירות גבוה מההשתתפות החריגה שאושרה לו ולכן הוא נדרש להשלים את הסכום ל-550$ בחודש. גם לאחר ההסדר הנ"ל נדרש משרד הביטחון לשלם את הפער שנוצר כתוצאה מאי עמידתו של וויסמן בהשתתפות בשכירות (1800$). עם כל ההבנה למצבו של וויסמן משרד הביטחון פועל במסגרת המגבלות והסיוע שניתן לו הוא מעל ומעבר למקובל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גבי בהרליה
וויסמן. "מנסה להמשיך לחיות"
צילום: גבי בהרליה
צילום: גבי בהרליה
עד ששר הביטחון יגיע
צילום: גבי בהרליה
מומלצים