שתף קטע נבחר

קרנבל בקצב הסמבה

מחר תינעל המסיבה המטורפת, המרהיבה והסקסית ביותר בעולם: הקרנבל של ריו הסמבה המסחררת, האלכוהול החופשי, הרקדניות החשופות, התחפושות, המסכות והקונדומים שחולקו חינם להתראות בשנה הבאה

בשבת החלה בברזיל המסיבה המטורפת, המרהיבה והסקסית ביותר בעולם: הקרנבל של ריו. מלך הקרנבל, "מומו השמן", קיבל מידי ראש-העירייה, סזאר מאיה, את מפתחות העיר והודיע על פתיחת החגיגות. "כמלך הקרנבל אני מצווה עליכם לעשות חיים וליהנות מהעיר המהממת הזאת, בשם האהבה, החופש והבטיחות", אמר.

 

כל המדינה נכנסה לקצב הסמבה, והריקודים נמשכים יום ולילה, ללא הפסקה, ללא רגיעה, עד מחר. ברחבי ברזיל חוגגים אותו, אבל המפורסם מבין כל הקרנבלים מתקיים, ללא ספק, בריו דה ז'נרו. גם מי שלעולם לא היה בקרנבל של ריו יודע, שארבעת הימים של שכרון חושים, צלילים פועמים, מוזיקה מסחררת, רקדנים נלהבים ותחפושות זוהרות, הם המסיבה הגדולה ביותר בעולם.

 

במשך כל תקופת הקרנבל הברזילאים ומאות אלפי התיירים, המגיעים במיוחד לשם כך לברזיל, מניחים בצד את כל העיסוקים היום-יומיים, שוכחים לרגע מהצרות, הדאגות והפוליטיקה, וכל מה שמעניין אותם זה רק לרקוד ולאהוב, לאהוב ולרקוד, כל עוד הרגליים יסחבו.

 

סמבה בחסות הבירה

 

למרות שהקרנבל נפתח רשמית בשבת, נשמעו צלילי הסמבה כבר במשך כל השבוע שקדם לאירוע. ברחוב התקיימו מסיבות, חלקן ספונטניות ואחרות מאורגנות, כשקבוצות של מתופפים, מוזיקאים ורקדנים מחממים את האווירה.

 

לצד המסיבות הקלסיות - בהן רוקד ההמון סביב משאיות עמוסות להקות ורקדניות - שמפלסות את דרכן ברחובות

צילום: איי אף פי

הדחוסים, נהוג לחגוג בריו את הקרנבל גם בדרכים אחרות. מתחמים שונים בעיר מציגים אירועים של קרנבל מקורי, בהם מופיעים נגנים ורקדנים ללא כלי נגינה מודרניים. במות קטנות, המפוזרות ברחבי העיר, מציגות חגיגות מאולתרות וצנועות קצת יותר. לצד התזמורות שחולפות ברחובות העיר ומשמחות את ההמונים זורם גם האלכוהול בצורה חופשית, ולכן קשה עוד יותר להישאר אדישים.  

 

העשירים נוהגים לקיים מסיבות פרטיות, סוערות ונלהבות, כדי לא להתערבב עם "העם הפשוט". בתי-המלון היוקרתיים מקיימים אירועים זוהרים, בהם משתתפים סלבריטאים מברזיל ומכל העולם. 

 

שיא החגיגות של הקרנבל בריו הוא האירוע שמתקיים באופן מסורתי ב"סמבודרומו", איצטדיון גדול שנבנה במיוחד עבור האירוע הזה, בו מתחרים 14 בתי-הספר לסמבה של ריו לעיני 60 אלף צופים בתהלוכות ענק מרהיבות, עם רקדנים ורקדניות לבושים בתחפושות מושקעות וססגוניות, לצד אחרים בלבוש מינימליסטי ופרובוקטיבי למדי.

 

בתי-הספר לסמבה מתכוננים שנה שלמה לאירוע המרכזי והנוצץ ביותר של הקרנבל, כשהם מייצרים שירים, ריקודים ועשרות אלפי תלבושות ומסיכות. כל בתי-הספר המתחרים מתאמנים על נושא אחר במצעד, ו-5,000 הרקדנים מבטאים את הנושאים השונים בריקודים, שירים ותלבושות מיוחדות.

 

לעיתים גוררת אחריה בחירת נושא הריקוד תגובות זועמות. השנה התנגדה הכנסייה הקתולית לכוונה של אחד מבתי-הספר להציג את הגירסה הפרובוקטיבית שלו ל"פסיון של ישו". הכנסייה בברזיל הצליחה לבסוף לשכנע את בית-הספר לשנות את תוכניותיו.

 

בזכות הרומאים והיוונים

 

בעיה נוספת שהעיבה השנה על החגיגות היא ההשתלטות המסחרית עליהן. תאגידים, מותגי אופנה ויצרני בירה מימנו חלק מבתי-הספר לסמבה ואת משאיות ההרקדה. ביקורת רבה נשמעה על כך בימים האחרונים בברזיל, כי לדעת רוב חובבי הקרנבל והסמבה נפגעה בכך היצירתיות של התחפושות, בחירת השירים והריקודים. בתי-ספר רבים התלוננו על כך שהחסויות הגבילו ביותר את חופש הפעולה שלהם ברוח הקרנבל.

 

 

אזרחים חובבי סמבה יכולים להצטרף לרקדנים המקצוענים. צריך רק לרכוש תלבושת מתאימה, להזרים מספיק אלכוהול ולהצטייד ברצון לרקוד במשך כעשר שעות ללא הפסקה. המקומות ביציעים יקרים מאוד. מחיר כרטיס נע בין 200 ל-500 דולר. הקרנבל של ריו נחשב לאחד האירועים הרווחיים ביותר בעולם.

 

החגיגות המפורסמות יותר מתקיימות, אומנם,

בריו, אבל הקרנבל שוטף את כל ברזיל. בעיר סלבדור דה-בהאיה, מרחק של כאלף ק"מ צפונית לריו, מתקיים הקרנבל שנחשב בעיני רבים ל"קרנבל האמיתי". הוא, אומנם, פחות נוצץ מזה של ריו, אבל מחובר יותר לשורשים, לעם ולמסורת הקרנבל.

 

מה שבטוח, הוא לא פחות סוער וחושני מאחיו המפורסם. מכון "גינס" לשיאי עולם דירג את הקרנבל של סלבדור כחגיגה ההמונית ביותר בעולם. החגיגות שם נפתחו כמה ימים לפני המועד הרשמי. כשני מיליון בני-אדם, ביניהם 800 אלף תיירים מכל העולם, רקדו ללא הפסקה לצלילי ה-AXE, המוזיקה שמקורה בשורשים האפרו-ברזילאים.

 

קרנבלים מפורסמים אחרים מתקיימים בערים רסיפה, אולינדה ובעיר סאו-פאולו, שחוגגת את הקרנבל בעיקר במועדונים. כל עיר והחגיגות המיוחדות והאופייניות לה.

 

שורשי הקרנבל נעוצים דווקא בראשית הנצרות האיטלקית. עוד לפני כן נהגו הרומאים והיוונים הקדומים לקדם את האביב בצורה דומה, עם מסיבות של יין, אכילת כמויות גדולות של בשר - ואורגיות.

 

בימי הביניים ניסתה הכנסייה הקתולית למנוע את החגיגות, בהן היא ראתה מנהג פגאני, אבל היא נכשלה. במקום זה הפכה חגיגת הקרנבל הקדומה לפולחן כנסייתי ולחלק בלתי נפרד מלוח השנה הדתי של מדינות אירופה הנוצריות.

 

מקורה של המילה "קרנבל" (לסלק את הבשר בשפה הלטינית) במנהג של הנוצרים להזדהות עם סבלו של ישו על-ידי הימנעות מאכילת בשר במשך 40 יום לפני חג הפסחא. בתקופה הזאת מקיימים את צום הבשר. את פני הצום מקדמים במשתאות, זלילות, מסיבות וחטאים.

 

בצרפת, פורטוגל וספרד קיימו הנוצרים מסיבות וריקודי רחוב כשהם לבושים תחפושות ומסיכות צבעוניות. המדינות הקולוניאליסטיות האלה לקחו עימן את המנהגים ל"עולם החדש", ובברזיל השתלבו המסיבות המסורתיות עם המנהגים של העבדים האפריקאים שהגיעו דרך הקולוניזציה לברזיל. המקורות האפריקאים באים לידי ביטוי בריקוד הסמבה, שמזכיר את הריקוד השבטי של היבשת השחורה.

 

באמצע המאה ה-19 החלו להתארגן בריו מסיבות הקרנבל הציבוריות הראשונות, ומסורת התחפושות החלה לתפוס תאוצה גם שם. מאז התפתחו החגיגות של ריו לנשף המסיכות של הקרנבל, כפי שמכירים אותו היום.

 

מה תלבשו?

 

לצד שכרון החושים והחגיגה חסרת המעצורים היה השנה גם מי שנשאר מפוכח. לראשונה החליטה השנה ממשלת ברזיל לחלק חינם לחוגגי הקרנבל 11 מיליון קונדומים, כדי למנוע את המשך התפשטות מחלת האיידס במדינה.

 

מכל מדינות דרום-אמריקה ברזיל היא המדינה המוכה ביותר במחלה הקשה. בממשלה התקבלה ההחלטה לקדם את קמפיין המניעה "תלבישו את עצמכם", כי ידוע שבמהלך ימי הקרנבל ההורמונים והיצרים משתוללים, והמין המזדמן גובר. הקמפיין למין בטוח הציע לכל החוגגים להצטייד בקונדום, לכל מקרה.

 

בערוצי הטלוויזיה של ברזיל שודרו במשך שבועות רבים סרטונים, בהם רקדו מפורסמים לצלילי הסמבה, כשהם מנופפים בקונדומים ושואלים את הצופים: "מה אתם תלבשו?" גם משטרת ריו קידמה קמפיין, שהציע לחוגגים לא להיגרר לאלימות ולפשעים.

 

אבל החגיגה, בכל מקרה, חייבת להימשך, ומי שלא הספיק לרקוד השנה בברזיל - הקרנבל יתקיים גם בשנה הבאה.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
הקרנבל. ארבעה ימים של שכרון חושים
צילום: רויטרס
מומלצים