שתף קטע נבחר
צילום: גדי קבלו

"התנתקות? זו מלחמה על הכל"

רבה של גוש קטיף, הרב יגאל קמינצקי, קובע בראיון נדיר שההתנתקות היא למעשה "פתיחה של מלחמת תרבות נגד הציונות הדתית המאמינה באלוקי ישראל ובגאולת ישראל". כתב ynet יצא לנווה דקלים ופגש רב שמאמין "שהציונות הגיעה לסוף הדרך", אבל יש לו פתרון: "לעמוד על שלנו, לעשות מלחמה". ולתושבים ולתלמידים הוא אומר: "אין להתעסק ביום הפינוי. עוד יהיה מהפך". כתבה ראשונה בסדרה

"אני לא מתעסק ביום הפינוי ובהשלכותיו - כי בעזרת השם אנחנו מנצחים. עצם העובדה שאתה מתעסק בנושאים אלו אתה כאילו מביא בחשבון שהעקירה תתקיים. כרגע אנחנו מאמינים בעם הזה. אנחנו מאמינים שאנחנו מסוגלים לבצע את המהפך. אנו עושים דברים בשטח ובסופם הם ישנו את כל המהלך".

 

חוק "פינוי-פיצוי" יצא לדרך ושרון ואבו מאזן לחצו ידיים בשארם, אבל הרב יגאל קמינצקי, הרב האזורי של גוש קטיף, לא מאמין שההתנתקות תצא לפועל, בראיון ל-ynet. הרב קמינצקי, 25 שנה בנווה דקלים ומראשי ההנהגה הרוחנית של מפלגת "תקומה", מוביל את האסטרטגיה שאסור להתעסק ביום הפינוי ותוצאותיו "שכן עצם העיסוק בכך משדר תחושה של השלמה ומחליש את הציבור. מדי יום הוא מעביר שיעורים בגוש, שכל תכליתם לחזק את רוחם של המתיישבים, ועל כך מעידים בגוש: "בזכותו של הרב יגאל אפשר לחתוך כאן את האמונה בסכין".

 

למעשה, ניתן להתרשם בביקור בגוש קטיף ובשיחה נדירה עם הרב, כי הוא נמצא בהכחשה מוחלטת ביחס להתנתקות: "עוד לא נסגר כלום. דברים לא נחתמו. בתקופת ברק היינו במצב הרבה יותר מסובך, הרבה יותר קשה, אז העסק היה סגור וחתום ורק דרושה הייתה הסכמתו של הרוצח שייקח. אני גר בגוש חצי יובל שנים, ומנתקים אותי פה כל שנה מחדש, בסרט הזה כבר היינו אבל האמת חזקה יותר מכל שקר, לכן אני לא משקיע אנרגיה בסוגיה הזו".

 

"הפתרון – מלחמה"

 

רבים אומרים שלימין אין תוכנית מדינית אבל לרב קמינצקי דווקא יש פתרון לסכסוך הישראלי-ערבי: "הבעיה היא בקונספציה. במקום לייבש את ביצת הטרור. אנו מחליפים מציאות במילים. עד היום המדינה לא הגדירה את המלחמה הזו כמלחמה. אלא בביטויים של 'עימות', 'גובה להבות', 'מאבק' רק לא מלחמה. אם הייתה מוכרזת מלחמה לא היו כאן בעיות עם בג"ץ ו'בצלם'.

 

"אין נקודת הכרעה. אין את הכוח להחליט. במקום לפעול עוטפים את המילים בצלופן. בורחים, קוראים לזה 'פעימה' , טרור הפך ל'גובה להבות' כאילו מדובר בקומזיץ. עקירה, גירוש וטרנספר של יהודים מכנים 'התנתקות'. מחליפים מעשים במילים".

 

הרב קמינצקי קובע חד משמעית: "הפתרון הוא מלחמה. אם היינו עומדים על שלנו הכל היה נראה אחרת. שום דבר לא תלוי בערבים. אנחנו לא באנו להיות מדינת היי-טק בין חדרה לגדרה. הגענו לכאן להיות מדינה שתביא לעולם אור גדול של ערכים, מוסר, יושר, צדק אך לצערי אנחנו מנותקים. לא מהמרים על עם ולא עושים ניסויים בבני אדם. הערבים לא יסתפקו בחבל עזה, זה קטן עליהם".

 

מדוע אתם מתעקשים על קיום משאל עם, שאלתי, הרי ברור שמסירת שטחים בין אם במשאל או לא מנוגדת להשקפת גאולת הארץ אז מדוע ההיתממות?

 

"יש הבדל עצום", ענה הרב, "אם עם ישראל לא אתך. יש הבדל עצום מבחינת המאבק שלנו. אם עם ישראל יחליט על התנתקות - זו תהיה אופרה אחרת לגמרי. לא נלך נגד העם, לא נכפה את דעתנו. אבל אנו יודעים שעם ישראל אתנו. הבעיה היא, שלא מאפשרים לנו להוכיח זאת".

 

ואם התוכנית תתבצע? הרב קמינצקי לא מודאג: "דיה לצרה בשעתה. כדי לחיות כאן צריך אמונה עצומה כי אנו נמצאים בין הפטיש והסדן. מצד אחד צריך לגדל משפחות וילדים מול הטרור ומצד שני יש את העקירה שמרחפת, ההסתה והמלחמה הפסיכולוגית נגדנו. לגבור על כל זה צריך אמונה עצומה כי בלעדיה אי אפשר להחזיק מעמד רגע".

 

"הציונות הגיעה לסוף הדרך"

 

אל מול עוצמת האמונה של הרב, שאלתי האם השקעת האנרגיה של אלפי אנשים ברצועת ארץ צרה אינה החמצה של הציונות הדתית, שהייתה פעם מגוונת הרבה יותר במטרותיה?

 

"צריך להבין", מסביר הרב, "המלחמה היא לא על גוש קטיף, זו לא מלחמה על הבית הפרטי שלי. זו מלחמת תרבות 'פר אקסלנס', מלחמה על הכל, מלחמת תרבות נגד הציבור שאותו אני מייצג. לא נגד החרדים, לא נגד ש"ס, נטו נגד ציבור הציונות הדתית המאמינה לא רק באלוקי ישראל אלא גם בגאולת ישראל. יש פה מאבק אידיאולוגי שהתחיל מקום המדינה והיום אנו נמצאים בקו הגמר שלו.

 

"הצבר כחול העיניים, שניסו לייצר פה, מתגלה כיותר גלותי מהיהודי הגלותי. הוא לא יודע לעמוד על שום עיקרון, שום עמדה, יש התקפלות אחר התקפלות. הרצון להתנתק מאלוקי ישראל לאורך כל הדרך מביא אותנו לקריסה טוטאלית של כל הערכים".

 

במיוחד פסימי הרב קמינצקי ביחס לציונות: "היא הגיעה לסוף דרכה מכל הבחינות ובכל תחום בחיינו: פעם היינו מקום ראשון בחינוך ילדינו. היום החינוך כאן כמו במדינות עולם שלישי, משפחות מתפרקות, יש אלימות".

 

גם שילוב הבנות בצה"ל קשור, על פי הרב קמינצקי, להידרדרות הקשה ולפגיעה בציונות הדתית. "בנות בצבא זו שחיתות אחת גדולה. מבחינה מקצועית, זה דופק את הצבא וכולם יודעים את זה. כולם יודעים שבנות בצבא בחילות הלוחמים מורידות את הרמה המקצועית. מה לעשות? הן לא מסוגלות לבצע את המשימות. מורידים להן את הרף של המבדקים. בצבאות הנאורים כבר הבינו שהבנות הן קלקול אחד גדול וסילקו את הדבר הזה. ובמדינת ישראל? ממשיכים, ואני רואה בזה פגיעה ישירה בנו" .

 

הרב קמינצקי קובע כי גם ההחלטה לפרק את יחידות ההסדר נועדה לפגוע בציבור הדתי: "צריך לזכור כי שנים רבות הציבור הדתי לאומי לא היה שותף בצבא. היו גרעינים של בני עקיבא בנח"ל ואנחנו מתוך אמונה בשליחות שלנו הלכנו וחוללנו מהפך. כשאנו שולחים את ילדינו אנו רוצים לדעת שהם שומרים על רמתם התורנית ומסגרת ה'הסדר' נתנה פתרון לכך. היום מתברר שמפחדים מאתנו. אין שום הגיון לפרק את היחידות, במיוחד שהצבא לא טוען שבגלל שאנחנו ביחד אז אנחנו פחות טובים. מבחינתו, הלכידות נותנת כוח - וחייל מאמין הוא חייל יותר טוב".

 

כתבה ראשונה בסדרה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אילן מרסיאנו
הרב קמינצקי. רק מלחמה
צילום: אילן מרסיאנו
צילום: גדי קבלו
נווה דקלים. "נשנה את המהלך"
צילום: גדי קבלו
צילום: איי פי
"יודעים שעם ישראל איתנו (ארכיון)
צילום: איי פי
מומלצים