שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  עריקאת: לא ניתן שהישראלים יקבעו את עתידנו

  השר לענייני מו"מ ברשות, סאיב עריקאת, התייחס לסוגיית משאל העם. לדבריו, הפסגה בשארם מהווה התחלה חיובית, אך יש לבחון את תוצאותיה בשטח. ממנגנון הביטחון הלאומי הפלסטיני נמסר, כי צה"ל אישר כניסתם של פועלים מהרצועה לישראל

  "נושא משאל העם הוא עניין ישראלי פנימי, אבל לא מקובל עלינו ולא ניתן שהישראלים יקבעו את עתידנו". כך אמר היום (ד') בשיחה עם ynet השר לענייני מו"מ ברשות הפלסטינית, ד"ר סאיב עריקאת.

   

  עריקאת, שהיה חבר במשלחת הפלסטינית לפסגת שארם, אמר עוד כי מה שיקבע את מידת הצלחתה של הפסגה ושל המגעים בין שני הצדדים הוא יישום הדברים בשטח, "מה שיקבע את הדברים הן העובדות בשטח ולא ההצהרות".

   

  עריקאת הסביר כי הפסגה מהווה התחלה, והיא היתה חיובית. "אנו נקווה שמה שסוכם לגבי נסיגת צה"ל מהערים בגדה, נושא האסירים ושינוי הקריטריונים לשחרורם, החזרת צה"ל לעמדות שהיה בהן ב-28 לספטמבר 2000 ופיקוח על המו"מ - נקווה שכל הסיכומים האלה יקוימו ובשבוע הבא ניתן להתחיל לעסוק בנושאים באופן פרקטי".

   

  לדבריו, העובדה שלא היתה הודעת סיכום אחת משותפת לכל המשלחות בפסגה, אינה מעידה על קשיים בפסגה. מלכתחילה הוסכם שלא תהיה הודעת סיכום אחת ושכל אחד מהמנהיגים יישא דברים, בהם יבהיר את תפיסתו ואת עמדתו. עריקאת אמר כי יש לעשות הכל כדי שהעם הפלסטיני יראה בשטח את השינוי, כדי שניתן יהיה לקדם את התהליך.

   

  ישראל אישרה כניסת פועלים

   

  ממנגנון הביטחון הלאומי הפלסטיני נמסר, כי בנוסף לעובדים מעל גיל 35 שכניסתם לעבודה בישראל התאפשרה, הודיע הצד הישראלי לפלסטינים על כך שהוא מאפשר את מעברם של 500 פועלים ומספר דומה של אנשי עסקים פלסטינים לאזור התעשייה בארז. כמו כן יאפשר צה"ל את כניסתם לרצועה של 400 פעילים ושל ארגוני סעד בינלאומיים. צה"ל הודיע לפלסטינים גם, כי לראשונה מאז תחילת האינתיפאדה יתאפשר ביקור של בני משפחות של אסירים פלסטינים הכלואים בישראל בתוך תחומי הקו הירוק.

   

  בתשובה לשאלה כיצד מתכוונים הפלסטינים לאזן בין דרישת ישראל לכך שכל המגעים יתמקדו בעניין הביטחוני לבין הדרישה של הפלסטינים, שהעניינים המדיניים יתנהלו ויתקדמו במקביל לסוגיות הביטחוניות, אמר עריקאת כי אין כל הבדל בין הסוגיות המדיניות לסוגיות הביטחוניות וכי אלה קשורות באלה.

   

  "אנחנו פועלים לטיפול בבעיות הביטחוניות ובמקביל מצפים להתקדמות בעניינים המדיניים, לנסיגה של צה"ל מהערים הפלסטיניות, לשחרור אסירים וטיפול בסוגיות הנוספות. ההפרדה בין שני הדברים אינה נכונה ואין לה מקום".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום איי פי
  עריקאת. העובדות בשטח הן שיקבעו
  צילום איי פי
  צילום: איי אף פי
  הפסגה. התחלה חיובית
  צילום: איי אף פי
  צילום: רויטרס
  אסירים פלסטינים. יתאפשרו ביקורים (ארכיון)
  צילום: רויטרס
  מומלצים