שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  שרון הסכים: נדון בהצעה לרכוש גז מהפלסטינים

  שר התשתיות בן-אליעזר נפגש עם ראש הממשלה שרון, והציע לו לרכוש גז טבעי מחברת בריטיש-גז ומשותפיה הפלסטינים, כאשר על פי ההצעה, התמורה תשולם לפלסטינים לא בכסף אלא במים ובחשמל שתספק להם ישראל. שרון, שהתנגד לרכישת הגז מהפלסטינים, הסכים לקיום דיון נוסף בנושא

  שר התשתיות, בנימין (פואד) בן אליעזר נפגש עם ראש הממשלה, אריאל שרון, והציע לו לדון מחדש בסוגיית ייבוא הגז הטבעי. בפגישה הציע בן-אליעזר לשקול מחדש את האפשרות שישראל תרכוש גז טבעי מחברת ברטיש-גז הבריטית ומשותפיה הפלסטינים והלבנונים.

   

  בן-אליעזר אמר בפגישה כי התנאים במזרח התיכון השתנו לאחר מותו של יו"ר הרשות הפלסטינית, יאסר עראפת, מינויו של אבו-מאזן במקומו והמאמצים לחדש את הפסקת האש וההידברות בין הצדדים. בן-אליעזר הציע, שהתמורה שתקבל הרשות הפלסטינית לעסקה תשולם לא במזומנים, אלא בעסקת ברטר, שבה יקבלו הפלסטינים חשמל ומים (שישראל מספקת להם ממילא), בתמורה לחלקם באספקת הגז הטבעי. בכך יימנע מהפלסטינים הפיתוי להשתמש בעסקה למטרות פסולות. ראש הממשלה שרון הוא שפסק שישראל לא תרכוש גז מהפלסטינים ופסל את העסקה עם בריטיש גז. 

   

  ממשרד ראש הממשלה נמסר כי שרון לא שינה את עמדתו בנושא (לפיה לא יירכש גז מהפלסטינים) אך הוא מוכן לקיים דיון נוסף בנושא.

   

  חברת בריטיש-גז מחזיקה במאגר גז טבעי בים התיכון מול רצועת עזה, בשטח המוגדר רשמית כחלק מהמים הטריטוריאליים של הרצועה. בריטיש-גז הקימה מיזם משותף עם הרשות הפלסטינית ואנשי עסקים פלסטינים ולבנונים, אשר ימכור את הגז הטבעי שיישאב לחברת החשמל הישראלית, לרשות הפלסטינית ולתחנות כוח פרטיות. עד כה התקשר המיזם של בריטיש גז רק עם חברת האנרגיה של האחים עופר.

   

  בחודש אוגוסט 2003 החליט שרון שלא לאפשר לחברת החשמל לרכוש גז טבעי מבריטיש-גז, בטענה שכספי הגז עלולים להגיע לגורמים שישתמשו בהם כדי לממן טרור. שר התשתיות דאז, יוסף פריצקי, התנגד להחלטת שרון בחריפות. הוויכוח בין שרון ובכירי חברת החשמל לבין פריצקי היה אחת הסיבות ל"פרשת פריצקי" שהובילה לפיטוריו של שר התשתיות.

   

  בחברת החשמל אומרים, כי כבר לפני 3 חודשים, זמן קצר לפני שפרש מהממשלה, פנה שר התשתיות דאז, מודי זנדברג, לשרון, וביקש ממנו לשקול שוב את החלטתו לאסור על רכישת גז מהפלסטינים. גורמים בחברת החשמל טוענים, שמבחינתם, אין כל מניעה לרכוש גז טבעי מבריטיש-גז, למעט התנגדותו של שרון. זאת, לאחר שמקורבו של שרון, אלי לנדאו, שהתנגד לעסקה עם בריטיש-גז, עזב את תפקידו כיו"ר חברת החשמל.

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רוני שיצר
  שואבים גז טבעי מול חופי עזה
  צילום: רוני שיצר
  מומלצים