שתף קטע נבחר

משאל עם - עכשיו אצלכם בטלפון

"הגיע הזמן לבדוק אחת ולתמיד מה העם רוצה", אומר חבר מועצת עיריית חיפה, שמצא דרך פשוטה יחסית לעשות זאת: מערכת אוטומטית שפיתח תתקשר למאה אלף אזרחים ותשאל אותם מה דעתם על ההתנתקות. "נשמוט את השטיח תחת אלה שדורשים משאל". ויש גם אס-אם-אס

משאל העם, שמתנגדי תוכנית ההתנתקות כה חושקים בו, נראה היום רחוק מאי פעם. אבל דווקא יוזמה פרטית של תושב חיפה עלולה עוד לתת תשובות לשאלת מיליון הדולר: מה רוצה העם?

 

שלמה גלבוע, איש עסקים בעברו, וכיום חבר מועצת עיריית חיפה ויו"ר התנועה הא-פוליטית "קשת", השיק אמש (יום ב') "משאל עם" טלפוני בקרב כמאה אלף בני-אדם מרחבי הארץ.

 

גלבוע, שפיתח מערכת בשם "רובופון", באמצעותה הוא מבצע את המשאל, הסביר כי החליט לערוך את המשאל הפרטי "משום שנשבר מזה שראש הממשלה נאלץ להתעסק עם המשאל, במקום עם הדברים החשובים באמת. הגיע הזמן שנראה סוף סוף מה באמת רוצה העם. כולם רוצים משאל, ואני עוד יכול למשוך את השטיח מתחת לרגליים של כולם עם המשאל שלי".

 

במשאל של גלבוע משיבים האזרחים, אליהם מתקשרת המערכת האוטומטית, באמצעות לחצנים, על שאלה אחת בלבד: האם אתה בעד או נגד תוכנית ההתנתקות. כמו כן, מתבקשים הנשאלים להקיש את גילם למערכת. "אנחנו מבקשים את הגיל של הבן אדם שנשאל על מנת לסנן את הצעירים מדי", מסביר עורך המשאל.

 

לדברי גלבוע, המערכת הממוחשבת, שכבר נוסתה בעבר במערכות בחירות, מסוגלת לסיים את המשאל בתוך כיומיים וחצי - אז יתקבלו התוצאות הסופיות, שיגלו האם העם בעד או נגד תוכנית הנסיגה מעזה. ומה עם הצבעות כפולות עורך המשאל טוען כי האפשרות הזו אינה קיימת, שכן המערכת מטלפנת רק פעם אחת לכל אחד מהמספרים שנבחרו.

 

גלבוע מתכוון לערוך גם משאל באמצעות הודעות אס-אם-אס: מי שישלח הודעה עם המילה "בעד" או "נגד" ועם גילו למספר 6006, יוכל להשתתף במשאל נפרד. עלות הודעה שכזאת היא שקל אחד, וגלבוע טוען כי ביכולתו למנוע זיופים גם כאן. "אפשר לשלוח אפילו מאה הודעות מאותו מספר, אבל המערכת סופרת כל מספר נייד רק פעם אחד".


פורסם לראשונה 14/02/2005 23:36

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
משאל קצת אחר (ארכיון)
צילום: גיל יוחנן
מומלצים