שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  אין מחסומים ברשת

  "מחסום" הוא אתר חדשות ישראלי, הכתוב עברית, אך מופעל על ידי עמותת אמוואג' לתקשורת אלטרנטיבית, שמציעה לגולש הישראלי הצצה לענייני היומיום כפי שהם נראים מנקודת מבטם של האזרחים הערבים בארץ

  "מחסום" נראה כמו עוד אתר חדשות ישראלי, אך הוא שונה בנוף המקומי - הן ברמת התכנים בהם הוא עוסק, והן מכיוון שמאחוריו עומדת עמותת אמוואג' לתקשורת אלטרנטיבית. על פי העמותה, מדובר באתר שנכתב ונערך מהפרספקטיבה של האזרחים הערבים בישראל – ותוך שיתוף פעולה של ערבים ויהודים.

   

  על פי יזמי האתר, המזוהים עם תנועת בל"ד, "מטרתו היא להציב בפני הציבור הישראלי אתגר לחשיבה מסוג חדש". האתר מבקש להביא לידיעת ציבור הגולשים היהודים את עמדות הציבור הערבי, מתוך מחשבה שאלה אינן זוכים לרוב לחשיפה תקשורתית, ובמקרים מסוימים, אף מוצג "בצורה מעוותת", לטענת עורכי האתר. שם האתר רב המשמעות אינו מתיר מקום לספקות ביחס לעמדתם באשר למצבם הנוכחי של הערבים בישראל, שאינו שונה בהרבה, לשיטתם, ממצב הפלסטינים הלכודים מאחורי מחסומים בשטחים.

   

  הכוונה המרכזית היא ליצור במה לדיון אלטרנטיבי בישראל, מתוך רצון להגיע לשיח "אזרחי דמוקרטי", אך גם לספק מידע מהימן אודות המתרחש בעולם הערבי, זאת, באמצעות "תרגומים וסיכומים מהעיתונות הערבית, מידע ממקור ראשון שלא עבר דרך המסננת הביטחוניסטית' של המזרחנים וה'פרשנים לענייני ערבים'". על אף שהאתר מופעל על ידי אזרחים ערבים, רמת העברית שלו סבירה ולעיתים טובה.

   

  קצב עדכון מרשים

   

  האתר כולל חדשות, מאמרי דעה ופרשנות של כותבים ידועים יותר ופחות, כתבות מקוריות ומתורגמות, ומדורים קבועים, כגון "פרשת השבוע", המטפל בסוגיות שבועיות מרכזיות, "החברה הערבית", ששופך אור על עניינים שלרוב אינם מגיעים כלל לכותרות בעיתונים ובאתרים הישראליים, וכן מדור תרבות אלטרנטיבי למדי, וגלריה שבה מוצגות עבודות וביקורות של ועל אמנים ערבים.

   

  האתר, שעד עתה פורסמו בו כתבות לא מעטות, מעודכן בקצב מרשים למדי עבור מערכת עצמאית, וכולל גם קישורים מעניינים (אשר את ברובם לא ניתן למצוא במרבית אתרי המיינסטרים), פורום אקטואליה ומנגנון תגובות, שכה אהוב על הגולשים הישראלים ללא הבחנה של דת או עם.

   

  מבחינה עיצובית, מדובר באתר שמרני למדי, המזכיר אתרים בארץ ובעולם, ומקפיד לשים דגש על תכנים ולא על אפקטים ויזואליים רבי רושם, וטוב שכך. נקודה מרעננת נוספת, היא העובדה שבשלב זה, ואולי באופן עקרוני, אין באתר פרסומות, כך שהגולש חופיש מהטרדות קופצניות בעת הקריאה.

   

  ישראלים רבים עשויים שלא להסכים עם הקו הפוליטי של "מחסום", אך ראוי לברך על אתר נוסף, שתורם לפלורליזם בתקשורת הישראלית ומעודד יצירת דו-שיח

  יהודי-ערבי, שגם אם כרגע הוא וירטואלי בלבד, עשוי להביא, הוא ואחרים כמותו, לשינוי פיזי של המציאות העגומה בה אנו חיים. "מחסום נועד לפרוץ את המחסומים והחומות – לעקוף אותם בכל צורה אפשרית, מתוך תקווה שכך גם תיווצר תשתית לשבירת המחסומים, החומות והאפליה המעצבים את המציאות", כתב עורך האתר, נוואף עתאמנה. (רוני שני).

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים