שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  לבטים בארה"ב: כיצד לאמן את הפלסטינים?

  לקראת ביקורו של ויליאם וורד, שליחה המיוחד של מזכירת המדינה לאימון הפלסטינים, פרסם העיתון "סן פרנסיסקו אקזמינר" תמונת מחזור של קציני ביטחון פלסטינים שאומנו בארה"ב, והפכו בחלקם למחבלים

  כיצד להכשיר את הפלסטינים להילחם בטרור? ישראל וארה"ב מתחבטות בשאלה, נוכח ניסיון העבר. ה-CIA אימן בעבר שוטרים פלסטינים, אך עם פרוץ האינתיפאדה חלקם "עברו את הקווים" והשתמשו בכלים שהעניקה להם סוכנות הביון המרכזית נגד ישראל. השאלה הזו מקבלת משנה חשיבות לקראת ביקורו הצפוי בשבוע הבא של הגנרל ויליאם וורד, השליח המיוחד של מזכירת המדינה לאימון הפלסטינים.

   

  וורד אמון יהיה על הקמת מערך בטחוני פלסטיני אחיד עם שרשרת פיקוד. לא מעט גורמים בארצות הברית עצמה וכן בישראל, מתלבטים בשאלה כיצד לפתור את הבעיות שהתגלעו בעבר. מזכירת המדינה, קונדוליזה רייס, אמרה לפני כמה ימים בלונדון ש"צריך להבטיח שהם יהיו חלק מהפתרון, לא חלק מהבעיה".

   

  העיתון "סן פרנציסקו אקזמינר" דיווח על האימון שעברו הפלסטינים בארה"ב כדי להילחם בטרור. העיתון פרסם תמונת מחזור מחודש יוני 1998, בבסיס סודי בפרברי וושינגטון, ליד מטה ה-CIA בלנגלי.

   

  בתמונה ניצבים בשתי שורות קציני הביטחון הפלסטינים, חלק מהם משירות המודיעין הכללי הפלסטיני, שסיימו זה עתה קורס בטקטיקות של לחימה בטרור, כדי לעזור למנוע ממחבלים לתקוף את ישראל. האמריקנים חשפו בפניהם טקטיקות של לחימה, אימון בשימוש בנשק ושל חקירה.

   

  תמונת המחזור שהפכה לתמונת המחבלים

   

  היו שם קצינים פלסטינים מבית לחם, יריחו ושכם. חלק מהפלסטינים שבצילום, עברו בתקופת האינתיפאדה צד והחלו להשתמש בטקטיקות שלמדו בארה"ב, כדי להילחם בישראל. הקורס נפסק עם פרוץ האינתיפאדה, וכעת עומד כנראה להתחדש. תמונת המחזור הזו מהווה את האזהרה החמורה ביותר עבור ממשל בוש, לקראת שיגורו לאיזורנו של גנרל ויליאם וורד, שייצא לישראל בימים הקרובים.

   

  בצילום שפרסם האגזמינר: כורע ברך רביעי משמאל בשורה הראשונה, רפעת בג'אלי. בדצמבר 2001 בג'אלי, שהפך לפעיל בגדודי אל אקצה ונהרג מפיצוץ מטען שהכין בקומה הרביעית של בנין מגורים. המטען התפוצץ בפניו. עומד בשורה השניה, שני משמאל, חאליד אבו ניג'מה, ממחנה הפליטים דהשיה. ב-2001 הוא נכנס לרשימת המבוקשים ביותר על ידי ישראל, חשוד במעורבות בשורה של פיגועי התאבדות וירי נגד ישראל.

   

  ניג'מה מהמתבצרים בכנסיית המולד בבית לחם, והיה אחד מ-13 מחבלים שהוטסו לקפריסין והוגלו לאירופה כחלק מפתרון המשבר. כיום הוא יושב באיטליה, שם קיבל מקלט מדיני. בראיון לעיתון מסן פרנציסקו הוא מאשר: "אני חבר בגדודי אל אקצה וסמל ראשון במודיעין הכללי הפלסטיני. עברתי קורס מלחמה בטרור ובאבטחת אישים. לא הייתי לבד. הרבה אנשי ביטחון פלסטינים אומנו על ידי האמריקנים. אנחנו מקווים שהם ימשיכו לעזור לנו".

   

  לפי ההסכם בין ישראל לפלסטינים, הוא ו-12 מחבריו יוכלו לחזור לבית לחם. בין השנים 1996 עד 2000 אומנו מאות אנשי ביטחון פלסטינים בידי אמריקנים. האימונים של ה-CIA כללו שימוש בנשק (אימון באקדחים ומכונות יריה נגד מטרות נייחות וניידות), אימון נגד מחבלים, טכניקות של חקירה וטכניקות של שמירה על שיירת מכוניות.

   

  בעיתון נכתב, כי מבין קציני המודיעין הכללי, חמישה או שישה גורשו לחו"ל ועשרה אחרים גורשו מהגדה לעזה.

   

  שגריר ישראל בוושינגטון, דני איילון, הגיב לפרסום: "האמריקנים מודעים לחששות שלנו ואני מעריך שהם יתנו מענה לבעיה על ידי תהליך של סינון ומעקב".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  ה-CIA. אימנו פלסטינים שעברו צד
  צילום: צבא ארה"ב, הפיקוד האירופי
  וורד. צפוי להגיע ארצה
  צילום: צבא ארה"ב, הפיקוד האירופי
  מומלצים