שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  גורמים מדיניים: יש מגעים לשיקום היחסים עם ניו זילנד

  ראש ממשלת ניו זילנד, שהטילה סנקציות על ישראל בעקבות פרשת "סוכני המוסד", ודרשה התנצלות מישראל על הפגיעה בריבונותה, אישרה מוקדם יותר כי נעשה פניה מצד ישראל בנושא וכי ישנם מגעים לניסוח ההתנצלות

  גורמים מדיניים בירושלים הגיבו היום (שישי) לדיווחים בכלי התקשורת בניו זילנד אודות מגעים לחידוש היחסים בין המדינות, שנקלעו למשבר בעקבות פרשת "סוכני המוסד". הגורמים אישרו ל-ynet כי אכן ישנם מגעים, "כדי לחדש את היחסים המצויינים שהיו".  

   

  מוקדם יותר דיווחו כלי תקשורת בניו זילנד כי ראש ממשלת ניו זילנד אישרה שישראל פועלת לניסוח התנצלות רשמית, בניסיון לשקם את היחסים בין המדינות. דוברה של ראש הממשלה אמר כי נעשתה פניה מצד ישראל בנושא, והיא מטופלת "בצינורות דיפלומטיים".

   

  רק לפני שבועיים פסלה קלארק פסלה אפשרות של ביקור הנשיא משה קצב בניו זילנד בחודש הבא, בעת שהוא מגיע לביקור באוסטרליה. קלארק נשאלה האם תיתכן אפשרות שהנשיא יגיע גם לניו זילנד השכנה במסגרת הביקור והשיבה: "לא בתנאים הנוכחיים. בהחלט לא", היחסים בין ישראל וניו זילנד "מוגבלים מאוד במישור הדיפלומטי".

   

  היחסים בין המדינות נקלעו למשבר לאחר ששני הישראלים אלי קרא ואורי קלמן, הורשעו וריצו עונש מאסר בגין ניסיון לזייף דרכון ניו זילנדי. בעוד שמעולם לא הוגשו נגדם אישומים בגין פעולות ריגול, גורמי ממשל וקלראק ביניהם, טענו כי השניים היו סוכני מוסד ושהפעולה פגעה בריבונותה של ניו זילנד.

   

  לאחר חשיפת הפרשה דרשה קלארק התנצלות מישראל ואמרה שהיא מקפיאה את היחסים הדיפלומטיים בין המדינות עד שתקבל התנצלות רשמית מירושלים. בין השאר אמרה שלא תקבל את מינויו של שגריר ישראלי חדש בארצה ותגביל מתן אשרות לביקורים של גורמי רשמיים מישראל.

   

  הגישושים המדווחים בין המדינות באים על רקע הידיעות לפיהן הסירו שני הישראלים עירעור שהגישו על הרשעתם.

   

  לאחרונה שבה ותפסה הפרשה כותרות לאחר שדיפלומט ישראלי ששירת בשגרירות בקנברה גורש מהמדינה מסיבות שלא הוסברו באופן רשמי. דיווחים בכלי תקשורת באוסטרליה טענו תחילה כי הגירוש היה על רקע אישי ושהדיפלומט, אמיר לאטי, הטריד מספר נשים.

   

  ואולם במקביל נטען כי הרקע לגירוש הוא "סיבות ביטחוניות". גורמי מודיעין הצביעו על קשרים שהיו ללאטי עם אלי קרא, שניהל לפי הפרשה בניו זילנד סוכנות נסיעות בסידני.

   

  בתוך כך דווח היום באוסטרליה כי הסיבה לגירוש היא קשר שניהל עם בתו של שר המשפטים האוסטרלי, שהוא בין השאר האחראי על השירותים החשאיים במדינה.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איי פי
  יש מגעים. קלארק
  צילום: איי פי
  צילום: איי אף פי
  קלמן (מימין) וקרא. הסירו את העירעור
  צילום: איי אף פי
  מומלצים