שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  בוש: מדינה פלסטינית חייבת רצף טריטוריאלי

  בפתח ביקורו באירופה, נאם נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, בבריסל שבבלגיה ושרטט את חזון המזרח התיכון שלו: "מדינה פלסטינית לא תיכון ללא רצף טריטוריאלי בגדה המערבית". הוא קרא לסוריה לשים קץ לכיבוש לבנון וזכה לתשואות רבות. בוש גם קרא למצרים "להראות את הדרך לדמוקרטיה". בוש התייחס ארוכות לצורך לשקם את יחסי ארה"ב-אירופה

  יום לאחר אישור פינוי ההתנחלויות, משרטט הנשיא בוש את חזון השלום שלו: נשיא ארה"ב, ג'ורג' בוש, הבהיר אחר הצהריים (יום ב') בנאומו בבריסל שבבלגיה שהסדר שלום במזרח התיכון נמצא בהישג יד: "מדינה פלסטינית לא תוכל להתקיים על פני שטחים מפוזרים". בנאום הפתיחה של מסעו באירופה, אמר שסוריה "חייבת לשים קץ לכיבוש לבנון" וזכה לתשואות: "לבנון ראויה למדינה דמוקרטית חופשית". הוא גם קרא לאיראן לחדול מפיתוח נשק גרעיני.

   

  "כשוויכוחי העבר נמוגים, המחויבות הגדולה ברורה. בואו נתחיל בעידן חדש של אחדות טרנס-אטלנטית. ההזדמנות הגדולה ביותר שלנו, והמטרה המיידית שלנו, היא שלום במזרח התיכון. אנחנו חותרים להשגת שלום בין ישראל ופלסטין למענם. אנחנו גם יודעים שמדינה פלסטינית עצמאית ושוחרת שלום יכולה להוסיף למומנטום של רפורמות בכל רחבי המזרח התיכון.

  רפורמות מוצלחות במזרח התיכון לא יכפו מבחוץ. הן חייבות לנבוע מבפנים.

   

  "חירות במזרח התיכון תבנה שלום. חירות מביאה לשלום", אמר בוש, "אסור לעולם לנוח עד שיושג הסכם קבע לסיום הסכסוך הזה".

   

  "אנו נחושים לראות שתי מדינות דמוקרטיות, ישראל ופלסטין, חיות זו לצד זו בשלום ובביטחון. העם הפלסטיני ראוי לממשלה שמייצגת יושר ושלום. עם ישראל ראוי לסיום הטרור ולשכנים שניתן לסמוך עליהם. מדינות ערב חייבות להפסיק את ההסתה בתקשורת, את התמיכה בטרור ואת החינוך לקיצוניות. מנהיגי פלסטין צריכים להילחם בטרור, להילחם בשחיתות. 

   

  "רק דמוקרטיה יכולה להבטיח לישראל ביטחון ולהרים את דגלה של פלסטין חופשית. על ישראל להקפיא התנחלויות, לעזור לפלסטינים לבנות כלכלה חופשית ומשגשגת, על שטח רציף בגדה. מדינה של שטחים מפוזרים לא תוכל להתקיים". בכך התייחס בוש לשטחי המדינה הפלסטינית העתידית, שצריכים להתחבר בגדה.

   

  "לבנון סובלת משכנה מדכאת"

   

  בוש, שנאם בביתו העתיק של שגריר ארה"ב בבלגיה, קרא ליו"ר הרשות הפלסטינית, אבו-מאזן, לנצל את הרגע לקידום הרפורמות". הוא התייחס בהרחבה לצורך לקדם את הדמוקרטיה במזרח התיכון: "מצרים, שהראתה את הדרך לשלום במזרח התיכון, תוכל להראות את הדרך לדמוקרטיה במזרח התיכון".

   

  הנשיא האמריקני התייחס בהרחבה לכיבוש הסורי של לבנון: "לבנון סובלת מהשפעות שכנה מדכאת. על סוריה לסיים את הכיבוש שלה בלבנון. לעם הלבנוני זכות להיות חופשיים. לאירופה ולארה"ב יש עניין בלבנון חופשית ועצמאית. אנחנו מנסים לקיים החלטת האו"ם שלבנון תהיה עצמאית בלי גורמים זרים בתוכה ושהבחירות בה יתקיימו ללא התערבות זרה.

   

  "לעם הלבנוני זכות להיות חופשיים. לאירופה ולארה"ב יש להן עניין בלבנון חופשית ועצמאית. אנחנו מנסים לקיים את החלטת האו"ם 1559 שלפיה לבנון תהיה עצמאית, בלי גורמים זרים בתוכה ושהבחירות בה יתקיימו ללא התערבות זרה.

   

  אשר לאיראן, אמר בוש: "עליהם להצטרף לעולם החופשי ואל להם לפתח נשק גרעיני. אנו בשלבים מוקדמים של מגעים דיפלומטיים עימם. אנו עובדים קרוב עם בריטניה, גרמניה וצרפת. אנחנו בודקים את סירובה של איראן לקיים את החוק הבינלאומי. אנו מצפים מאיראן ליישם רפורמות. הגיע הזמן שהמשטר האיראני יאזין לעם האיראני ויממש את זכויותיהם לחירות".  

   

  נשיא ארה"ב התייחס גם לעיראק, סלע המחלקות המרכזי עם מדינות אירופה: "יחד, אנחנו חייבים להבהיר לעם העיראקי שהעולם לצדם. לכל אומות העולם יש עכשיו אינטרס בהצלחה של עיראק עצמאית ודמוקרטית שתילחם בטרור, שתהיה מגדלור של חופש ומקור של יציבות באיזור".

   

  "אמריקה זקוקה לאירופה"

   

  בוש פתח במסע בן חמישה ימים בבירות אירופה, שבו הוא מקווה להניח בצד את המחלוקות, לקבור את משקעי העבר ולפתוח דף חדש של שיתוף פעולה, בעיקר עם צרפת וגרמניה, המתנגדות הבולטות ביותר למלחמה בעיראק.

   

  ואכן, חלק ניכר מהנאום הוקדש לשיקום היחסים עם אירופה, שהורעו מאוד לאחר שארה"ב פתחה במלחמה נגד עיראק: "הברית בין אירופה וארה"ב היא עמוד התווך של הביטחון שלנו במאה הנוכחית", אמר בוש, "הסחר האיתן שאנו מקיימים הוא אחד המנועים של הכלכלה העולמית. הדוגמה שאנו מציבים בתחומי הכלכלה והפוליטיקה נותרת תקווה למיליונים שקצו בעוני ודיכוי. בכל הדרכים הללו, החברות החזקה שלנו היא חיונית לשלום ולשיגשוג ברחבי העולם ושום ויכוח זמני, שום מחלוקת חולפת בין ממשלות, שום כוח בעולם לא יצליח לעולם לפלג בינינו.

   

  "היום עומדות אמריקה ואירופה מול הזדמנות משמעותית. יחד אנו יכולים פעם נוספת להציב את ההיסטוריה על מסלול של תקווה והרחק מעוני וייאוש, לעבר פיתוח והכבוד שכרוך בשלטון עצמי, הרחק מטינה ואלימות ולעבר צדק ויישוב סכסוכים בדרכי שלום... ככל שוויכוחי העבר מיטשטשים, והחובות הגדולות שלנו הופכות ברורות, עלינו לפתוח עידן חדש של אחדות טרנס-אטלנטית.

   

  "אמריקה תומכת באחדות הדמוקרטית של אירופה, מאותה סיבה שאנו תומכים בהרחבת הדמוקרטיה במזרח התיכון, משום שחירות מובילה לשלום. ואמריקה תומכת באירופה חזקה משום שהיא זקוקה לשותף חזק בעבודה הקשה לקידום החירות בעולם".

   

  נשיא ארה"ב קרא למדינות אירופה להילחם באנטישמיות ובפשעי שנאה אחרים. הוא התייחס גם לצורך של רוסיה לקדם את הדמוקרטיה, בין השאר על-ידי קיומם של אמצעי תקשורת חופשיים.  

    

  בחמשת הימים הקרובים יבקר בוש בבלגיה, גרמניה וסלובקיה, ייפגש עם עמיתו הצרפתי ז'אק שיראק, עם קנצלר גרמניה גרהארד שרדר, עם עמיתו הרוסי, ולדימיר פוטין, ועם בכירים באיחוד האירופי ובנאט"ו.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איי פי
  הנשיא בוש בבריסל
  צילום: איי פי
  צילום: רויטרס
  אצבע מאשימה לאסד
  צילום: רויטרס
  צילום: רויטרס
  חזית נגד איראן
  צילום: רויטרס
  מומלצים