שתף קטע נבחר

הימין הקיצוני הקים חמ"ל משפטי כי "השופטים מחמירים"

פעילי הימין הקיצוני טוענים שבתי המשפט מושפעים מלחץ המשטרה, הפרקליטות והתקשורת, ומטילים עונשים ומעצרים ארוכים על פעילי ימין שעברו עבירות קלות יחסית. "חמ"ל משפטי" שהקימו הפעילים מתכוון להתמודד עם התופעה: "נערער על ההחלטות בתקווה ששופטי בית המשפט העליון לא יושפעו מהלחץ התקשורתי"

"מאז אישור תוכנית ההתנתקות מחמירים בתי המשפט עם פעילי הימין הקיצוני, בעקבות לחץ של הפרקליטות, המשטרה והתקשורת". כך האשימו היום (ג') גורמים בימין הקיצוני. בעקבות זאת הקימו הפעילים בשבועות האחרונים מעין "חמ"ל משפטי", כדי להתמודד עם התופעה.

 

רק לפני מספר חודשים אמרו בימין הקיצוני כי המשטרה ממהרת לעצור את הפעילים בגין עבירות פעוטות ולדרוש עונשים כבדים, ואילו בתי המשפט משחררים אותם במהרה. אך בחודש האחרון, אומרים גורמים בימין הקיצוני, הדברים השתנו וחלה החמרה בעונשים שמטילים בתי המשפט על הפעילים, בגין עבירות פעוטות יחסית, שפעם לא היו גוררות כלל ענישה.

 

לפני כשבוע, במהלך הפגנה נגד ההתנתקות בה נחסם כביש בכניסה לירושלים, נעצרו על ידי המשטרה 32 מפגינים. המשטרה הגיעה לבית משפט השלום בירושלים וביקשה להאריך את מעצרם של כל העצורים, ביניהם חיים פרלמן, עד תום ההליכים. הטענה שהוצגה לבית המשפט בעניינו של פרלמן היתה שהוא קרא לאנשים לחסום את הכביש. הוא נחשד בעבירה של התקהלות אסורה, עבירה שניתן בעיקרון להחיל אותה בכל מקום שבו מתקהלים למעלה משלושה אנשים, ויש חשש לשלום הציבור.

 

בית המשפט הורה לעצור את פרלמן עד תום ההליכים המשפטיים נגדו, ולטענת גורמים בימין הקיצוני, הוא יישב במעצר כחצי שנה, עד שיסתיים המשפט נגדו. שאר העצורים שוחררו בתנאים מגבילים של הרחקה ל-30 יום מירושלים. על תושבי ירושלים שביניהם נאסר להתקרב לכניסה לירושלים ולהשתתף בהפגנות.

 

החלטה זאת מצטרפת לשורה ארוכה של החלטות דומות שהתקבלו בחודש האחרון בבתי המשפט, אומרים הגורמים. לדוגמה, שבעה תושבי גוש קטיף שניסו לחסום ציר במחאה על ירי פצצות מרגמה, ישבו עשרה ימים במעצר.

 

דוגמה נוספת - חמישה צעירים מחברון, ביניהם קטינים, שנחשדו בתקיפת חיילים ופלסטינים, שוחררו היום בערבות של כ-3,500 שקלים לאחר שלושה ימי מעצר ונאסרה עליהם הכניסה לשטחי יהודה ושומרון למשך 100 ימים. זאת למרות שהשופט קבע שאין ראיות לתקיפה אלא רק שהפריעו לחיילים. אחד מהם, קטין תושב אחת ההתנחלויות בשומרון, הורחק מביתו. קטין אחר, ששוחרר בערבות עצמית של 3,000 שקל, ממשיך לשבת במעצר, כיוון שלהוריו אין את הכסף לשלם.

 

בעקבות המקרים האחרונים הוקם חמ"ל משפטי, שחברים בו שמואל מידד מארגון "חננו", עורכי הדין נפתלי וורצברגר, ברוך בן יוסף ועדי קידר, ופעיל הימין הקיצוני, איתמר בן גביר.

 

הטענה שנשמעת מהחמ"ל היא כי "מאז אישור תוכנית ההתנתקות, החלו בתי המשפט להפוך את עורם והלחץ של הפרקליטות, המשטרה והתקשורת עשה את שלו". עוד טוענים הגורמים בימין הקיצוני כי "ההרגשה היא שאלה לא אותם שופטים שהיינו רגילים אליהם לפני שלושה-ארבעה שבועות. אנחנו מתכוונים להביא את כל ההחלטות האלה לבחינה של ערכאות הערעור, בתקווה ששופטי בית המשפט העליון יידעו להפריד בין הדעות והמחשבות שלנו לבין ההחלטות, ולא יושפעו מהלחץ התקשורתי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
ההפגנה בכניסה לירושלים
צילום: איי אף פי
צילום: איי אף פי
"לא אותם שופטים". ההפגנה בכניסה לירושלים
צילום: איי אף פי
מומלצים