שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  מוציאים את הנשמה

  ועדת דוברת מטשטשת את הגבולות בין מקצוע הלשון ומקצוע הספרות. פרופ' רות קרטון-בלום סבורה שמדובר באבסורד מוחלט שגוזל מהספרות את נשמתה

  לפי המלצות ועדת דוברת, ייכלל מקצוע הספרות בבחינות הבגרות בסעיף 'שפת אם', ובכך יטושטשו הגבולות בין מקצוע הלשון ומקצוע הספרות. לא נותר אלא לברך את חברי הוועדה על עצמאותם הרוחנית ועל השכלתם הרחבה, שאיפשרו להם להחליט החלטה כה חשובה, בלי שהתייעצו באיש – לא בחברי ועדת המקצוע (של אנשי ספרות מטעם משרד החינוך) ולא בסופרים ובמשוררים.

   

  לתשואות חן ראויה הוועדה שהלכה בדרך המקובלת היום, וגזרה גזירה שתשפיע על כלל הציבור הישראלי לעשרות שנים, בלי להביא את הדבר לדיון ציבורי. החלטת ועדת דוברת היא אבסורד גמור, עקרונית ומעשית. עקרונית, היא גוזלת מהספרות את האוטונומיה שלה, שהיא נשמת אפה. זאת יודע כל מי שמבין ספרות ואוהב ספרות. ספרות אומנם 'עשויה ממילים', ולמראית-עין שטחית, הגיוני לשלב את הוראתה בהוראת לשון. אבל מי שבאמת מצוי בדברים יודע, כי למעשה מדובר בשני ענפי לימוד שונים.

   

  לא המקרה ולא היעדר התמצאות בתורת הניהול ה'כלכלי' הולידו באוניברסיטאות ברחבי העולם חוגים נפרדים לספרות (לאומית) וללשון (לאומית). כאן גם עולה כמאליה שאלה, שנדמה כי אין לה תשובה ברורה בהחלטות הוועדה: האם גם סופוקלס, שקספיר ודוסטויבסקי עתידים להילמד באותן כיתות של 'שפת אם'?

   

  מעשית, למורים ללשון אין את ההכשרה האקדמית הנחוצה כדי ללמד ספרות, להקנות ולבדוק מיומנויות של הבנה ופרשנות ספרותית. תארו לכם קבלן, שכדי לחסוך החליט להשתמש רק באינסטלטורים לעבודות חשמל ואינסטלציה, שהרי ממילא מדובר בעניינים דומים. והראייה, שמוליכיהם משוקעים בקירות, ומי שמתמצא באחד, כבר יסתדר עם האחר.

   

  אחד הדברים ששרת החינוך חרתה על דגלה הוא הקניית 'מורשת'. האם צריך לחזור ולהשמיע מושכלות ראשונים, כגון שהספרות העברית והישראלית הן הניצחון האבסולוטי של הציונות, ושהמהפכה הציונית או תחיית הלשון לא היו מתרחשות אלמלא הספרות, הפועלת כסייסמוגרף תרבותי ואפילו פוליטי?

   

  אחת מהשלכותיה הוודאיות של ההחלטה תהיה שפחות תלמידים יבחרו ללמוד ספרות כדיסציפלינה נפרדת בלימודים האקדמיים. כל העוסקים בהוראת הספרות באוניברסיטאות יעידו שרבים מטובי תלמידיהם הגיעו בהשראת מורים נפלאים לספרות בתיכונים בשנים המעצבות. זה, כנראה, יחלוף ללא שוב. המאבק בהחלטת הוועדה חייב ללכד סביבו סופרים, חוקרים, מורים וכל אוהב ספר.

   

  פרופ' רות קרטון-בלום היא ראש התוכנית לכתיבה יוצרת באוניברסיטה העברית בירושלים.

   

  • מתוך מוסף הספרות של "ידיעות אחרונות".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: באובאו
  דו"ח דוברת מוגש לממשלה
  צילום: באובאו
  לאתר ההטבות
  מומלצים