שתף קטע נבחר

הקומבינה: כך מקבלות המפלגות מימון מוגדל

מהצעת חוק חדשה ונתוני חשב הכנסת עולה כי סיעות המורכבות מלמעלה משתי מפלגות, מקבלות מימון מוגדל של עשרות אלפי שקלים בחודש, וכי בדרך זו מתבזבזים כ-7 מיליון שקלים מקופת המדינה. ח"כ שלגי שיזם את הצעת החוק במטרה לתקן את העיוות, מאשים בשחיתות את המפלגות, הן בימין והן משמאל

"הקומבינה" של המפלגות: סיעה אחת המורכבת מצירוף של שתי מפלגות או יותר, מקבל מימון מוגדל, כיוון שלצורך המימון נחשבות המפלגות לסיעות נפרדות. מדובר במימון מוגדל של כ-6.8 מיליון שקלים בשנה, שניתן לחסוך לתקציב המדינה ולכולנו.

 

הצעת חוק חדשה שהגיש ח"כ אילן שלגי (שינוי) אמורה לתקן את העיוות בחוק. הצעת החוק הועברה לוועדת שרים לעניני חקיקה ועברה שינויים שבוצעו על ידי משרד המשפטים והפנים. היא צפויה לעלות לאישור ביום א' הקרוב.

 

"הצעת החוק נועדה להפסיק את התרמית בה נוהג חלק גדול מהסיעות בבית הזה", אמר היום (ג') ח"כ שלגי. "היא נועדה להפסיק את המניפולציה שעושות הליכוד והעבודה, לחשוף את הברית הסודית בין מרצ והאיחוד הלאומי, על פיה בשתיקה הדדית וקריצה בין עסקני השמאל והימין, שולחים יד לקופת הציבור" .

 

על פי המצב כיום, סיעה המורכבת ממספר מפלגות זוכה ליחידות מימון נוספות בהתאם למספר המפלגות המרכיבות אותה וכך יכול להיווצר מצב בו סיעה בת 12 מנדטים, המורכבת מארבע מפלגות, תזכה ל-16 יחידות מימון. על פי הנתונים שהציג שלגי, המפלגות מקבלות מימון מוגדל של כ-600 אלף שקלים בחודש, כששווי כל יחידת מימון שוטף לחודש מגיעה לכ-57 אלף שקלים ושווי יחידת מימון לבחירות מגיעה ליותר ממיליון שקלים.

 

על פי נתוני חשב הכנסת, המפלגות שמקבלות מימון מוגדל הן:

 

  • "השיאנית" היא מפלגת האיחוד הלאומי: היא מורכבת מישראל ביתנו, עלייה, מולדת ותקומה ומקבלת תוספת מוגדלת של 170,535 שקלים בחודש
  • העבודה, המורכבת מישראל אחת ומימד, מקבלת תוספת של 56,845 שקלים בחודש
  • מרצ, המורכבת משלוש מפלגות - ר"צ, מפ"ם והבחירה הדמוקרטית, מקבלת כ-114 אלף שקלים נוספים בחודש
  • הסיעה החרדית יהדות התורה שהתפלגה לאחרונה זוכה אף היא לתקצוב נוסף של 56,845 שקלים בחודש
  • חד"ש ותע"ל מקבלות מימון נוסף של כ-57 אלף שקלים וכך גם הרשימה הערבית המאוחדת.

 

ח"כ אבשלום וילן (יחד, מרצ לשעבר) מנסה להסביר למה מגיע למפלגתו עוד 114 אלף שקל בחודש: "היסטורית היינו שלוש מפלגות. לאחרונה קיבלנו החלטה להתאחד בבחירות הבאות וכך נגמור עם כל הסיפור הזה".

 

כעת נשאר לראות האם לממשלה ולחברי הכנסת יהיה את האומץ הציבורי לאשר את הצעת החוק, שיפגע במפלגותיהם שלהם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שולחים יד לקופת הציבור. שלגי
האיחוד הלאומי - שיאנית המימון המוגדל
מומלצים