שתף קטע נבחר

מעבדת נפץ לייצור קסאמים נמצאה ליד ג'נין

כוח צה"ל חשף מעבדת נפץ בכפר אל-יאמון הסמוך לג'נין, ובה חומרי חבלה רבים. במעבדה התגלו רכיבים להכנת רקטות קסאם. רק אתמול נחשף כי אחיו של זכריה זביידי נעצר בחשד שתכנן לירות רקטות אל עפולה. בצה"ל זיהו בשנה החולפת עוד מעבדות בגדה, שהיו בשלבי ייצור מתקדמים של קסאם

מאמצי סיכול, בצד השקט היחסי: כוח של יחידת "מגלן" חשף הלילה (יום ד') מעבדה ובה חומרי נפץ רבים בכפר אל-יאמון, סמוך לג'נין. בין השאר נמצאו שם רכיבים להכנת רקטות קסאם. פתח המעבדה התגלה במסגריה והיא מוקמה בעומק של מספר מטרים. המעבדה, השייכת לחמאס, פוצצה באופן מבוקר על ידי חבלנים, ולא היו נפגעים. בשנה החולפת התגלו בשכם וברמאללה מעבדות שהיו בשלבי ייצור מתקדמים של רקטות קסאם.

 

אתמול נחשף כי אחיו של זכריה זביידי, ג'יבריל, נעצר בחשד שתכנן לירות רקטות אל עפולה. על פי השב"כ, הוא הודה בחקירתו כי היה חבר בתשתית שהתכוונה לבצע פיגוע ירי בטילים לעבר עפולה, ככל הנראה במטרה לייצר "מאזן אימה" בדומה לזה הקיים מרצועת עזה. התיכנון היה להציב את קני השיגור באזור התענכים ולבצע את הירי. הדבר לא בוצע בשל קשיים טכנולוגיים של החוליה. הוא נעצר בדצמבר האחרון.

 

ב-25 בינואר ביצעו כוחות צה"ל מעצרים במרחב ג'נין נגד תשתית החמאס. במבצע נעצרו 12 פעילי חמאס. המבוקשים הועברו לחקירה ובהמשך לחקירתם התברר קיומה של מעבדה עם חומרים להכנת חומרי נפץ. 

 

כאשר פתחו החיילים את הפתח, התגלה סליק שהוביל בעומק של שלושה מטר לתוך מערה ושם התגלתה המעבדה ובתוכה שבעה מטעני צינור, מספר מיכלים עם tatp, שמונה מיכלים של 18 ליטר של מי חמצן. חומרים להכנת נשק תלול מסלול של רקטות קסאם. כמו כן התגלה רובה גליל שהיה עטוף בפלסטיק.

 

כל המעבדה פוצצה באופן מבוקר על ידי חבלנים. אין נפגעים. גורמים במערכת הביטחון אומרים היום כי תשתיות הטרור באזור ג'נין נפגעו מאוד בשנתיים האחרונות אך ניכר מאמץ מתמיד לנסות ולהוציא לפעול פיגועים. למרות השקט והניסיון להגיע להבנה עם הרשות הפלסטינית, ישנם ארגוני טרור שעדיין מעוניינים להוציא פיגועים בעורף ישראל ולפגוע בתהליך המתקיים.

 

קצין בכיר: הפלסטינים ישמרו על שקט

 

קצין בכיר בצה"ל העריך היום בשיחה עם ynet כי הפלסטינים ישמרו על שקט במהלך ההתנתקות: "אולי יקרו אירועים בודדים של פתיחה אש, לא טרור ממוסד ומאורגן, אלא פעילים שיפעלו עצמאית. עדיין לא ברור כיצד יפעל הג'יהאד האיסלמי".

  

בהתייחסו לפועלו של אבו מאזן במלחמה בטרור, מציין אמנם הקצין הבכיר כי לא ניתן להתעלם מפעילות של אבו מאזן שגרמה לירידה באירועי הטרור, אולם לדבריו, הטיפול אינו אקטיבי. "אבו מאזן מעדיף לדבר עם ארגוני הטרור, להגיע לדיאלוג עימם ולא לפרק את התשתיות בכוח. ייתכן שהוא חש שאינו יכול להצליח בפעולה כוחנית ומאמין כי הדרך הנכונה היא דו-שיח".

  

לדברי הקצין, "החמאס רוצה להיות כמו החיזבאללה. הם רוצים לקחת חלק בממסד הפוליטי הממסדי, אך גם לשמר את הטרור". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: דובר צה"ל
מעבדת נפץ. ארכיון
צילום: דובר צה"ל
צילום: איי אף פי
חיילי צה"ל
צילום: איי אף פי
מומלצים