שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  רשת של נשים

  לרגל יום האישה הבינלאומי סקרנו מספר אתרי נשים חדשים וותיקים, שרובם ככולם חוגגים את היום הזה, המוקדש למין הטוב יותר. למרות שמרביתם ורדרדים מדי לטעמנו, הם כוללים תכנים שלא תמיד תמצאו באתרי מיינסטרים אחרים, ונלחמים ללא הרף למען שיפור המצב של כולנו

  היום (ג') חל יום האישה הבינלאומי, שאתר מט"ח מגלה כי צויין לראשונה בשנת 1911 באוסטריה, דנמרק, גרמניה ושוויץ. על פי האתר, מקורו של היום מגיע משביתה שנערכה ב-8.3.1857 בניו יורק, על ידי נשים שעבדו במתפרות ובבתי המלאכה לטקסטיל ודרשו לשפר את תנאי העסקתן.

   

  "בשנת 1913 ציינו נשות רוסיה את יום האישה הבינלאומי ביום א' הראשון של חודש פברואר. בשנת 1914, המשיכו נשים להפגין בשאר חלקיה של אירופה בין אם כדי למחות נגד המלחמה או כדי להביע אחווה בין נשים...ובחודש דצמבר 1977, החליטה אספת האו"ם לאמץ את ההחלטה בדבר כינונו של יום המוקדש לציון זכויות האישה ולשלום עולמי", נכתב באתר, הכולל מידע נוסף ומחקרים רלוונטיים, אודות מצב הנשים בישראל בתחומים שונים.

   

  גם בסנונית לא פסחו על יום החג של המין היפה, והקימו לכבודו אתר מיוחד, הכולל מידע היסטורי אודות היום הזה, פרופיל של האישה הישראלית, שמגלה כי תוחלת החיים הממוצעת של אישה בישראל (נכון ל-1996) עמדה על 79.9 שנים, 96,600 מן המשפחות הן של אמהות חד הוריות, 52% מן הנשים סבורות שחיי המין של אישה עובדת טובים מאלו של מובטלת, 39% מהנשים סבורות שיש להנהיג העדפה מתקנת לטובת נשים, ועוד נתונים מאירי עינים. באתר ניתן למצוא גם קישורים לאתרים משלימים, הפניות למאמרים בנושא נשים, מידע בדבר חוקים נגד אפליה ועוד.

   

  הנשים לא מעורבות בניהול הכספי

   

  בויצ"ו, ארגון נשים חברתי, מפרסמים בעמוד הבית סיכום מחקר אודות עצמאותן הכלכלית של נשים, שבוצע בתשע מדינות, ביניהן גם בישראל. מנתוני המחקר, שהקיף כ-4,000 נשים, עולה תמונה אופטימית למדי, על פיה הנשים בישראל עצמאיות מבחינה פיננסית, גם אם רובן טרם מממשות את האפשרות להחזיק בבעלותן נכסים, לפתוח חשבונות חסכון, או להיות מעורבות בניהול הכספי של משק הבית.

   

  אתרים נוספים המוקדשים לעניינים נשיים בעיקרם, בין אם מדובר במאבקים חברתיים, בעזרה ותמיכה נפשית או בקידום נושאים רלוונטיים לסדר היום הציבורי, הם אחת מתשע, המוקדש להתמודדות עם סרטן השד, נעמ"ת, ארגון הפועל לקידום מעמד האישה, אחותי, קבוצה ששמה לה למטרה לקדם את הנשים בכלל והמזרחיות בפרט ואחרים. 

   

  מלבד אלו, קיימים גם פורטלים נשיים מובהקים, שחלקם ותיקים למדי, ויפה לראות שהם עדיין עימנו, גם בימים שבהם נראה כי ההפרדה בין המינים, לפחות בקרב הגולשים, רלוונטית פחות ופחות. המוכר שבהם הוא נש"ר (נשים ברשת), שמטפל באופן שיוויוני בנושאים הנעים בין דרישה להכנסת גלולות למניעת הריון לסל התרופות, סקירה של הנשים המשפיעות ביותר בעולם בתחומי הפוליטיקה והעסקים, תערוכה על "נשים יהודיות והסלונים שלהן", מידע על תחרות מלכת היופי של ישראל, ועוד.

   

  באתר קיימות קטגוריות שונות, ביניהן חדשות ואירועים, טיולים, כושר, חברה ומשפחה, חינוך, תרבות, סגנון חיים, עסקים, בריאות, וכן סקרים, פורומים, קישורים, לוחות מודעות וכמעט כל מה שאפשר למצוא באתר שמעוניין להיות דף הבית שלכן ברשת.

   

  הדרך למעלה עוברת בבננות

   

  אתרים נוספים הם בננות הצעיר (ברוחו, במונחי האינטרנט העברי הוא חלוץ של ממש), שעבר לאחרונה מתיחת פנים עיצובית, ומקפיד להציע תכנים רעננים ומקוריים. לכבוד יום האישה תמצאו שם אירועים בלתי וירטואליים אותם כדאי לפקוד, ומאמר של העיתונאית נילי לנדסמן, המגולל את "הדרמה של אישה המודרנית".

   

  גם הדרך למעלה של ד"ר מירה חניק, פעילה פמיניסטית, המיועד כמעט אך ורק לנשים, אינו פוסח על היום, ומציע, מלבד התכנים הרגילים (מאמרים וכתבות על פמיניזם, קריירה, הורות, ייעוץ ופורומים), גם תמונת מצב, מאמרים ייחודיים פרי ליום האישה הבינלאומי, פרי עטן של חנה בית-הלחמי, פעילה פמיניסטית ידועה בקרב עכברי הרשת, וד"ר אסתר הרצוג, אנתרופולוגית, מבקרת, ומייסדת תנועת ש.י.ן, לשוויון ייצוג נשים.

   

  IWoman של מיכל מירון שקד, שמציע מגוון תכנים לכבוד יום האישה הבינלאומי, כמו מאמר על חמש אחיות איריות

  שיוצאות נגד מחתרת ה-IRA, כתבה של עדי דגן, מקואליצית נשים לשלום, ראיון עם סי היימן, גלית הררי, ועוד. בראש עמוד הבית מוםפיעה גם ההמלצה לעזר שכנגד: "אם אתה אוהב אותה: תקנה לה פרחים. תקשיב לה. הענק לה הבוקר תשומת לב מיוחדת. היא מיוחדת".

   

  אסימון, על שום מה?

   

  האתר האחרון ברשימה, אסימון, צעיר במיוחד, והוקם ממש היום. דניאלה שוורץ, מקימת האתר, אמרה היום לעיתון ידיעות אחרונות כי "האתר יענה על הצורך של נשים להתפתחות אישית וכלכלית. ישתתפו בו מומחיות בתחומים רבים...כך אנחנו מקוות לא רק ליצור רשתות תקשורת בין נשים, אלא גם לתת ביטוי לעשייה ויוזמה של נשים, לעודד למעורבות עיסקית וכן לתת לנשים במה להביע את עצמן".

   

  באתר תמצאו ברכות לרגל יום האישה הבינלאומי ששולחות אליכן נבחרות העם, סיקרו הסקרים של הלשכה המרכזית לסטטיסטיקה, מאמרים, כתבה על מצב הנשים

  אז והיום, ועוד. אגב, השם "אסימון", נבחר מסיבות שונות ומשונות, ביניהן "כי אסימון זה: "...קליט, סמל, מיתוס, עתיד, תקווה, עכשיו, אינסטינקט, הומור, יכול להציל חיים וכי אסימון זה מטפאורה לחיים טובים יותר". לא כל האבחנות לגמרי ברורות לנו, אבל העיקר שיהיה בהצלחה. (רוני שני)

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  אחת מתשע. מתמודדות עם המחלה
  נש"ר. ותיק אך רלוונטי
  בננות. צעיר ורענן
  IWoman. "היא מיוחדת"
  אסימון. לא הבנו למה
  מומלצים