שתף קטע נבחר

ח"כים ערבים סיירו בהר הבית: "האבטחה לקויה"

ההתנתקות מתקרבת, ואיתה מתגברים האיומים לפיגוע של הימין באל-אקצה. "נגן עליו בגופנו", אמרו ח"כים ערבים שבאו היום לסיור בהר הבית עם ועדת המעקב של ערביי ישראל כדי לבדוק את האבטחה במקום. אחרי הסיור הזהירו, "חששותינו לא נרגעו". כעת הם מתכוונים לפנות לעולם הערבי

"יש סכנה ממשית מצד גורמים דתיים או פוליטיים לפגוע במסגד אל-אקצה, נגן עליו בגופנו ומי שינסה לפגוע בו משחק באש". כך הזהיר ח"כ טאלב א-סאנע עם תום ביקור של ועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל בהר הבית.

 

ועדת המעקב ביקשה לבדוק את רמת האבטחה במסגד הקדוש למוסלמים - אך בסיום הביקור הכריזו המשתתפים כי מה שראו לא הרגיע את חששותיהם. בכוונתם לפנות לליגה הערבית ולגורמים נוספים, ביניהם מלך מרוקו, בדרישה שילחצו על ישראל לשפר את האבטחה במקום.

  

"הסכנה האמיתית היא שערי הכניסה להר הבית שבהם אין אמצעי בטיחות מספקים", התריע ח"כ א-סאנע, "יש לנקוט בצעדי ביטחון מוגברים ולשלב את הוואקף בעניין. יש חשש כבד, יש פרצות רבות שקוראות למי שרוצה להסתנן ולבצע פיגוע".

 

"הימין הקיצוני בטירוף"

 

ח"כ ג'מאל זחאלקה התריע מפני הסכנה המוגברת האורבת למסגד נוכח תוכנית ההתנתקות: "הימין הקיצוני נמצא בפאזה של טירוף בכל המערכות והכל כשר כדי למנוע את פינוי ההתנחלויות

מעזה. אם ראש השב"כ אומר שהסכנה התגברה בתקופה האחרונה אנחנו צריכים להאמין לו. אם מאיימים לפגוע בראש הממשלה, מבחינתם הפגיעה במסגד אל-אקצה כשרה יותר. אי אפשר לקחת סיכון כאן, אפילו לא של אחוז אחד".

 

"אל-אקצה הוא שלנו. הוא קדוש למוסלמים ולפלסטינים, ולכן נגן עליו בגופנו", הוסיף ח"כ זחאלקה. לדבריו, "יש התרעות קשות בקשר לאל-אקצה. יש חשש כבד שייעשה ניסיון להצית את המסגד או לפגוע בו, דבר שיצית את כל העולם הערבי והמוסלמי".

 

"אחרי הסקירה שקיבלנו אנחנו אף יותר מודאגים כי ראינו שלא ננקטים שום צעדים", אמר א-סאנע, "עוקבים אחרי הפלסטינים ולא אחרי המסיתים הימניים,

מאפשרים למתנחלים לעלות לאל-אקצה, אך לא מאפשרים למאבטחים של הווקף למלא את תפקידם".

 

לדבריו, "בעשירי באפריל, ראש חודש ניסן תהיה כאן הפגנה גדולה של הימין ואנחנו נהיה כאן בהפגנת נגד של המוסלמים שיגיעו כדי להתנגד להפגנה ולמנוע את הפלישה להר הבית".

 

"לא נקבל שום תירוצים לפיגוע"

 

פרט לדאגה הרבה של חברי ועדת המעקב, הוחלט בפגישה גם על צעדים מעשיים. לפי ההחלטה יפנו הוואקף וחברי ועדת המעקב העליונה בכתב לליגה

הערבית שתתכנס ב-22 במארס באלג'יריה, לחברי מועצת המדינות המוסלמיות ולוועדה המוסלמית לענייני ירושלים, בראשות מלך מרוקו. במכתב יתבקשו אותם גורמים להפעיל לחץ על ישראל ולפעול כדי לתגבר את האבטחה. "לא נקבל בעתיד שום תירוץ שמטורף אוסטרלי או אמריקני יבצע פיגוע. הכתובת נמצאת על הקיר והממשלה נושאת באחריות", אמר א-סאנע.

 

"המשטרה מנהלת את המלחמה הלא נכונה. במקום להביא מודיעין טוב על הימין, הם מונעים מהעיתונאים להיכנס". אמר ח"כ זחאלקה, בהתייחסו לכך שהמשטרה לא הרשתה לעיתונאים להצטרף לסיור בטענה ש"אין מדובר בשעות הביקור של הר הבית".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: גיל יוחנן
ביקור חברי ועדת המעקב
צילום: גיל יוחנן
צילום: איי אף פי
אל אקצה. השערים פרוצים?
צילום: איי אף פי
צילום: גיל יוחנן
א-סאנע. "נגן בגופנו על אל-אקצה"
צילום: גיל יוחנן
מומלצים