שתף קטע נבחר

ח"כ שטייניץ ביקר בדימונה וקבע: הכור בטוח

יו"ר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת ביקר בכור הגרעיני בדימונה עם חברי הכנסת עמרם מצנע ואריה אלדד, וקבע בתום הסיור שהתרשם מהסטנדרטים הבטיחותיים הגבוהים. ח"כ גלאון: "איך יתכן שלאחר ביקור של מספר שעות, קובעת הוועדה שהכל בסדר עם הכור הישן שעבר את גיל ה-40?"

מסקנה פזיזה? יו"ר ועדת החוץ והביטחון של הכנסת, ח"כ יובל שטייניץ, סייר בכור הגרעיני בדימונה בצוות מצומצם שמנה את הח"כים עמרם מצנע ואריה אלדד, וקבע בתום הסיור הקצר כי מאמץ רב מושקע בבטיחות ובאמינות הכור. ח"כ זהבה גלאון (יחד) תוקפת: מדובר בבדיקה שטחית ולא רצינית.

 

מטרת הביקור היתה להתרשם מקרוב מהסדרי הבטיחות, התחזוקה, וההגנה הנהוגים בכור. במהלך הביקור סייר הצוות בכור ובסביבתו, נפגש לסקירות ודיונים בסוגיות הבטיחות עם מהנדסי וטכנאי הכור, עם צוות המומחים המטפל בנושא, עם הנהלת הוועדה לאנרגיה אטומית, ועם הנהלת הקמ"ג, וקיבל הסברים אודות הטיפול בבטיחות הכור והגנתו.

 

הצוות גם נפגש עם יו"ר הוועדה לבטיחות גרעינית, קמיל כהן. הוועדה מורכבת ממומחים בלתי תלויים בתחומים הרלוונטיים לסוגיית הבטיחות. הצוות העלה שאלות רבות בפני הגורמים השונים ונענה בפירוט.

 

לבקשת הח"כים, הוצגו בפניהם מנגנוני הפעלה ומערכות הגיבוי לטיפול באירועי בטיחות שונים, כולל רעדות אדמה, והתרשמותם היא כי בידי הקריה למחקר גרעיני, מצויים יכולות ואמצעים לתת מענה משביע רצון לבעיות העשויות להתעורר בתחום תפעול הכור, גם עקב אירועים שסבירותם נמוכה ביותר.

 

גלאון: אחרי כמה שעות קובעים שהכור בסדר?

 

יו"ר ועדת חוץ וביטחון, ח"כ שטייניץ, אמר: "אני רואה בביקור בכור חשיבות רבה, גם מבחינה בטיחותית וגם מהבחינה הדמוקרטית. חשוב שאזרחי ישראל ידעו שיש פיקוח פרלמנטרי בסטנדטים גבוהים ביותר. זה תפקידנו לפקח ולייצג את כלל אזרחי המדינה גם במקומות כמו הכור הגרעיני בדימונה". שטייניץ ידווח ליו"ר הכנסת ולמליאת הוועדה על המסקנות מהביקור.

 

בהודעה שפורסמה בתום הביקור נמסר ש"הח"כים התרשמו מהמאמץ הרב המושקע בבטיחות הכור ובאמינותו, מהמשאבים שהושקעו בשיפוצו וחידושו ומתפעולו הנעשה באורח התואם או עולה על הסטנדרטים המקובלים בעולם המערבי. כן התרשם הצוות מהעובדה כי כל הפעילויות נמצאות תחת בחינה מתמדת של מגנוני ביקורת בלתי תלויים". 

 

ח"כ זהבה גלאון (יחד) מתחה ביקורת על ביקור הוועדה "שקבעה לאחר ביקור אחד בכור שהוא בטיחותי".הוועדה הוקמה בעקבות דאגה שהביעה גלאון לגבי בטיחות הכור וההשלכות הבריאותיות והסביבתיות על עובדיו ועל הגרים באזור.

 

גלאון: "איך יתכן שלאחר ביקור של מספר שעות, לא חקירה מעמיקה ומקיפה, קובעת הוועדה שהכל בסדר עם הכור הישן שעבר את גיל ה-40? מדובר בבדיקה שטחית ולא רצינית. לו היה ממוקם במרכז הארץ, היו כנראה בודקים אותו באופן רציני ומעמיק יותר".

 

ח"כ יוסי שריד לא הצטרף למשלחת לאחר שלפי טענת מקורביו, התנה שטייניץ את הביקור בכך שאם התקשורת תפנה לשריד הוא יפנה אותם לשטייניץ. שריד בתגובה: "גדולים ממך ניסו זאת ולא הצליחו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
ביקור בכור בדימונה
צילום: איי אף פי
צילום: פייר תורג'מן
יובל שטייניץ ביקר
צילום: פייר תורג'מן
צילום: זום 77
הכל בסדר? גלאון
צילום: זום 77
מומלצים