שתף קטע נבחר

פורז על התקציב: אם שרון רק יפנה אפשר לסגור

"אם ידברו איתנו, אפשר יהיה להגיע להסכמה", כך אומר חבר הכנסת פורז ל-ynet לקראת ההצבעה על תקציב המדינה. שינוי דורשת, בין היתר, את ביטול הקיצוץ במענקים לסטודנטים. הבעיה, לפי פורז: "כבר שבועיים אף אחד לא מדבר איתנו". מקורבי שרון רומזים: יש 400 מיליון שקלים שמחכים לשינוי. וברקע: עצומה אזרחית קוראת למנהיגי שינוי לתמוך בתקציב ולא "לספסר בדם"

האם שינוי תמנע את הפלת הממשלה? "אנחנו מחכים שיגיעו איתנו להבנות. אם ידברו איתנו, אפשר יהיה להגיע להסכמה ולהביא אותנו לא להתנגד לתקציב". כך אמר אמש (ב') שר הפנים לשעבר, אברהם פורז, בשיחה עם ynet לקראת ההצבעה על תקציב המדינה.

 

פורז מסרב לציין במפורש את הדרישות המדוייקות של שינוי, אולם מבהיר כי אחד הנושאים שעל הפרק הוא ביטול הקיצוץ במענקי הסטודנטים. "אפשר יהיה להגיע איתנו להבנות תקציביות. אנחנו לא חייבים להיות בתוך הממשלה כדי שנוכל להצביע בעד התקציב".

 

פורז התלונן על כך שראש הממשלה, אריאל שרון, לא קיים בשבועיים האחרונים מגעים עם ראשי שינוי. "השיחה האחרונה איתנו היתה כשטומי לפיד היה בחוות השקמים. מאז שום דבר לא נעשה. אף אחד לא דיבר איתנו".

 

גורמים בסביבתו של ראש הממשלה, אריאל שרון, אמרו בהתייחס לדבריו של פורז כי בימים האחרונים התנהלו מגעים שקטים עם ח"כים בשינוי, והובהר להם כי שינוי תוכל לזכות בהישגים בתחום הכלכלי אם יסכימו לתמוך בתקציב. גורם המקורב לשרון סיפר: "הבהרנו לאותם אנשים שאם הם יירצו, יש 400 מיליון שקל שניתן להפנות לנושאים הקרובים לליבה של שינוי. עכשיו נותר רק לסגור את זה עם ההנהגה". ביום חמישי, אגב, תתכנס מזכירות שינוי על מנת להקים ועדה האמורה להיערך לבחירות.

 

מקורביו של שרון לא חסכו ביקורת מיושב ראש שינוי. לדבריהם, "האיש שאפשר לדבר איתו היום משינוי הוא פורז, שמוכן לשמוע לקול ההיגיון. לפיד, לעומתו, חושב כמו טומי מ"פופוליטיקה". הוא חושב רק איך טומי מ"פופוליטיקה" היה מדבר על טומי הפוליטיקאי בתקופה כזו".

 

תקציב המדינה, כזכור, אמור לעבור עד ה-31 במרס בכנסת. אם לא יעבור, הממשלה תיפול ובתוך 90 יום ייערכו בחירות כלליות.

 

לובי אזרחי לוחץ על שינוי: תמכו בתקציב

 

בתוך כך, חבר מועצת עיריית חיפה וראש תנועת "קשת ישראל", שלמה גלבוע, שערך אך לפני שבועות אחדים משאל טלפוני ארצי בקרב כמאה אלף איש עם השאלה: "האם אתם תומכים בתוכנית ההתנקות", לא נח על זרי הדפנה. גלבוע וחבריו לתנועה החליטו להפעיל לחץ על ראשי שינוי, על חברי המפלגה ועל בוחריה, כדי למנוע את הצבעתה של שינוי נגד התקציב.

 

חברי תנועתו החלו ביומיים האחרונים לטלפן אל חברים בשינוי, בדרישה להפעיל לחץ על הנהגת המפלגה. בנוסף, גלבוע, שפיתח תוכנה המאפשרת לחייג באופן אוטומטי אל עשרות אלפי בני אדם, הקליט שתי הודעות המופנות האחת לאוכלוסיות עם זיקה למפלגת שינוי והאחרת לחברי הכנסת של הסיעה.

 

בהודעה אחת, המופנית אל ציבור אזרחים שבמקום מגוריהם רבים מצביעים עבור שינוי, נאמר: "זוהי עצומה דיגיטלית הקוראת למפלגת שינוי ולמנהיגה, טומי לפיד, למנוע את הפלת הממשלה ולאפשר את ביצועה של תוכנית ההתנתקות. אנו דורשים משינוי להיות נאמנה לבוחריה, לעם, לצו המצפון ולעתיד ילדינו, ולהצביע בעד תקציב המדינה והיציאה מעזה. מי שהתחייב לפוליטיקה אחרת - לא מספסר בדם הבנים. אם אתם מסכימים, הקישו אחת".

 

בהודעה אחרת, המופנית רק אל חברי מפלגת שינוי, נאמר: "אני פונה אליכם, חברי מפלגת שינוי, ומזכיר לכם שבבחירות האחרונות, הבטחתם פוליטיקה אחרת. בסוף החודש תעמדו במבחן העליון. האם בהצבעת נציגכם בכנסת תפילו את התקציב, ובכך תהרסו את הסיכוי לצאת מעזה, או שתגרמו אתם לכך שהפוליטיקאים יפסיקו לספסר בדם הבנים ותתנו את קולכם ליציאה ההיסטורית מעזה. בידכם לקבוע את גורל כולנו. אם תכשלו, ההיסטוריה לא תשכח, ולא תסלח".

 

גלבוע מסביר כי החליט לפעול בקרב הציבורים השונים, "משום שראיתי אחרי משאל העם הענק שעשיתי, שהיחידים שמפריעים להתנתקות הם טומי לפיד וחבריו". לדבריו, "שמינית מהמצביעים במדינה הם מצביעי שינוי, ואנחנו באים לומר שלפיד עושה בדיוק את אותו הדבר שהוא מדבר נגדו. זאת לא פוליטיקה אחרת מה שהוא עושה. אבי התקציב הזה הוא טומי לפיד, והוא גם אבי ההתנתקות. הוא מספסר בדם בנינו, וזה סוגר לנו את האפשרות לצאת מעזה, בניסיון להשיג הישגים פוליטיים מפוקפקים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: טל כהן
אפשר לסוגר. פורז
צילום: טל כהן
צילום: רויטרס
לא קשוב? שרון
צילום: רויטרס
גלבוע. רוצה ללחוץ
מומלצים