שתף קטע נבחר

סוכל ניסיון של נערים לחסום את כביש מספר 1

המשטרה לא מבזבזת זמן והגישה כתבי אישום על התפרעות נגד חמישה נערים ו-11 מבוגרים, שחסמו אמש את נתיבי איילון בתל-אביב. בכתב האישום נקבע ש"הנאשמים התקהלו באופן בלתי-חוקי במטרה להפר את השלום ולהטיל אימה על הציבור". במקביל סוכל ניסיון לחסום את כביש ירושלים-ת"א

הליך מהיר נגד המתפרעים: המשטרה הגישה אחר הצהריים (יום ג') לבית-המשפט השלום בתל-אביב ולבית המשפט לנוער 16 כתבי אישום באשמת התפרעות כנגד חמישה נערים ו-11 מבוגרים שחסמו אמש את נתיבי איילון. 11 מהעצורים שוחררו, ורותקו למשך 30 יום ליישוביהם. אחד מהנאשמים, גל עדיאל, סירב להזדהות בפני בית המשפט ויוותר במעצר עד שיציג תעודה מזהה.

 

כל חמשת הנאשמים הקטינים יוותרו גם הלילה במעצר באבו-כביר, למרות ההחלטה לשחררם בערבות. זאת לאחר שלא הצליחו לגייס את סכום הפקדת הערבות הנדרש בסך 2,000 ש"ח.

 

פרקליטם, עורך הדין עדי קידר, אמר ל-ynet שבעוד ש-11 המבוגרים שוחררו כבר לבתיהם ללא כל הפקדה כספית, "בית המשפט לנוער החליט 'לקנוס' את הנערים רק בשל אי שיתוף הפעולה שלהם עם המשטרה, זכות המוקנית להם על-פי חוק".

 

במקביל, באזור נווה אילן שעל כביש תל-אביב-ירושלים, סיכלה המשטרה אירוע הצתה נוסף, שעלול היה לחסום עורק מרכזי אחר. כוח סמוי של משטרת ירושלים זיהה כעשרים נערים שברשותם צמיגים, שהתכוונו, לפי החשד, לחסום את הכביש. כוחות של משטרה בליווי מסוק הוזעקו למקום, אך הנערים נמלטו. כוח של משטרה ומע"צ פינה את הצמיגים מהאזור וערך סריקות אחר הנערים.

 

מכתבי האישום שהוגשו לעצורים מאמש עולה כי אתמול, סמוך לשעה 19:00 חסמו הנאשמים את כביש מס' 1 מכיוון דרום לצפון, בשעת עומס על ציר תנועה ארצי מרכזי. המפגינים הבעירו צמיגים על הכביש, ישבו על הכביש וחסמו אפשרות מעבר מכוניות. "בעשותם כן, התקהלו הנאשמים התקהלות בלתי-חוקית שמטרתה הייתה להפר את השלום והטלת אימה על הציבור", נכתב בכתב האישום.


חסימת נתיבי איילון (צילום: רויטרס) 

 

11 הנאשמים המבוגרים הם בגילאי 19-27 מירושלים, בית-אל, עפרה, עטרת, בני-ברק, רמת-גן נווה דניאל, ואלון שבות. אחד העצורים מסרב להזדהות בפני השוטרים ועדיין לא ידועה זהותו, יבקש רס"ר משה פויסטרו להאריך את מעצרו ביממה כדי שהמשטרה תוכל לזהותו. העצורים עצמם שמרו על זכות השתיקה בחקירתם וטענו כי מדובר בחקירה פוליטית.

 

פרקליטם של החשודים, עו"ד אורי קינן, אמר ל-ynet: "זה מעצר פוליטי. לא יעלה על הדעת שהמשטרה תנקוט באלימות קשה כלפי מפגינים, וגם אם יש טענה להפרת הסדר הציבורי, זו עדיין לא עילה לנקוט באלימות ולהביא למעצר ממושך, תוך כדי פגיעה בחירות של העצורים".

 

בבית המשפט אמר קינן, כי לאחר שהועברו כתבי האישום לידי החשודים החקירה עצמה הסתיימה ואין סיבה להחזיק את העצורים במעצר בית במשך שלושים יום. עוד ציין כי מדובר בחשודים ללא עבר פלילי. באשר לגל עדיאל, שסירב להזדהות בתחנת המשטרה, אמר עו"ד קינן כי מדובר בסך הכל בכשל טכני מאחר והעצור "אינו זוכר את מספר הזהות שלו".

 

המפגינים חסמו את הכביש בשעת העומס

 

במחאה חסרת תקדים בהיקפה הציתו אמש כמאה מפגיני ימין דליקת ענק בכביש מספר אחד, בכניסה לתל-אביב. המפגינים שהגיעו למקום הציתו צמיגים בכיוון הנסיעה צפונה, בין מחלף גנות למחלף קיבוץ גלויות. רק כעבור למעלה מחצי שעה כובתה הדליקה והמשטרה פתחה את הכביש לתנועה.

 

גורמים במשטרת מחוז תל אביב אמרו ל-ynet כי המשטרה עצמה ידעה שעומדות להתקיים הפגנות, אולם ה"מודיעין" דיבר על אזור צומת מורשה. עוד סיפרו אותם גורמים כי כוחות העתודה מוכנים מדי ערב בתחנות המשטרה וכך יהיה גם בכל התקופה עד ההתנתקות. במשטרת מחוז תל-אביב מאמינים כי זאת לא תהיה ההפגנה האחרונה בה יצליחו המפגינים לחסום צירי תנועה מרכזיים באזור תל-אביב.

  

המשטרה הזרימה כוחות ענק אל המפגינים, שחסמו את התנועה. במקביל הוזעקו למקום ניידות כיבוי אש מאזור ראשון לציון ותל-אביב. הכביש נסגר לתנועה ופקקי תנועה ארוכים השתרכו באזור.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
חסימת הכביש
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
עימות בין עם שוטרים ומפגינים
צילום: רויטרס
צילום: אבי כהן
עו"ד אורי קינן
צילום: אבי כהן
מומלצים