שתף קטע נבחר

המשנה לפרקליט: "ייתכנו מעצרים מינהליים"

כך אמר המשנה לפרקליט המדינה בכנס שנערך באונ' העברית בנוגע לסוגיית המעצרים המנהליים לקראת ההתנתקות. "כאשר יש ראיות ברורות על כוונה קונקרטית לבצע פעולות טרור - זה מוצדק", אמר ניצן, שביקש להדגיש כי מדובר במקרים קיצוניים בלבד: "המעצרים לא ייקבעו לפי היסטריה ציבורית"

במקרים קיצוניים יש הצדקה למעצרים מנהליים. כך אמר הערב (יום ג') המשנה לפרקליט המדינה לתפקידים מיוחדים, עו"ד שי ניצן, בהתייחס לסוגיית המעצרים המנהליים לקראת יישום תכנית ההתנתקות.

 

לדבריו, "היד מאוד קפוצה והיא תמשיך להיות קפוצה. אני לא אומר שלא ייתכנו מעצרים מנהליים, הם ייתכנו. אך העניין ייקבע לא על פי היסטוריה ציבורית אלא על פי החומר שיובא לפנינו".

 

עו"ד ניצן דיבר בכנס שערכה אגודת הסטודנטים למשפטים באוניברסיטה העברית בירושלים בנושא המעצרים המנהליים. "המעצר המנהלי הוא בחירה בין שתי רעות ולטעמי הרעה הקשה יותר היא לאפשר לאדם להתהלך חופשי כשאתה יודע, על פי ראיות חזקות, שהוא הולך לבצע מעשה טרור ושיש לו תוכניות קונקרטיות לכך. יש הצדקה למעצרים מנהליים – אמנם במקרים קיצוניים, אך יש הצדקה", אמר.

 

בהתייחס לדיון הציבורי בסוגייה בתקופה האחרונה אמר ניצן: "למרות כל הדיבורים עדיין לא נעצר איש וזה לא שאין אנשים שמתכוונים לסכל את תוכנית ההתנתקות. כשמאזנים על כפות המאזניים את נקיטת המעצר המנהלי מול אי נקיטתו – אי נקיטתו נראית לי חמורה יותר".

 

בכנס דיבר גם פרופ' מרדכי קרמניצר מהפקולטה למשפטים באוניברסיטה העברית שאמר כי מעצרה המנהלי של פעילת השמאל טלי פחימה צריך להדאיג ולעלות סימני שאלה קשים. פרופ' קרמניצר מחה נגד השימוש במעצרים מנהליים.  

 

דברים אלה מקבלים תוקף מיוחד על רקע המחאה חסרת התקדים שאירעה אמש בכניסה לתל אביב. כמאה מפגיני ימין הציתו דליקת ענק בכביש מספר אחד. המפגינים הציתו צמיגים בכיוון הנסיעה צפונה, בין מחלף גנות למחלף קיבוץ גלויות, ישבו על הכביש וחסמו אפשרות מעבר מכוניות בציר הנחשב לאחד המרכזיים במדינה. רק כעבור למעלה מחצי שעה כובתה הדליקה והמשטרה פתחה את הכביש לתנועה.

  

היום כבר הוגשו 15 כתבי אישום לבית-המשפט השלום בתל-אביב ולבית המשפט לנוער נגד ארבעה נערים ו-11 מבוגרים שלקחו חלק בהתפרעות. "בעשותם כן, התקהלו הנאשמים התקהלות בלתי-חוקית שמטרתה הייתה להפר את השלום והטלת אימה על הציבור", נכתב בכתב האישום. 

 

היום סיכלה המשטרה אירוע הצתה נוסף, שעלול היה לחסום עורק מרכזי אחר, באזור נווה אילן שעל כביש תל-אביב-ירושלים. כוח סמוי של משטרת ירושלים זיהה כעשרים נערים שברשותם צמיגים, שהתכוונו, לפי החשד, לחסום את הכביש. כוחות של משטרה בליווי מסוק הוזעקו למקום, אך הנערים נמלטו. כוח של משטרה ומע"צ פינה את הצמיגים מהאזור וערך סריקות אחר הנערים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: זום 77
היד קפוצה. עו"ד שי ניצן
צילום: זום 77
צילום: רויטרס
ההתפרעות אמש בכניסה לת"א
צילום: רויטרס
מומלצים