שתף קטע נבחר

שם זמני לפורשי המפד"ל: "סיעת ההתחברות"

חברי הכנסת אפי איתם ויצחק לוי ביקשו מוועדת הכנסת אישור לרשום את סיעתם תחת השם "הציונות הדתית". במפד"ל התנגדו בטענה כי השם כללי מדי ולא ייתכן שקבוצה אחת תנכס לעצמה את המכנה המשותף לכל הזרם הדתי ציוני. לאחר ויכוח נוקב הוסכם על שם זמני: "סיעת ההתחברות"

ויכוח נוקב התנהל היום (שני) בוועדת הכנסת בבקשת פורשי המפד"ל, חברי הכנסת אפי איתם ויצחק לוי, להשתמש בשם "הציונות הדתית" כשמה של סיעתם החדשה. לבסוף, לאחר התפתלויות לשוניות וטיעונים חריפים הוסכם - בינתיים - להעביר לרשם המפלגות שם זמני לסיעה החדשה - "סיעת ההתחברות".

 

הדיון כונס בשל הדרישה לקבל את אישור ועדת הכנסת למהלך רישומה של הסיעה אצל רשם המפלגות. במפד"ל התנגדו בתוקף לכוונתם של איתם ולוי לעשות שימוש בשם "הציונות הדתית". לדברי גורמים במפד"ל, השם "ציונות דתית" הינו השם הכולל והמכנה המשותף לכל המפלגות, העמותות, הגופים, המוסדות והיחידים אשר דרכם הרעיונית דתית תואמת את העקרונות המהווים את הציונות הדתית - הנאמנות, הקשר והזיקה לציונות ולמדינת ישראל ברוח היהדות. לא יעלה על הדעת כי קבוצה מתוך הציונות הדתית תבקש לנכס לעצמה שם כולל זה ולהופכו לקניינה הפרטי, אמרו גורמים במפלגה.

 

ח"כ לוי הודה אמנם כי אכן ישנה בעיה משפטית עם השם האמור, אך טען כי הכנסת מלאה ממילא בשמות עם הקשר כללי. "לא כל העובדים כלולים במפלגת העבודה, יש יותר שינויים מאשר בשינוי ויש יותר ליכוד מאשר בליכוד", דברי לוי.

 

לאחר חוות דעת של היועצת המשפטית של הוועדה התרצו איתם ולוי ובחרו את השם "הציונות הדתית המתחדשת", אלא שאז התנגד ח"כ אורלב וטען כי אין שום הבדל בין השמות. "זו פגיעה במפד"ל כי היא הולכת עם המותג שנים רבות. השם עלול להטעות את הציבור", אמר אורלב והוסיף: "התפלגתם וגם ירשתם?".

 

בניסיון לפשר בין הצדדים הציע ח"כ רשף חן (שינוי) לבחור שם זמני עד שרשם המפלגות יאשר את השם החדש. ח"כ רוני בראון (ליכוד) טען כי בשונה מהוועדה, אצל רשם המפלגות אין נטיה פוליטית ולכן יש לבחור שם זמני ורק לאחר מכן לאשרו בוועדה.

 

איתם ולוי התרצו ונראה היה כי ההסכמה הנכספת הושגה, אבל אז שב ח"כ אורלב והתנגד להצעה. התנגדותו העלתה את חמתו של ח"כ גדעון סער (ליכוד). "אני לא עובד אצל איתם ולא אצל אורלב", אמר. "אתם לא יכולים לשגע את המערכת. מדוע אנחנו חייבים לתת תשובה במקום? הרי הפילוג נכנס לתוקף רק ב-4 באפריל. כל המחלוקות כאן מוקצנות מדי".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שאול גולן
התפלגת וגם ירשת? אורלב ואיתם
צילום: שאול גולן
מומלצים