שתף קטע נבחר

מועצת יש"ע עתרה: שללו לנו את החופש להפגין

המתנחלים ביקשו מהמשטרה לאשר הפגנה ביום א' בה תוכנן מסע טרקטורים וכלים חקלאיים ממחלף שורש לכנסת, "בלי שנפריע לתנועה". הם ביקשו לקיים הפגנה נוספת באזור הכנסת, ו"לסגור בסך הכל 300 מטרים מהכביש". אולם המשטרה סירבה לבקשות. במועצת יש"ע תוקפים: "אלה הגבלות מטורפות שלא היו כמותן - דווקא בשבוע של שתי ההצבעות הגורליות על משאל העם והתקציב"

דורשים להפגין: מועצת יש"ע עתרה היום (ה') לבג"ץ בעקבות סירובה של המשטרה לאפשר קיום שתי הפגנות גדולות בשבוע הבא.

 

ההפגנה הראשונה אמורה להיערך ביום ראשון ובה תוכנן מסע טרקטורים, מכסחות דשא וכלים חקלאיים שיגיעו מכל רחבי הארץ ויתרכזו ליד מחלף שורש, משם יעלו לכנסת.

 

בעתירה נטען כי המשטרה אינה מאשרת את ההפגנה מכיוון שעל פי חוק נאסר על טרקטור לעלות על כביש אספלט. "זה ממש טיפשי, בכל 'יום ירושלים' עולים המוני טרקטורים על הכביש. אנחנו מדברים על שבוע של שתי הצבעות גורליות בכנסת (על משאל העם והתקציב) וחופש הביטוי וחופש ההפגנה חשובים ביותר כאן", אמרה דוברת מועצת יש"ע, אמילי עמרוסי.

 

לדבריה, מועצת יש"ע כתבה בפנייתה למשטרה, בעת שביקשה לערוך את ההפגנה, כי היא תימנע מכל הפרעה לתנועה וכי הכלים ינועו בטור עורפי בנתיב אחד ואולם, המשטרה סירבה לכך.

 

ההפגנה השנייה מתוכננת לימים שני ושלישי, יום לאחר מסע הטרקטורים. בהפגנה הזאת מצפה מועצת יש"ע ל-10,000 בני אדם ואולם גם במקרה הזה טוענים במועצת יש"ע כי המשטרה מסרבת לאפשר את קיום ההפגנה ומטילה מגבלות שלמעשה מונעות את קיומה. "ביקשנו לסגור בסך הכל 300 מטרים מהכביש, שזה באמת לא הרבה, בסך הכל קטע של כביש ליד הכנסת, אבל לא אפשרו לנו", אמרה עמרוסי.

 

היא הוסיפה שמועצת יש"ע אף הסכימו לקבל כל הצעה חלופית מן המשטרה אולם כזו מעולם לא ניתנה. בעתירה נטען כי המשטרה מאפשרת את קיום ההפגנה אך ורק על המדרכה, דבר שאיננו אפשרי. בנוסף, טוענת עמרוסי, המשטרה אינה מאפשרת למועצת יש"ע להקים במות לקראת ההפגנה.

 

"אלה הגבלות מטורפות שלא היו כמותן. פשוט החליטו לא לאפשר לנו מחאה בכלל. דווקא בעיתוי הזה חופש הביטוי הוא חשוב ביותר, זהו שבוע קריטי עבורנו וזה לא הזמן לשלול את חופש ההפגנה", אמרה.

 

היא אף ציינה כי מועצת יש"ע מוכנה להגיע להסכם פשרה עם המשטרה. המתנחלים ביקשו בעתירתם מבג"ץ לקיים דיון דחוף בעתירות. 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
(ארכיון)
צילום: רויטרס
צילום: מאיר אוחיון
(ארכיון)
צילום: מאיר אוחיון
מומלצים