שתף קטע נבחר

מגע הזהב של "מזליקו"

אריק שרון, "מזליקו" כמו שמכנים אותו מקורביו, יושב איתן על כסאו, כאשר כולם סביבו מפוצלים, מפולגים וחבוטים. החל מהבוקר, שרון ייבחן לא על סמך כושר הישרדותו הפוליטי - אלא על סמך מה שיעשה בעתיד. המשימה הגדולה של חייו עוד לפניו, והיא מורכבת מרשימה ארוכה של משימות. קל לא יהיה לו בחודשים הקרובים, אבל אחרי השנה הפוליטית המטורפת שעברה עליו, על דבר אחד אין עוררין: הוא מנהיג

הוא כוחני, דורסני וציני להחריד. הוא מצפצף על החלטות דמוקרטיות של מוסדות מפלגתו, מפטר שרים שלא סרים למרותו, ומוביל מהלך מדיני-ביטחוני שנוי במחלוקת שאף אחד עוד לא יודע איך הוא ייגמר. הוא כמעט ופילג את מפלגתו, ועדיין לא ברור מה יהיה עליה בעתיד. מצד שני, הוא שומר על קור רוח יחסי, זוכה לאהדה גדולה בציבור, נראה כמי שלא מתקפל ולא ממצמץ מול איומי המתנחלים, ויש לו טונות של מזל.

 

הוא אריק שרון, "מזליקו" כמו שמכנים אותו כמה ממקורביו, והלילה, אחרי הכל ולמרות הכל, ובניגוד מוחלט לכל התחזיות כמעט - הוא ראש ממשלת ישראל, שיושב איתן על כסאו, כאשר כולם סביבו מפוצלים, מפולגים וחבוטים: חברי מפלגתו וסיעתו שלו, המורדים שנכשלו בכל מהמלכים הפוליטיים שהובילו מאז שהתאחדו נגד תוכנית ההתנתקות, חברי שינוי שנקנו בכסף נזיל, הערבים, השמאל (ביילין בא לפגישה אישית), הימין (המפד"ל התפרקה ואביגדור ליברמן מפרסם מצע מדיני פרגמטי), ובעצם מי לא.

 

אפשר להמשיך עד בלי די הן ברשימת הסופרלטיבים והן ברשימת התכונות השליליות שאפשר להדביק לראש הממשלה, שהצליח אתמול, אחרי חודשים ארוכים של מאבק פוליטי קשה ואכזרי, להביס את כל יריביו מבית ומחוץ, ולשרוד את הטלטלה העזה שעברה על המערכת הפוליטית. אלא שהחל מהבוקר, שרון ייבחן לא על סמך מה שעשה, לא על סמך כושר הישרדותו הפוליטי המדהים - אלא על סמך מה שיעשה בעתיד. ההיסטוריה הפוליטית תציין אומנם בהרחבה את מה שעבר על הפוליטיקה והחברה הישראלית בחודשים הסוערים האחרונים, אבל היא תשמור את העמודים החשובים למה שהוא אמור לעשות מהבוקר והלאה, לנסיגה מעזה ולמה שיבוא אחריה.

 

אין לזלזל בהישגים האישיים הגדולים של שרון בשנה האחרונה, אבל המשימה הגדולה של חייו עוד לפניו, והיא מורכבת מרשימה ארוכה של פרטים: שרון צריך לפנות בשלום את רצועת עזה, אחרי 37 שנות כיבוש ואחרי שבנה אותה במו ידיו, הוא צריך לאחד ולבנות מחדש את מפלגתו המרוסקת והמפולגת שנדמה כי איבדה את אופייה ואת דרכה בגללו, הוא צריך להילחם בבנימין נתניהו שהכריז מלחמה, הוא חייב ליישם את דו"ח טליה ששון, הוא חייב להתכונן להעברת תקציב 2006, ולא פחות חשוב - הוא חייב לתקן את שדרוש תיקון בחינוך, בתרבות, במוסר, בכלכלה ובחברה, ברווחה ובבריאות, תחומים שניזוקו קשה בתקופת שלטונו של שרון. ויש עוד דבר אחד, כמעט נשכח, שאולי יגיע לכדי סיום כזה או אחר בשנה הקרובה: תיק החקירה שפתוח נגדו בפרשת סיריל קרן. ייתכן וגם עם זה יצטרך שרון להתמודד, לצד כל שאר הנושאים הבוערים.

 

והרשימה הזאת מציגה רק את מה שצריך שרון לעשות כשהוא מביט פנימה, לתוך הקלחת הפנים ישראלית. לצד האתגרים האלה, ובמקביל להם, מחכות לשרון אינספור משימות מורכבות גם בחזית המדינית: הוא יצטרך למצוא דרך לבסס את גושי ההתנחלויות על חשבון פינוי המאחזים המבודדים, הוא יצטרך למצוא דרך להתקדם במפת הדרכים שאותה הוא לא לגמרי אוהב, הוא ייאלץ להתמודד עם הלחץ הבינלאומי להקים מדינה פלסטינית ולהמשיך בנסיגה מחלקים גדולים ביהודה ושומרון, והוא יזדקק להרבה דמיון כדי למצוא דרך שתלך בין תוכנית ז'נבה מחד ובין תוכנית ברק מאידך.

 

קל לא יהיה לו, לאריק שרון, בחודשים הקרובים, אבל אחרי השנה הפוליטית המטורפת שעברה עליו, על דבר אחד אין עוררין: הוא מנהיג. מנהיג שלמרות טעויות העבר וההווה, למרות דרכיו והתנהלותו מעוררות המחלוקת, מסרב (אולי בלית ברירה) להיכנע לאמוציות ולאיומים, מסרב להרים ידיים. רק העתיד יגלה עד כמה יהיה שרון מסוגל לבצע את המשימות שעומדות בפניו. אבל, מאמינים מקורביו, עם המזל שיש לו, גם זה יסתדר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
שרון. קל לא יהיה לו
צילום: רויטרס
צילום: דן בלילטי
המורדים. נכשלו
צילום: דן בלילטי
צילום: ערוץ 2
שינוי. נקנו בכסף נזיל
צילום: ערוץ 2
צילום: אורי פורת
ביילין. בא לפגישה
צילום: אורי פורת
מומלצים