שתף קטע נבחר

לשרון אין רוב בכנסת להרחבת הממשלה

הממשלה אישרה אמנם את שלושת השרים החדשים שרצה שרון, אך נראה כי הכנסת לא תאשר אותם. "מורדי" הליכוד וחמישה ח"כים מהעבודה אומרים כי יצביעו נגד המינויים החדשים, וכרגע מסתמן רוב של 70 ח"כים, שלא יאפשרו את הרחבת הממשלה. "לא נתמוך בהחלטה שערורייתית אשר מורידה לאשפתות נורמות פוליטיות בסיסיות", הכריזו הח"כים מהעבודה. ח"כ איתן: "זהו מהלך ציני למינויים סיטוניים שאין בהם תועלת לציבור אלא מהווים אתנן"

שרון רוצה לתגמל את נאמניו, לא בטוח שילך לו: "מורדי" הליכוד וחמישה חברי כנסת מהעבודה הודיעו בצהריים (יום ד') כי הם מתנגדים להרחבת הממשלה, וכי יצביעו נגד המינויים החדשים בכנסת. כתוצאה מכך, מסתמן רוב מוחץ נגד המינויים החדשים: קרוב ל-70 ח"כים צפויים להתנגד. חברי כנסת מהליכוד אומרים כי מופעלים עליהם לחצים ואיומים מצד אנשי ראש הממשלה, כי אם לא ישנו את דעתם יהיו לכך השלכות על עתידם הפוליטי.

 

במהלך הדיון בכנסת על המינויים החדשים הסביר יו"ר שינוי, ח"כ יוסף לפיד, מדוע יתנגד: "אני רוצה להדגיש שאין פה שום דבר אישי. אין לנו שום דבר נגד המועמדים להיות שרים, זו לא מחאה נגד בחירת האישים האלה. אם היה מודיע השר שטרית או רה"מ שהמינויים הם דוד בן-גוריון, מנחם בגין ויצחק רבין, גם אז היינו מתנגדים לסוג כזה של מינוי".

 

גם ח"כ בני אלון (האיחוד הלאומי) מתח ביקורת חריפה על המינויים: "זאת עזות המצח של ראש הממשלה שרון, שיכול להרשות לעצמו מול ממשלת בובות ומול מפלגת כבשים להחדיר תרבות שלטון כזאת במדינה. מי שמסוגל עדין לעצור אותו אלו האנשים שעברו את סף הפחד והבושה, או מתוך היכרות איתו, או מתוך יושר טבעי, או מתוך שניהם. אני קורא לכל חברי הכנסת מהליכוד, העבודה וכל שאר מפלגות הבית לומר לראש הממשלה - די לעריצות השלטונית".

 

הגדיל לעשות ח"כ שריד כשאמר: "רבותי מאז שקליגולה מינה את סוסו לקונסול ברומי לא היו כמינויים האלה. סתם קפריזה. זה תשלום בעבור הצבעה". שריד תקף אישית את וילנאי כשאמר: "אני רוצה להגיד לך, השר וילנאי, דבר שאני מקווה שלא יפגע ברגשותיך. לא שמעתי את משרד המדע משווע לשר. אתה רוצה להיות שר מיותר במשרד מיותר? אתה יודע שהמשרד מיותר והשר שבו. ולכן אתה מיותר".

  

חברי הכנסת מהעבודה - קולט אביטל, יולי תמיר, עמרם מצנע, דני יתום ואברהם שוחט - אומרים כי לא יתמכו בהחלטת הממשלה בעניין "הרחבתה הבלתי ראויה והבלתי סבירה". לדבריהם, "לא נתמוך בהחלטה שערורייתית אשר מורידה לאשפתות נורמות פוליטיות בסיסיות ובלתי ראויות".

 

מוקדם יותר היום, הממשלה אישרה בישיבתה את המינויים החדשים של שרים וסגני שרים שביקש לבצע שרון. זאת, למרות הביקורת החריפה

בליכוד ובמערכת הפוליטית על המינויים, שמהם ייהנו תומכיו של רה"מ. שרון מבקש למנות שלושה שרים חדשים וחמישה סגני שרים (בנוסף לשני סגני שרים מהליכוד ושלושה בעבודה שכבר מכהנים). ח"כ מיכאל איתן מהליכוד פנה ליו"ר הסיעה, גדעון סער, בבקשה לכנס את הסיעה בדחיפות ולדרוש הבהרות מראש הממשלה. מינויי השרים עדיין טעונים גם את אישור הכנסת.

 

ח"כ איתן אמר, כי מספר שעות בלבד לאחר ההצבעה על תקציב שכלל קיצוצים כואבים בביטחון ובתרופות מצילות חיים, בשם הצורך להדק את החגורה, "מבקש ראש הממשלה במהלך ציני למנות מינויים סיטוניים שאין בהם תועלת לציבור אלא מהווים תשלום אתנן למי שפעלו נגד עמדות הליכוד". איתן הוסיף כי אם ראש הממשלה לא ייתן הסברים משכנעים, יקרא לחבריו להצביע נגד ההצעה במליאת הכנסת.

 

המינויים המתוכננים של שרון: ח"כ רוני בר-און צפוי להתמנות לשר הקליטה; סגן שר הביטחון, זאב בוים, ימונה לשר המקשר בין הממשלה לכנסת ואילו

ח"כ אפרים סנה יתמנה לשר בלי תיק. בנוסף, נראה כי מתן וילנאי יקבל את תיק המדע. גילה גמליאל תתמנה לסגנית שר החקלאות ורוחמה אברהם תהיה סגנית שר הפנים.

 

כל האישים הכלולים בסבב המינויים תמכו בתקציב ובראש הממשלה וזו "הסוכריה" שקיבלו. יעקב אדרי, שהיה סגן השר לביטחון פנים, ימונה במקום ח"כ בוים לתפקיד סגן שר הביטחון. מגלי והבה יחליף אותו כסגן השר לביטחון הפנים. הצבעה על תקציב המדינה אתמול כללה מאות הסתייגויות, אולם הסעיף היחידי שבו לא הוגשה ולו הסתייגות אחת היה סעיף הוצאות הממשלה.

 

ראש הממשלה רצה שח"כ גילה גמליאל תתמנה לסגנית שר האוצר, אך נתניהו סירב, וזו תסתפק בתואר סגנית שר החקלאות. מרינה סולודקין תמונה לסגנית שר העליה והקליטה. אלי אפללו יהיה סגן שר התעשייה והמסחר.

 

סגני השרים והשרים מקבלים לשכה חדשה בתוספת מזכיר, נהג, ראש לשכה ושלושה יועצים.

 

זה לא נגמר

 

לפי שעה נראה כי אין מדובר במשרות היחידות שיחולקו וכי בעתיד ימונו עוד שני סגני שרים מטעם יהדות התורה. לפיכך, באופן חסר תקדים, אם שרון יצליח להעביר את המינויים, תמנה הקואליציה 34

חברי ממשלה (שרים וסגני שרים), כשמתוכם חמישה שרים בלי תיק, לעומת 32 חברי כנסת מהשורה בלבד. בנוסף, מי שעוד יושפע מהמינויים החדשים (פרט לקופת המדינה שתממן עלות של מאות אלפי שקלים בשנה לכל סגן שר) יהיו גם סדרני הכנסת שיצטרכו לשוב ולהרכיב במליאה את שולחן הממשלה הכפול.

 

מינוי השרים דורש הצבעה בכנסת ומינוי סגני השרים דורש רק הודעה בכנסת.

 

וילן: שרון מסרטן את המדינה

 

הידיעה על המינויים עוררה סערה במערכת הפוליטית. ח"כ אבשלום וילן (יחד), אמר הבוקר בתגובה: "שרון מסרטן את המדינה בטובות הנאה שלטוניות. במקום להוסיף כסף לתרופות לחולי סרטן, מחלק שרון ג'ובים מיותרים לנאמניו, מביא את השחיתות השלטונית לגבהים חדשים".

 

ח"כ יצחק כהן (ש"ס) אמר כי "שיטת התמלוגים של ראש הממשלה מזכירה משטרים אנטי-דמוקרטיים. היום ברור כי ההתנגדות למשאל עם היתה מחשש למלחמת אחים בין חברי הליכוד על כסאות השרים וסגני השרים". 

 

יו"ר סיעת שינוי, ח"כ רשף חן, אמר בתגובה למינויים: "ראש הממשלה פוגע בעבודת הכנסת אולי בכוונת תחילה שכן מרוב שרים עוד מעט לא יישארו חברי כנסת לעבודה הפרלמנטרית בועדות".

 

ח"כ אורי אריאל (האיחוד הלאומי) אמר כי "ראש הממשלה לא המתין להעברת חוק הג'ובים הוא כבר חילק פרסים לכל מי שתמך בו. לתרופות מצילות חיים לא נשאר תקציב אבל למתנות לחברים יש מספיק כסף, מושחתים נמאסתם". 

 

התנועה לאיכות השלטון הגיבה ואמרה כי "דווקא בימים בהם הציבור נאלץ לסבול מחרב קיצוצים אשר פוגעת בכל המערכות החיוניות במשק, כמו במערכות הבריאות והחינוך, בוחר ראש הממשלה למנות עוד שמונה בעלי תפקידים על נספחיהם, כרכרותיהם המפוארות, ופמלייתם, אשר עלותם לקופה הציבורית נאמדת במיליוני שקלים רבים מאוד בשנה".

 

אולם, יצויין כי בצל הביקורת הכבדה צלח אמש ראש הממשלה את המשוכה האחרונה בדרך להתנתקות, כשתקציב המדינה זכה לאישור הכנסת.


פורסם לראשונה 30/03/2005 08:01

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
שרון ופרס. צ'ופרים לחברים
צילום: איי פי
צילום: רויטרס
מצנע. הרחבה בלתי סבירה
צילום: רויטרס
צילום: זום 77
איתן. יקרא להצביע נגד
צילום: זום 77
בוים. ימונה לשר המקשר בין הממשלה לכנסת
צילום: אורן אגמון
גמליאל - לחקלאות
צילום: אורן אגמון
צילום: מתוך אתר הכנסת
רוחמה אברהם - לפנים
צילום: מתוך אתר הכנסת
מומלצים