שתף קטע נבחר

בכיר ביש"ע: אסור להביא המונים לגוש קטיף

אליעזר חסדאי, ממלא מקום מועצת יש"ע, אומר ל"הארץ": "על הנהגת המתנחלים להימנע מלהביא לגוש קטיף עשרות אלפי מתנגדי פינוי אם אין ביטחון מוחלט באפשרות לשלוט עליהם; צריך לעבוד יומם ולילה כדי להילחם על פיצויי המפונים". וגם: אם יימשכו הקריאות השערורייתיות לסירוב פקודה ולעריקה - איני פוסל אפשרות להשתתף בפינוי

קרע בהנהגת המתנחלים? ממלא מקום יו"ר מועצת יש"ע, אליעזר חסדאי, אומר כי על הנהגת יש"ע להימנע מלהביא לגוש קטיף עשרות אלפים של מתנגדי פינוי, אם אין ביטחון מוחלט באפשרות לשלוט עליהם. בשיחה עם "הארץ" הוסיף חסדאי כי "הנהגה אחראית דוגמת מועצת יש"ע" לא יכולה להסתפק בהסתייגות עקרונית מגילויי הסרבנות ועליה לנקוט מעשים כדי לבלום אותם.

 

חסדאי, סגן אלוף במילואים, איש ליכוד ויו"ר המועצה האזורית אלפי מנשה, אף אמר כי אם יימשכו "הקריאות השערורייתיות לסירוב פקודה ולעריקה משירות מילואים בצה"ל", אין הוא פוסל אפשרות שיבקש מהרמטכ"ל לגייסו למילואים במסגרת התנדבותית, כדי להשתתף בפינוי, אם כמפקד או כחייל פשוט.

 

"אני לא מאמין שאפשר לעצור את התוכנית הזאת", אמר חסדאי, "הגענו כנראה לנקודת האל-חזור. האחריות שלנו כהנהגה היא למתן את הקיצונים כמה שרק אפשר. ההידברות עם גדעון עזרא, למשל, היא פעולה אחראית מן הסוג הזה".

 

הוא הדגיש כי הוא תומך במאבק המתנחלים, "אבל רק עד הנקודה שאתה משוכנע שיש לך שליטה באנשים. לומר שנביא לשם 100 אלף איש ונחסום את הנסיגה בגופנו, זה נראה לי יומרני וגם מסוכן, כי אין שום אפשרות לשלוט על מאה אלף איש. לכן אסור להביא לשם המונים בסדר גודל כזה. יכולות להתפתח סיטואציות שיביאו לשפך דם, וכהנהגה מוטלת עלינו האחריות למנוע זאת".

 

חסדאי אומר עוד שמועצת יש"ע אינה יכולה לשאת ולתת על פיצויים, כיוון שהדבר נוגד את "מהות קיומה ותפקידה". עם זאת הוא קורא לראשי המועצות האזוריות בשומרון (בנצי ליברמן, העומד גם בראש מועצת יש"ע ואבנר שמעוני, ראש המועצה האזורית בגוש קטיף), "להילחם על הפיצויים של האנשים שעוזבים מהמועצות שלהם". הוא הדגיש, "צריך לעבוד יומם ולילה כדי לדאוג שהאנשים ייצאו מהמקומות שבהם הם חיו 30 שנה עם תקווה. לא יכול להיות שאנשים שעברו את גיל החמישים, ייצאו לדירת ארבעה חדרים בלי מעלית בעפולה, עם משכנתא ובלי עבודה".

 

חסדאי קורא לחבריו ביש"ע לפתוח בהידברות עם ראש הממשלה על היום שאחרי: "מי שלא נוהג כך, נוהג כמו בת יענה", אמר. 

 

בתגובה לדברים, אומרים במועצת יש"ע ל-ynet: "עמדותיו של חסדאי אינן חדשות, ואנו מכבדים אותו ואת דעותיו כשותף להחלטות המתקבלות. מועצת יש"ע, הינה גוף מגוון ובו מתקיימים דיונים פתוחים על כל השאלות הנוגעות למאבק וההחלטות המתקבלות על-פי דעתם של רוב החברים".

 

מועצת יש"ע: נביא מאות אלפים לגוש

 

בשבוע שעבר, לאחר שהכנסת דחתה את הצעת החוק לקיים משאל עם, התכנסו ראשי מועצת יש"ע לישיבת חירום והחליטו להביא באופן מיידי מאות אלפי תומכים לגוש קטיף וצפון השומרון שיצטרפו אל התושבים בזמן הקרוב, במטרה להכשיל את תוכניתו של ראש הממשלה. ראשי יש"ע קראו למנהיגים, אישי ציבור ורבנים להעתיק את מקום מגוריהם לאזורים המיועדים לפינוי. "אם ראש הממשלה סבור שכוח המיעוט שלו יעמוד לו מול מחאת ההמונים – הוא אינו אלא טועה", אומרים במועצת יש"ע.

 

היום דווח כי מחרתיים יגיעו ראשי היישובים בגוש קטיף ללשכת ראש הממשלה. על פי הדיווח, הצדדים ינסו לגשר על חלק מהפערים וידונו בהגדלת הפיצויים והעברת יישובים כגוש אחד.

 

בהכנת הידיעה השתתפה אפרת וייס
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עמית שאבי
חסדאי (משמאל) לצד חבריו בהנהגת יש"ע
צילום: עמית שאבי
צילום: רויטרס
"להביא המונים - זה מסוכן". פינוי מאחז
צילום: רויטרס
מומלצים