שתף קטע נבחר

המשטרה נערכת למנוע מהומות בהר הבית

בעקבות קריאת ארגון "רבבה" לעלות להר הבית, שגררה קריאה דומה מצד ערבים ופלסטינים, נערכים במשטרת ירושלים. בדיון הערכת מצב של השר לביטחון פנים והמפכ"ל הוחלט שלא לאפשר כניסת גברים בני פחות מ-40 ולא לאפשר כניסת מבקרים. ראש ארגון רבבה, דוד העברי: "אני חושש שיהיה בלגן"

היערכות שיא מסביב להר הבית: משטרת ירושלים תגביל הבוקר (יום א') את גיל המתפללים המוסלמים בהר הבית, בעקבות מתיחות השיא שנוצרה לאחר קריאת ארגון "רבבה" להמוני יהודים לעלות להר הבית לרגל ראש חודש ניסן. חברי הכנסת מהימין, אריה אלדד, אורי אריאל ומיכאל רצון הודיעו שינסו לעלות להר הבית, לאחר שקיבלו הכשר הילכתי.

 

השר לביטחון פנים, גדעון עזרא, ומפכ"ל המשטרה, רב ניצב משה קראדי, שקיימו דיון הערכת מצב אישרו את המלצתו של מפקד משטרת מחוז ירושלים, ניצב אילן פרנקו, לאשר עלייתם של מוסלמים מגיל 40 ומעלה ובעלי תעודות זהות כחולות בלבד. גיל הנשים לא יוגבל. במקביל, המשטרה לא תאפשר את עלייתם של מבקרים להר לאורך כל היום. 

 

המשטרה תיערך בכוחות מתוגברים, במחסומים, בסיורים רגליים וניידים בהר הבית ובסביבתו, בעיר העתיקה ובמזרח ירושלים ותמנע בתקיפות כל ניסיון לעורר פרובוקציות משני הצדדים. הדגש יושם על שער הכניסה להר הבית, שערי הכניסה לכותל המערבי ורחבתו.

 

במקביל להיערכות המשטרה נערך גם הצבא לאפשרויות של הפרות סדר בשטחים. הצבא יגביל את גיל הנכנסים לירושלים. במחסומים, שעוטפים את ירושלים, יורשו להיכנס רק גברים מוסלמים מעל גיל 45 וגיל הנשים יוגבל ל-35 ומעלה.

 

כבר לפני כשבועיים הודיעה המשטרה שלא תאפשר את עלייתם של אנשי הימין, מחשש לפרובוקציות ובעקבות קריאות בתקשורת הפלסטינית להמוני פלסטינים להגיע להר ולהגן עליו מפני אותם יהודים. גם ביום שישי החליטה המשטרה להגביל את גיל המתפללים המוסלמים בתפילות יום השישי, שנגמרו ללא אירועים חריגים.  

   

ראש ארגון רבבה: אני חושש שיהיה בלגן

 

ראש ארגון "רבבה", דוד העברי, אמר ל-ynet: "ביקשנו מהמשטרה לנסות להגיע לאיזושהי הסכמה, אך היא לא באה לקראתנו. אנחנו יודעים שצפויים להגיע המונים של אנשים בדרישה לפתוח את ההר למתפללים יהודים. ניסינו אפילו לבקש לקיים עצרת המונים למרגלות ההר, אך גם לזה הם סירבו. יש לי חשש שאם לא יתאפשר לנו להפגין, אני לא אהיה אחראי על מה שיהיה שם ואני חושש שיהיה בלגן".

 

על האפשרות שיגבילו את המתנחלים להגיע במחסומים שיוצבו, אמר העברי: "כבר ביום שישי הציבה המשטרה מחסומים מסביב לירושלים וסביב העיר העתיקה כדי לנסות 'לדלל' אותנו כדי שלא יגיעו אנשים למרגלות הר הבית. אני מצטער שהמשטרה לא הסכימה להגיע איתנו להסכמה ולעשות דברים בצורה מסודרת. אנחנו צופים שהמונים יגיעו כבר משעות הבוקר".

   

בארגונים האיסלאמיים נערכו מבעוד מועד לאפשרות עלייתם של יהודים להר הבית והודיעו שאלפי ערבים מכל רחבי הארץ יעלו להר הבית בעשרות אוטובוסים, "כדי להגן בגופם על מסגד אל-אקצה". במהלך הימים האחרונים התנהלו שיחות קדחתניות בין אנשי מערכת הביטחון לנציגי המגזר הערבי. בין השאר התקיימו שיחות עם יו"ר ועדת המעקב העליונה של ערביי ישראל, שאוקי חטיב, ועם ממלא מקומו של מנהיג הפלג הצפוני בתנועה האסלאמית, השייח כמאל חטיב.

 

בשיחות הובהר כי לא יאפשרו לנציגי תנועת "רבבה" להיכנס לתוך מתחם הר הבית. הם חזרו וביקשו מהמנהיגים הערביים שיקראו לקהל לשמור על איפוק ועל הסדר. דובר הפלג הצפוני של התנועה האסלאמית, השייח' השאם עבד אל אחמן, אמר ל-ynet: "אנחנו מאמינים שהיום הזה יעבור כמו בכל יום רגיל, בדרך כלל עולים מדי שבוע כ-50 אוטובוסים לתפילה בהר הבית, הפעם יעלו כשמונים אוטובוסים ואין לנו כל כוונה לעורר אירועים חריגים".


פורסם לראשונה 09/04/2005 22:00

 

בהכנת הידיעה השתתפה שרון רופא-אופיר
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי אף פי
הר הבית
צילום: איי אף פי
צילום: חיים צח
המשטרה נערכת
צילום: חיים צח
צילום: איי פי
הפגנות ברשות הפלסטינית
צילום: איי פי
מומלצים