שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  "שוטרים היכו אותי ללא סיבה וקראו לי כושי"
  כל חטאו של ניר דסטה, צעיר בן 23 ממוצא אתיופי, היה שישב במכוניתו ליד ביתו בעפולה. לטענתו, שלושה שוטרים התעללו בו: "בתוך חדר השירותים בתחנת המשטרה היכו אותי באופן קשה במיוחד, כולל בעיטות, אגרופים ויריקות". הם גם כינו אותו, לטענתו, "כושי" ו"שחור שעד לא מזמן רץ אחר כבשים בג'ונגל". מחר תוגש התלונה למח"ש

  חשד לאלימות גזענית חמורה: ניר דסטה, צעיר ממוצא אתיופי בן 23 מעפולה, טוען שהוכה מכות נמרצות על-ידי בלשי משטרה שביקשו לבצע חיפוש ברכב שבו ישב עם שתי ידידותיו. על גופו של דסטה עדיין ניכרים סימני האלימות. הוא אף אושפז לטיפול רפואי בבית חולים. השוטרים, כך סיפר, לא הסתפקו במכות, והשפילו אותו בכינויים "כושי" וגם "שחור שעד לא מזמן רץ אחר כבשים בג'ונגל".

   

  מהמחוז הצפוני של המשטרה נמסר בתגובה כי הם מוקיעים כל שימוש בכוח שלא כדין. דסטה יגיש מחר (יום ה') תלונה למחלקה לחקירות שוטרים.

   

   

  התקרית האלימה אירעה שלשום, בשעה 0:30 בלילה שבין שני לשלישי. לאחר שסיים את עבודתו, ישב בתוך מכונית סמוך לביתו שבעפולה. בשיחה עם ynet שחזר הצעיר את רגעי האימה: "ישבנו ברכב. לידנו נעצרה מכונית אזרחית שממנה ירדו שלושה שוטרים שאינם לבושים במדים ובידיהם פנסים גדולים.


  סימני המכות בגבו של ניר (צילום: חגי אהרון) 

   

  "אחד מהם ביקש שאצא מהרכב, אמרתי 'אני מיד יוצא' ועד שהספקתי לצאת החוצה תפס לי אחד הבלשים את הרגליים, ביקשתי ממנו שישחרר אותי כדי שאוכל לצאת אבל אז החל להכות אותי באגרופים חזקים ישר לתוך הבטן".

   

  דקות לאחר שספג מהלומות, פתח שוטר אחר את דלת המכונית וגרר אותו החוצה. "הם החלו לחפש סמים בתוך הרכב וגם על גופי. בשלב הזה, לא היכו אותי אך הוסיפו להשתמש בכוח".

   

  לטענת דסטה, כאשר שאל מדוע הם עוצרים אותו, ענו לו לתדהמתו: "אתה תקפת שוטר וסירבת להציג תעודת זהות".

   

  "השוטר היכה אותי בחדר השירותים וירק עלי"

   

  וכך משחזר דסטה את רגעי האימה בדרך לתחנת המשטרה ובתחנה: "לא הבנתי על שום מה אני נלקח לתחנת המשטרה. כשהגענו לכניסה האחורית של תחנת המשטרה, הורה לי השוטר שהכה אותי ראשון, שישב לצידי ברכב המשטרה, לצאת מהרכב. יצאתי מהרכב ואז הוא תפס אותי בידי, משך אותי והריץ אותי בכוח ובמהירות אל תוך מבנה תחנת המשטרה. בשלב הזה, הועליתי במדרגות, עד שהכניס אותי לחדר השירותים ואז אמר לי: 'בוא נראה עכשיו מה אתה שווה יא חתיכת אפס'.

   

  "בתוך חדר השירותים הוא היכה אותי באופן קשה במיוחד, כולל בעיטות, אגרופים ויריקות. לאחר מכן הוציא אותי מחדר השירותים והכניס אותי למשרד ואז הגיעו שני השוטרים הנוספים. אחד מהשניים החל למלא טפסים וכך גם השוטר המכה. השוטר השלישי שלא עסק בניירת החל ללעוג לי, כינה אותי 'כושי' והתעסק במכשיר הטלפון הסלולארי שלי, אותו הוא לקח מהמכונית.

   

  "ביקשתי ממנו שיפסיק להתעסק במכשיר הטלפון והוא השיב שזו זכותו והוא לא שואל אותי בכלל. אמרתי לו שזה טלפון מדור שלישי והוא השיב: 'אתה מדבר איתי על פלאפון? אתה, עד לפני חודש, רצת אחרי כבשים בג'ונגל'. הוא המשיך להעליב אותי, אולם בשלב זה הייתי מוכה, פגוע ובמצב ירוד ולא הבחנתי עוד מה הוא אומר".

    

  בשלב זה עברו השוטרים לדבריו מאלימות פיזית לאלימות מילולית ולעגו למוצאו. דקות ארוכות אחר כך העבירו אותו למשרד החקירות. גם שם, כאשר נחקר על-ידי הקצין, בחר הבלש שהתיישב מאחוריו לבעוט בו בחוזקה. "שוב שאלתי אותו, מדוע אתה מכה אותי? ואמרתי לקצין, תראה מה השוטרים פה עושים. השוטר ענה בתדהמה, 'מי היכה אותך בכלל? אתה יכול להוכיח שזה אני? יש לך סימן של נעל נייק על הגב?'".

   

  טרם שחרורו מהתחנה אמרו לו השוטרים כי יסגרו לו את התיקים שנפתחו כנגדו אם ישתף עמם פעולה ויספר להם כל מה שקורה אצלו בשכונה. "עניתי להם שאין לי שום תיק פלילי, מעולם לא היה לי עבר פלילי ואין לי שום כוונה לשתף איתם פעולה".

   

  הצעיר המבוהל יצר קשר עם בני משפחתו והם מיהרו לקחת אותו לטיפול רפואי בבית החולים העמק בעפולה. אלעד נאמן, בן זוגה של אחותו של המתלונן, סיפר ל-ynet: "לא האמנו שדבר כזה יכול להתרחש בישראל של שנות ה-2000 זה מזכיר את המשטר של דרום אפריקה. אנחנו לא צריכים לנסוע רחוק כדי לראות אנטישמיות, האנטישמיות נמצאת כאן, לצערי המשטרה בארץ שכחה את התפקיד שלה ומרשה לעצמה לנהוג בפעמים רבות בכוחניות".

   

  דובר המחוז הצפוני, רב-פקד ערן פיינמסר, אמר בתגובה: "אנחנו מוקיעים כל שימוש בכוח שלא כדין וכל התנהגות שאינה הולמת לובש מדים מי שנפגע או טוען שנפגע כתוצאה מהתנהגות מעין זו מוזמן לפנות למחלקה לחקירות שוטרים ולהגיש תלונה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: חגי אהרון
  ניר דסטה
  צילום: חגי אהרון
  צילום: גלי תיבון
  צילום ארכיון
  צילום: גלי תיבון
  מומלצים