שתף קטע נבחר

השר לאיכות הסביבה: תוכנית פלמחים - שערוריה

שלום שמחון מתנגד להעתקת האדמות החקלאיות של גוש קטיף לפלמחים - במסגרת התוכנית שנחשפה ב-ynet. גם ראש עיריית נס ציונה, הגובלת באדמות פלמחים, מתנגד למהלך, "שיגזול את החוף מתושביו"

"תוכנית פלמחים היא שערוריה והניסיון למצוא אדמות חקלאיות עבור המפונים שלא בסביבת מגוריהם העתידית היא שגויה". כך אמר היום (ב') השר לאיכות הסביבה, שלום שמחון, בעקבות הפרסום ב-ynet אודות התוכנית להעביר חוות חקלאיות של מפונים מגוש קטיף לאזור פלמחים וסמוך לקיבוץ נחל עוז.

 

"יש די פתרונות להתיישבות חקלאית למי שרואה את עתיד החקלאות ביישובים בעלי אדמות צמודות", הסביר שמחון.   

 

יוסי שבו, ראש עיריית נס ציונה, הגובלת בשטחים בפלמחים אליהם רוצים להעביר את החממות, מתנגד בכל תוקף למהלך. "העברת המתנחלים או עסקיהם כגוש אחד היא טעות. צריך לפזר אותם בכל הארץ, ואין שום סיבה לחתוך חתיכת קרקע שלמה ולהעביר להם. בקושי יש לנו חוף ים - אז לקחת אותו ולתת אותו לחממות וחקלאות? למה דווקא שם? יש מספיק שטחים חקלאיים פנויים במדינת ישראל, לא צריך להושיב אותם דווקא על דיונות ליד חופי הים. יש לי בעיר פרדסים שנשרפו ומתו, ואין שימוש בהם. אני מוכן שיבואו לשם".

  

גורמים בכירים במשרד החקלאות אמרו אתמול ל-ynet כי הקרקעות בפלמחים ובנחל עוז ערוכות לקלוט את החקלאים והחממות שלהם במהרה, מבחינת התשתיות וכי הקרקעות באזור פלמחים אף זכו לאישורם של הגופים הירוקים בישראל.

 

אלא שהירוקים מסתייגים. יו"ר מפלגת הירוקים וסגן ראש עיריית תל אביב, פאר ויסנר, אמר שאזור פלמחים הוא אחד משמורות הטבע עם דיונות החול היחידות בארץ. "אני בטוח שגם אוהבי ארץ ישראל השלמה אוהבים את פיסת הקרקע הזאת, ורוצים לשמור את הטבע. אני לא חושב שהם רוצים לתת ידם להתנתק מאחד ממשאבי הטבע היחידים שנשארו. הגידולים החקלאיים מגודלים על בסיס חומרים כימיקליים, דבר שיביא בצורה ישירה להרס השמורה ולסכנה לבעלי החיים החיים שם כיום. אני קורא למתיישבים שלא לתת את ידם לכך, ואם הם אוהבים את ארץ ישראל, שיתיישבו בישובים קיימים שבהם יש חלקות קרקע ללא שימוש".

 

ארגון "מגמה ירוקה", סטודנטים למען הסביבה, מסר בתגובה כי הוא מברך את השר כץ על שסירב לקבל את תוכנית ניצנים כעובדה מוגמרת, אך מתחו ביקורת גם על התוכנית החדשה. "יחד עם זאת, אנו מצרים על כך שהממשלה הזדרזה לאמץ תוכנית בנייה פרטית, שאף אחד אינו יודע מה טיבה אך כולם יודעים את מי היא משרתת. אנו מצפים מהממשלה ומוועדת השרים לענייני התנתקות, שיפעלו בעת קשה זו בשיקול דעת, ובטרם יזדרזו לאשר תוכניות של יזמים פרטיים שיגזרו גזר דין מוות על חולות ניצנים, יחפשו אלטרנטיבות נוספות". 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: ערוץ הכנסת
התוכנית היא שערוריה. שמחון
צילום: ערוץ הכנסת
יש מספיק שטחים אחרים פנויים. שבו
מומלצים