שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות

  "בל וסבסטיאן": לא נשוב לישראל בגלל הכיבוש

  שניים מחברי הלהקה הופיעו יחד עם אביב גפן והזדעזעו מהסיור שערכו ברשות הפלסטינית

  בסוף מרץ ביקרו בישראל וברשות הפלסטינית חברי להקת Belle & Sebastian הסקוטית, סטיוארט מורדוך וכריסטיאן גדס. השניים ביקרו ברפיח ובעזה כחלק מקמפיין נגד חומת ההפרדה שיזמה עמותת War On Want במטרה להעלות את המודעות לנושא בעולם ונפגשו בין היתר עם תושבים פלסטינים. במקביל נענו מורדוך וגדס להזמנה של אביב גפן וקיימו הופעה אקוסטית משותפת במועדון ה"זאפה" בתל-אביב שעוררה התרגשות רבה בקרב חובבי ההרכב בישראל.

   

  שבועות ספורים לאחר שובם לאירופה פרסמו השניים את רשמיהם מן המסע ובפורום הרשמי של ההרכב כתב גדס בתשובה לשאלות מעריצים: "הרגשתי לא נוח לנגן בתל-אביב ולא אשוב לשם עם הלהקה עד שהכיבוש יסתיים". גדס הוסיף וכתב תוך ציון הפניה לאתר אינטרנט פלסטיני שמביא נתונים על הריסות בתים ברפיח ועל הרג תושבים על-ידי כוחות הביטחון הישראלי: "ישראל היא מדינה יפה ונגע בנו מאוד לגלות שאנשים שם מעריכים את המוזיקה שלנו, אבל לא על כך אני חושב באופן בלתי פוסק מהרגע שחזרתי הביתה".

   

  לגולשת ישראלית בפורום של האתר הרשמי של הלהקה שכתבה "יש צדדים רבים לישראל מלבד הפוליטיקה ואני חוששת שאתה מציג רושם מוטעה לאנשים שלא מכירים את הארץ", ענה גדס: "לומר שיש בישראל דברים מעבר לפוליטיקה, נדמה כקל דעת באופן קיצוני בהתחשב במצב. מה שמצביע על כמה שונים הדברים עבור הישראלים באופן יחסי לפלסטינים".

   

  גולש ישראלי אחר כתב לגדס: "אתם 'מענישים' את המעריצים הישראלים, אבל אולי ראוי שתסתכלו פנימה לתוך ההיסטוריה והאמצעים בהן נוקטות מדינות אחרות כיום ואז תתחילו למחוק מדינות מלוח המופעים הקרוב שלכם. כל כך הרבה אשמים בפשעים נגד האנושות שנעשו בשם שמירה על בתיהם חופשיים ומוגנים. כל כך הרבה יותר פשוט לשפוט מבחוץ".

   

  להתייחסות זו ענה גדס: "איך אתה מציע לי להראות לאנשים מה קורה ברפיח אם לא להפנות אותם לאתר אינטרנט שנוצר על ידי מי שגר שם ומצלם כל הזמן את המתרחש? ממה שהבנתי במסע שלנו מעט מאוד ישראלים היו בעזה, רק מתנחלים וחיילים, וכאן (באירופה) אין לחלוטין כיסוי שמביא ביטוי לחיים תחת הכיבוש. אתה אומר שאתה גר שם, אבל האם אתה גר בעזה? אחד הדברים המרכזיים שלמדתי במסע הוא שהחיים עבור הפלסטינים שונים מאוד מהחיים של הישראלים או שלנו. ברור שיש טרגדיות וקורבנות בצד הישראלי אך ישראל בבסיסה היא מדינת העולם הראשון בעוד שאין ולו פלסטיני אחד שפגשתי שחייו אינם נשלטים ונהרסים באופן מוחלט על ידי הכיבוש.

   

  לגבי דרכי הפעולה של ממשלתנו ובכן הם כולאים אנשים ללא משפט והצבא ירה על מפגינים בצפון אירלנד והרגנו מיליון עיראקים בסנקציות שהטלנו עליהם ובפלישה לשטחם בתואנות על נשק שלא היה ברשותם. מיליוני אנשים צעדו בצעדה נגד המלחמה וזכו בהתעלמות... אין לי פתרונות קלים אבל מה שאני אומר הוא שאין ישראלי אחד מבין הגולשים שאמר משהו על הפלסטינים עצמם כאילו שהמאבק שלהם הוא כלל אינו נושא לדיון, כאילו הם עצמם סכנה שצריך להישמר מפניה".

   

  בגיליון הקרוב של מגזין המוזיקה הבריטי Q, שייצא לחנויות ב-1 במאי, עתיד להתפרסם ראיון משותף של סטיוארט מורדוך, כריסטיאן גדס ואביב גפן מאת גארי מולהולנד שליווה את הסיור של חברי Belle & Sebastian בישראל וברשות.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  בל וסבסטיאן. רוצים סוף לכיבוש
  לאתר ההטבות
  מומלצים