שתף קטע נבחר

צה"ל: לא נבדוק מי נשאר בגוש קטיף אחרי החג

בגוש קטיף נערכו לסעודות ליל סדר חגיגיות ולאלפי אורחים בחול המועד. בהתאם להנחיית ראש הממשלה תאפשר מערכת הביטחון לציבור לטייל בגוש קטיף במהלך החג כדי "להיפרד מהיישובים". בצה"ל ובמשטרה אמרו ל-ynet כי יאבטחו את החוגגים ולא יבדקו מי נשאר בגוש קטיף ומי חוזר, למרות החשש שאלפים יישארו לקראת יישום ההתנתקות

החג האחרון בגוש: ברחבי גוש קטיף נערכו אתמול (שבת) לארוחות ליל סדר חגיגיות ולקבלת אלפי אורחים מהארץ ומחו"ל בחול המועד לאירועי הזדהות עם המאבק בהתנתקות.

 

ראש הממשלה, אריאל שרון, הנחה לפני ימים אחדים את מערכת הביטחון לאפשר לציבור לטייל בגוש קטיף במהלך הפסח כדי "להיפרד מהיישובים" - וזאת בניגוד להמלצת גורמי ביטחון, שטענו כי יש לסגור את הגוש למבקרים עוד לפני החג מחשש שאלפים ינסו להישאר ביישובים במטרה למנוע את הפינוי.

 

בצבא ובמשטרה אמרו בסוף השבוע כי הם נערכים לאפשר את הגעתם של המוני ישראלים לגוש קטיף וצפון השומרון. במערכת הביטחון אמרו כי יאבטחו את החוגגים והמבקרים, ולא יעקבו אחר המגיעים לגוש כדי לבדוק מי נשאר. בין החוגגים בגוש יהיו גם שני חברי כנסת - ח"כ אורי אריאל (האיחוד הלאומי) שערך את הסדר בכפר דרום, וח"כ אפי איתם שקיים את הסדר בנווה דקלים.

 

 

בקיץ הקרוב עלולים המתנחלים ואנשי כוחות הביטחון למצוא עצמם מתעמתים אלה עם אלה, כשתגיע ההוראה לפנות את המתיישבים. אך בינתיים, בימים האחרונים, עבדו הצדדים כתף אל כתף על מנת להיערך לחגיגות הפסח בגוש, שאפשר ויהיו האחרונות הנחגגות שם ואפשר שלא - תלוי כמובן את מי שואלים.

 

רק השבוע הגיע מפכ"ל המשטרה, רב ניצב משה קראדי, לנווה דקלים, נפגש עם ראש המועצה האזורית חוף עזה, אבנר שמעוני, וערך עימו תיאומים אחרונים לקראת האירועים. למרות שיתוף הפעולה שמע המפכ"ל דברים קשים מבאי הפגישה, שביקשו ממנו להפסיק את פעילות גיוס המשת"פים.

 

בחול המועד מתוכננים שורה של אירועים באזורים המיועדים לפינוי: ביום שלישי יתקיים באלי סיני אירוע לציון 23 שנים לנסיגה מימית ואחר הצהריים תתקיים עצרת מרכזית, בהשתתפות אישי ציבור ואמנים.

 

ביום רביעי אמורה להתקיים הפגנת ענק באגם בגוש קטיף. המארגנים צופים כי למעלה מ-100 אלף איש יגיעו מכל רחבי הארץ למפגן תמיכה והזדהות. בבוקר תיערך צעדה לאורך חוף הים, מנווה דקלים לשירת הים. ביום חמישי צפויה הפגנה גדולה בהתנחלות חומש שבצפון השומרון.

 

ראש מועצת חוף עזה, אבנר שמעוני אמר כי הוא מצפה לבואם של מאות אלפי מבקרים, מהארץ ומחו"ל. "בחול המועד יתקיימו גם פעילויות רבות לילדים", הוסיף.

 

כוננות שיא וסגר כללי

 

בינתיים הוכרזה כבר משלשום כוננות שיא ברחבי הארץ מחשש שארגוני טרור ינסו לבצע פיגוע בחג. אלפי שוטרים, אנשי מג"ב, מתנדבי המשמר האזרחי וחיילי צה"ל נוטלים חלק במבצע רחב היקף לאבטחת ציבור החוגגים, הנופשים והמתפללים בימי החג עצמם ובחול המועד.

 

המשטרה העלתה את רמת הכוננות לדרגת "פעילות מבצעית ג'" - דרגה אחת לפני מצב חירום. היא העבירה הנחיות לקניונים, לבתי מלון ולמקומות נוספים המרכזים קהל רב, להגביר את מערך האבטחה. המפכ"ל, רב-ניצב משה קראדי, הבטיח: "המשטרה תמשיך לעשות ככל שביכולתה על מנת לאפשר לעם ישראל לחגוג את החג בשלום ובביטחה".

 

סגר כללי הוטל על שטחי יהודה ושומרון והוא יישאר בתוקף עד אחרי חג הפסח. במהלך הסגר יתאפשר מעבר פלסטינים רק במקרים הומניטריים, שיאושרו על-ידי מנגנוני התיאום והקישור. על הסגר החליט הדרג המדיני, בהתאם להערכות מצב שהתקיימו בצה"ל ובמערכת הביטחון ערב החג. דווקא את מעבר ארז, דרכו עוברים מדי יום כ-4,500 פועלים וכמה מאות סוחרים לשטח ישראל, הוחלט להשאיר הפעם פתוח בימי החג.


פורסם לראשונה 23/04/2005 15:50

 

בהכנת הידיעה השתתף חנן גרינברג
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
חיילים ומתנחל בחוף הים של תל קטיפא
צילום: רויטרס
צילום: רויטרס
משפצים בשירת הים
צילום: רויטרס
מומלצים