שתף קטע נבחר

רואה-יורה-מקשקש-כובש

המערכת החדשה ל"מיפוי איומים" שתוצב לאורך גדר ההפרדה, היא למעשה מערכת הוצאה להורג מרחוק

בין שאר החידושים המרנינים שמכניס הכיבוש לחיינו שמור מקום של כבוד לחידושים הטכנולוגיים. החל ב"חצצית" וכלה ב"אכזרית", מחלקת המחקר ופיתוח הצה"לית שוקדת לילות כימים להעשיר את חיינו, ובעיקר את חיי הפלסטינים, בהמצאות וחידושים מחזית המדע המודרני; בבחינת אם כבר מגע יומיומי, אז למה שלא נרביץ (ואף נחבוט) בהם קצת דעת.

 

החוליה האחרונה בשרשרת הטכנולוגית המפוארת הזאת, התבשרנו השבוע, היא מערכת הנושאת את השם הבוטה משהו "רואה-יורה". מדובר במערכת ל"מיפוי איומים" מרחוק, שתוצב לאורך הגדר לאחר ההתנתקות. המערכת תזהה כל אדם שינסה להתקרב לגדר, תשלח את התמונה למרכז שליטה, שם יוחלט אם מתקיימים ה"קריטריונים להפללה" של אותו אדם. אם כן, יופעל לעברו ירי מרחוק. קצין בכיר הסביר: "אנו רוצים לאפשר לפלסטינים לחיות בצורה הטובה ביותר בשטחם, ויחד עם זאת להקטין את כמות הנפגעים אצלנו".

 

ועתה, בלשון בני-אדם: "רואה-יורה" היא מערכת הוצאה להורג מרחוק. אם פעם עוד עמד גורם אנושי – אומנם צייתני להפליא, ובכל זאת, לכאורה, יצור בעל תודעה – מול הצד הפלסטיני, בקרוב גם הגורם המיותר הזה יסולק. קודם נפרמו הגבולות בין מחוקק, שופט ומוציא לפועל, וכולם הותכו ליישות אחת (חייל ב"דובדבן", נניח); כעת גם היישות הזאת עוברת אוטומציה מוחלטת, ולנגד עינינו מתגשמת אוטופיה קטנה: הוצאה להורג ללא מגע יד אדם, תלייה ללא תליין. כך נאפשר לפלסטינים "לחיות בצורה הטובה ביותר (צורה של כברה מנוקבת?) בשטחם".

 

זהו הרגע לחשוף את החידושים שעוד נכונו לנו. מיד אחרי "רואה-יורה" (והגירסה למגזרים שמאלניים – "יורה-בוכה"), יכניס צה"ל לפעילות מבצעית שורה ארוכה של פטנטים, כולם ברוח ההתנתקות הבאה עלינו לטובה. הנה דגימה קטנה מהם.

 

"ממליץ-מפציץ". המחשב של השב"כ ממליץ, המחשב של חיל-האוויר מפציץ. ללא מגע יד אדם או התערבות לב-אנוש.

 

"חושש-כותש". המפקד בשטח חושש מירי על כוחותיו, הדחפור כותש שכונת מגורים. היתרון: חיסכון ברגשי אשמה, ולא פחות חשוב – המדים נותרים נקיים מאבק.

 

"עוקר-אוסר". פיתוח מיוחד עם המגזר הבריוני: המתנחל עוקר את את עצי הזית של הפלסטיני, והצבא אוסר עליו לגשת אליהם.

"מדרבן-מחרבן". יד אחת מדרבנת את חקירת המאחזים הבלתי-חוקיים, יש שנייה מחרבנת על הדו"ח.

 

"מיילל-מנשל". מכשיר מופלא: קצה אחד מיילל על אובדן שטחי מולדת ברצועה, קצה שני מנשל ומפקיע אלפי דונמים בגדה (וראה גם "מפנה-בונה").

 

בצה"ל מסרבים לגלות מה עוד טומנים לנו באמתחתם המוחות היצירתיים של מחלקת המחקר והפיתוח. "הכל תלוי בהתפתחויות בשטח", אומר לנו קצין בכיר, ומוסיף: "אם הפלסטינים יחזרו לסורם, תמיד נוכל להפוך את 'רואה-יורה' ל'יורה-רואה', או אפילו ל'יורה-לא-רואה'". עוד נודע כי גופים ממלכתיים נוספים, כגון משרד החוץ ולשכת ההסברה, מתכוונים לפתח פרוייקטים מקבילים. טרם הוחלט על שם סופי, אך נמסר כי השם "מקשקש-כובש" כבר קונה לו אחיזה במסדרונות השלטון.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים