שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  יום השואה צויין בכנסת; שרון צועד ב"מצעד החיים"
  בטקס בכנסת הוקראו שמות ניספים בשואה. 18 אלף איש צועדים כעת ב"מצעד החיים", ביניהם ראש הממשלה, נשיא פולין, ניצולים ותלמידים. הבוקר נשמעה ברחבי הארץ צפירה לזכר הנספים, ולאחריה השתתפו אלפים בטקס הנחת הזרים ב"יד ושם"

  מדינת ישראל זוכרת: הכנסת ציינה בצהריים (יום ה') את יום השואה בטקס, בהשתתפות הנשיא קצב, חניכי תנועות הנוער וניצולים, בו הוקראו שמות ניספים בשואה. יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, הזכיר בנאמו משפחה אחת, שלושה דורות, שנרצחה באותה יום בשואה.

   

  בשעה 10:00 נשמעה ברחבי הארץ צפייה לזכר קורבנות השואה. לאחר הצפירה השתתפו אלפים בטקס הנחת הזרים ב"יד ושם" בירושלים בהשתתפות נשיא המדינה, יו"ר הכנסת, נשיא בית המשפט העליון, הרמטכ"ל, המפכ"ל, ניצולי שואה ותלמידים. לאחר הטקס החלו ב"יד ושם" לקרוא את שמותיהם של מיליוני נספים.

   

  "כשאני מגיע ל'יד-ושם', אני מרגישה ניצולה. לכן אני מגיעה עם טלאי צהוב. אני הייתי ילדה בת 14 כשנפלתי בידיים של הצבא הרומני", כך אמרה הבוקר אסתר גלבלמן, שעדותה מופיעה לראשונה כניצולת שואה מרומניה במוזיאון החדש ב"יד-ושם". "ראיתי את המוות של אמא שלי שהייתה בת 42. העם היהודי לא ידע על הפשע של הרומנים. היום אני מרגישה שהצלחתי, שהגעתי לכל העולם
   

  אסתר הגיעה ל"יד ושם" מלווה בבנה ובשלושת ילדיו, שאחת מהן, נאדין, בת תשע וחצי הגיע עמם כדי לשמוע את סיפור סבתה. "קשה לי לשמוע את הסיפור. אני מרגישה את הכאב של סבתא שלי. זאת הפעם הראשונה שאני שומעת את הסיפור, ואני חושבת שהיא גיבורה. אני מקשיבה כי אני רוצה לדעת מה קרה לה ומה היא עברה ", אומרת נאדין.

   

  ובפולין: כ-18,000 בני נוער מכל העולם קיימו בצהריים סיורים בבירקנאו ואושוויץ והחלו לצעוד ב"מצעד החיים". הטקס המרכזי יתקיים ב-16:30. מנהל מינהל חברה ונוער, נח שליו, שנמצא במקום, מספר על "התעניינות רבה. הגיעו אנשים מכח העולם, צעירים ומבוגרים".

   

  גם ראש הממשלה, אריאל שרון, משתתף ב"מצעד החיים", לצד נשיא פולין אלכסנדר קוואשנייבסקי, השרים יצחק הרצוג, לימור לבנת ואברהם הירשזון, ניצולי שואה וקרובי משפחתם ו-18,000 צועדים. המשתתפים צועדים ברגל לאורך 10 קילומטרים ממחנה ההשמדה אושוויץ למחנה בירקנאו, שם ייערך טקס הכולל נאומים, עדויות של ניצולים וקטעים אמנותיים.

   

  בטקס הממלכתי לציון יום הזיכרון לשואה ולגבורה, שנערך אתמול ב"יד ושם", סיפר ראש הממשלה: "מחר אני נוסע לפולין להשתתף במצעד החיים. יחד אתי נוסעים ניצולי שואה ששרדו את התופת ובחרו אף הם לעלות לישראל ולבנות בה את ביתם. ביקשתי מהם שיקחו אתם למצעד החיים את נכדיהם, חיילות וחיילים בצבא ההגנה לישראל".

   

  "הניצולים יעמדו שם מחר בבירקנאו מלווים שוב בלובשי מדים, אך הפעם לא יהיה אלה חיילי אויב שטופי תאוות רצח אלא נכדיהם של הניצולים שהם

  היום חיילי צה"ל, צבא הגנה לישראל, חומת המגן של מדינת היהודים", אמר שרון, "זהו אולי הביטוי המובהק ביותר להבדל שבין הימים בהם הוצעדו יהודים בצעדות המוות להיום, שאנו צועדים גאים במצעד החיים".

   

  באושוויץ יבקר ראש הממשלה בביתן 27, הביתן היהודי. הוא ישתתף בטקס התקנת המזוזה הראשונה בביתן, שבו גם יודלקו נרות נשמה ותתקיים תפילה.

   

  "את לקח השואה על העם היהודי למדנו", אמר שרון, יהודים לא יהיו שוב בעולם בלא בית, בלא חוף מבטחים שאליו יוכלו למלט את נפשם ובלא כוח מגן יהודי שיידע להגן על חייהם. לעולם שוב לא ימצאו אותנו לא מוכנים, לעולם לא".

   

  זוהי השנה ה-18 שבה מתקיים מצעד החיים, וישתתפו בו צעירים ומבוגרים, יהודים ולא-יהודים, ישראלים ואנשים ממדינות העולם. השנה מצעד החיים עומד בסימן "לא לאנטישמיות ולא להכחשת השואה".

   

  שר התיירות, אברהם הירשזון, שהגה וייסד את מצעד החיים, אמר שצעידת כל כך הרבה אנשים, יהודים ולא-יהודים, מהווה מסר כנגד הכחשת השואה. ליד המצעד ייערך כנס של 50 שרי חינוך מכל העולם, בהם גם שרת החינוך לבנת, והם ידונו בהפקת לקחי השואה וצעדים חמניעת האנטישמיות.

   

  עמוס חרמון, יו"ר המחלקה לחינוך בסוכנות היהודית, סיפר שהסוכנות תשלח השנה כ-2,000 בני נוער וצעירים יהודים מ-10 מדינות מרחבי העולם למצעד. לדבריו, "המפגש הזה של בני נוער יהודים מהעולם ומישראל, בינם לבין עצמם ובינם ובין מבוגרים ניצולי שואה, מחזק את הזיכרון הקולקטיבי. אחרי המסע מגיעים הצעירים לישראל, וזה מבחינתנו השיעור והלקח החשובים ביותר".

   

  עוד היום: "לכל איש יש שם"

   

  ביד ושם יתקיימו היום סדנאות מיוחדות, סיורים ואירועים בהשתתפות אלפי תלמידים, מבקרים ותנועות נוער. באוהל יזכור יתקיים מעמד "לכל איש יש שם" שבו יוקראו שמות הנספים על-ידי הציבור הרחב. אירוע דומה יתקיים במקביל במשכן הכנסת בחסות יו"ר הכנסת, ח"כ ראובן ריבלין. בצהריים יתקיים טקס אזכרה מרכזי באוהל יזכור.

   

  כמו כן יתקיים קונצרט "מכתב מוורשה" בשיתוף האופרה הישראלית ובו תושמע יצירה חדשה, המבוססת על שירי קברט שנכתבו בגטו ורשה ובמחנה

  מיידנק, בידי המשוררת/זמרת פולה בראון שנספתה בשואה. בערב תתקיים עצרת זיכרון של ארגון ותיקי המחתרת היהודית בצרפת וכן עצרת תנועות הנוער.

   

  יו"ר הסוכנות היהודית, סלי מרידור, המכהן גם כסגן הנשיא של ועידת התביעות, המנהלת את חלוקת הפיצויים שממשלת גרמניה מעניקה לעם היהודי, המליץ אתמול לוועידה לאשר הקצבה מיוחדת של כמיליון דולר ל"מצעד החיים" בפולין.

   

  מדובר בהקצבה מיוחדת וחד פעמית כדי לכסות את הוצאות "מצעד החיים" שנערך השנה באופן חסר תקדים בהיקפו. מרידור אמר כי "ההשקעה בחינוך הדור הצעיר לזיכרון השואה והנצחתה הנה יעד מרכזי לצד המשך תשלום הפיצויים לניצולים".


  פורסם לראשונה 05/05/2005 00:08

   

  בהכנת הידיעה השתתפה טלי יצחקי
  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איי פי
  שיריונרים עומדים דום בצומת כיסופים
  צילום: איי פי
  צילום: גבי מנשה
  עומדים בצפירה הבוקר בתל אביב
  צילום: גבי מנשה
  צילום: איי פי
  שרון, אתמול בטקס
  צילום: איי פי
  צילום: משה מילנר, לע"מ
  "מצעד החיים"
  צילום: משה מילנר, לע"מ
  מומלצים