שתף קטע נבחר

מאסר לחייל שיצא למסע אלימות "כי אני אתיופי"

החייל תקף בתחילת השנה שלושה חיילים בבסיסו במכת אגרוף, סטירה, וזריקת אבן. הוא איים ברצח על מי שיתלונן נגדו וגם נגד הקצינים שערכו לו בירור. הוא גם יצא לנהיגה פרועה בבסיס, למרות שאין לו רישיון. בעיצומו של מסע האלימות הוא זעק: "לאף אחד לא אכפת ממני כי אני אתיופי". השופטים: "מדובר במסכת חמורה וחריגה של מעשי אלימות ובריונות קשים"

בית הדין הצבאי של פיקוד מרכז גזר השבוע תשעה חודשי מאסר על חייל שיצא למסע אלימות בבסיסו. החייל, המשרת באחת מהחטיבות המרחביות באיו"ש, פצע שלושה חיילים, איים על הקצינים ונסע בפראות ברכב צבאי בבסיס. במהלך מסע האלימות הוא צעק לכל עבר: "לאף אחד לא אכפת ממני, מדינת ישראל לא דאגה לי כי אני אתיופי".

 

מכתב האישום ניתן ללמוד שמסע האלימות, שהיה בני חלקים, בתחילת השנה, החל בסטירה שנתן הנאשם לחייל מהבסיס ולאחר מכן קינח במכת אגרוף. "אתם (ממחלקת) קשר מלשנים", אמר לאותו חייל בעת המעשה ושלח אותו לשבעה ימי מחלה בשל הפצעה שנגרמה לו. לאחר מכן, בעודו בגילופין, היכה במקל חייל אחר. הקורבן, שספג פציעה בכתפו, ברגלו ובזרועו, נזקק לטיפול רפואי ולשלושה ימי מחלה. 

 

מסע האלימות נמשך ביום אחר: הנאשם תפס בכתפו של חייל שביקש ממנו להפסיק להרעיש ולאחר מכן זרק אבנים לעבר המקלחת במטרה לשבור את החלון. אחת האבנים שברה את חלון המקלחת ואבן אחרת פגעה בראשו של אחד החיילים, דבר שגרם לו להקאות ולסחרחורות. הנאשם גם איים על חייל כי "ירצח אותו". החייל גם ניסה למנוע מקורבנותיו לספר על מה שאירע. "עדיף לך לשתוק", אמר לאחד מהם, מה שהוסיף לכתב האישום נגדו עבירה של איומים.

 

אבל גם בעת בירור שנערך לו מול מפקדיו המשיך החייל בהתנהגותו: "אני לא סופר את הדרגות שלכם", "אני אוציא לך את העיניים", היו רק שתיים מהקריאות של הנאשם לעבר קצין הקשר החטיבתי. הנאשם גם היכה את קצין המודיעין (קמ"ן) באמצעות קת נשקו האישי.

 

לאחר שהקצינים נטלו את נשקו של החייל איים עליהם כי ירצח אותם, הוא רץ לעברו של קצין המודיעין וקצינת השלישות החטיבתית כשנשקו בידיהם, קפץ לעבר הקמ"ן כדי לבעוט בו ופגע בגבה של קצינת השלישות והפילה ארצה. הוא אף סינן לעברה שחבל שאינה בהיריון ולא הפילה את הילד. גם מפקד החטיבה שהגיע למקום לא הצליח להרגיע את החייל וספג מטר קללות.

 

אך בכך לא תמו האירועים. הנאשם נטל רכב מסוג אביר והחל בנסיעה פרועה בבסיס ללא אורות כשאינו מחזיק כלל רישון נהיגה. בסופו של דבר הוא נעצר בשער ואז השתלטו עליו הקצינים ואזקו אותו בידיו, מה שלא גרם לו להפסיק להתפרע ולהשתולל. הוא ברח מידיהם לעבר השדות באזור הנחשב עוין ומסוכן. במהלך הבריחה צעק לעבר הקצינים כי לא מטפלים בו בגלל מוצאו, עד שלבסוף נעצר.

 

"מסכת חמורה וחריגה"

 

בבית הדין הצבאי התברר כי החייל, הנמצא בשירות סדיר מיולי 2003 בתפקיד מכונאי, מגיע ממשפחה אתיופית קשת יום הסובלת ממצוקה כלכלית קשה. פסיכיאטרית קבעה כי החייל צורך אלכוהול כאמצעי לריפוי עצמי.

 

הצדדים בתיק הגיעו בינם להסדר לפיו יישלח החייל לחצי שנת מאסר בפועל, אולם השופטים החליטו להחמיר עימו והוסיפו לעונש שלושה חודשי מאסר נוספים. "מדובר במסכת חמורה וחריגה של מעשי אלימות ובריונות קשים... הנאשם נקט אלימות קשה כלפי חיילים ומפקדים ברצף של אירועים כשגורם פציעה לכמה מהם... מעשיו פליליים ממש ויש בהם גם פגיעה קשה מאוד בערכי המשמעת הצבאית", הסבירו השופטים מדוע לדעתם החמירו עם הנאשם.

 

הם גם הטילו עליו ארבעה חודשי מאסר על תנאי למשך שנתיים, הורידו אותו לדרגת טוראי וקבעו כי לא יוכל להחזיק רישיון נהיגה במשך שנה ומיום סיום ריצוי עונש המאסר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים