שתף קטע נבחר

מאז כניסת נתניהו לאוצר, הוחמר מצבם של הקשישים

בשנה שעברה הצטרפו לא פחות מ-14 אלף משפחות שבראשן עומדים קשישים למעגל העוני. כל קשיש חמישי בארץ סובל מבעיית רעב

מנתוני הביטוח הלאומי עולה כי בשנתיים האחרונות חלה הרעה משמעותית במצבם של הקשישים בישראל: רק בשנה שעברה הצטרפו לא פחות מ-14 אלף משפחות שבראשן עומדים קשישים למעגל העוני.

 

בישראל חיים כיום כ-700 אלף קשישים בני 65 ומעלה, רבים מהם חיים במצוקה, בעוני ובבדידות. מדו"ח העוני האחרון עולה כי כל קשיש שלישי – כ-200 אלף קשישים – חי מתחת לקו העוני.

 

"דו"ח הרעב" שפורסם בשנה החולפת קובע כי כל קשיש חמישי בארץ סובל מבעיית רעב. מבין הסובלים ברעב 70% הם יהודים ותיקים ו – 23% הם עולים חדשים.

 

כל קשיש רביעי דיווח כי נאלץ להחליט אם להשתמש בכסף העומד לרשותו כדי לרכוש באמצעותו אוכל או לקנות בו תרופות. 64% מהקשישים דיווחו כי ויתרו לא פעם על מזון לטובת תשלומים אחרים. העוני תורם גם לתחושת הבדידות של האזרחים הוותיקים: כל קשיש חמישי סיפר כי הוא מוותר על קשר טלפוני או על ביקורים אצל בני משפחתו משום שהוא מתקשה לממן את שיחות הטלפון או את הנסיעות באוטובוס.

 

כיום מקבל כל אזרח במדינה שמגיע לגיל 65 קצבת זיקנה בגובה של 1,079 שקל. אם לקשיש אין הכנסה נוספת, הוא מקבל תוספת של הבטחת הכנסה לקצבה – ובסך הכל 1,886 שקל. זוג קשישים נזקקים מקבל קצבה חודשית של כ – 2,800 שקל. בשנתיים האחרונות, בעקבות קיצוץ של 4% בקצבאות הזיקנה, הידרדר מצבם הכלכלי של קשישים רבים.

 

באחרונה מנסה משרד האוצר לשפר את מצבה של אוכלוסיית הקשישים. בין היתר הוחלט כי 200 אלף הקשישים הנזקקים יקבלו תוספת לקצבתם שתנוע בין 100 ל – 300 שקל לחודש.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלעד גרשגורן
קשישים: החמרה במצב מאז כניסת נתניהו לאוצר
צילום: אלעד גרשגורן
מומלצים