שתף קטע נבחר

"נדרנו נדר למנוע מהילדים את המלחמה הבאה"

"מי שחווה את המתקפה ואת הפגזים ונשא בזרועותיו פצוע אנוש וחש את חום דמו ואת נשימתו האחרונה. מי שראה את מחירה הנורא של המלחמה, נדר נדר לעשות מה שיוכל כדי למנוע מהילדים של היום ושל מחר את המלחמה הבאה", כך אמר ראש הממשלה שרון בטקס ביד לבנים לציון יום הזיכרון לחללי צה"ל. אביו של אלעד כהן, שנהרג אשתקד בציר פילדלפי: "מקווה אני שאומץ ליבם של ילדינו יהיה מופת לבני הנוער שיהיו חיילי העתיד". הערב ב-20:00 צפירת זכרון

"מי שחווה את המתקפה ואת הפגזים ונשא בזרועותיו פצוע אנוש וחש את חום דמו ואת נשימתו האחרונה. מי שראה את מחירה הנורא של המלחמה, נדר נדר לעשות מה שיוכל כדי למנוע מהילדים של היום ושל מחר את המלחמה הבאה", כך אמר הערב (יום ג') ראש הממשלה, אריאל שרון, בנאומו בטקס לציון אירועי יום הזיכרון לחללי מלחמות ישראל של ארגון "יד לבנים" בבית החייל ירושלים.

 

"אתן, המשפחות השכולות, נושאות את היגון המעיק, צריכות לחיות עם הצער, להתגבר כל יום מחדש", המשיך שרון. "כל אלו כרוכים אצלכן בהתמודדות ללא הפסקה. יש מי שמצליח, יש מי שנשבר".

 

בהמשך הטקס נשא דברים גם יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, שציטט מדבריו של לינקולן: "במובן העמוק יותר איננו יכולים להקדיש, איננו יכולים לקדש, לרומם אדמה זו. האנשים האמיצים שלחמו כאן קדושתם מעל ומעבר. העולם לא ישים לב ולא יזכור לאורך ימים את מה שנאמר כאן, אך לא יוכל לשכוח את מה שעשו. מוטב שנתמסר כאן למשימה שניצבת בפנינו ולא לשווא היה מותם".

 

אביו של אלעד כהן, שנהרג אשתקד בציר פילדלפי, שיתף את משתתפי הטקס ברגשותיו: "יום יום הוא לנו יום זיכרון. אלעד בננו נפל לפני שנה בדיוק בציר פילדלפי. יום קודם לכן נפלו בעזה שישה מחבריו, כולם מפלוגת גבעתי ממנה אלעד לא שב.

 

"חלפה שנה, הגעגוע גובר והדעת מסרבת להאמין שלא נראה את אלעד, שיצא לדרך שאין ממנה חזרה. אנו נלחמים כל בוקר מחדש ואנו גאים בו שבחר בדרך שנראית לו נכונה להגן על מדינת ישראל. מקווה אני שאומץ ליבם של ילדינו יהיה מופת לבני הנוער שיהיו חיילי העתיד".

 

גם ראש עירית ירושלים, אורי לופוליאנסקי, דיבר בטקס ואמר: "כל נשמה היא שיר שקפא ומנגינה שגוועה, לחן שנדם. עם ישראל מתפאר היום במיטב בניו, יהיה זכרם צרור בליבנו תמיד".

 

הרב שלמה עמאר, שעזב את לשכתו ואת חוקרי המשטרה כדי להשתתף בטקס, אמר: "משפחות שכולות, השם יחזק אתכן ויתן לכם עוז. כבכל שנה באים להתייחד עם זכרם של הקדושים שמסרו נפשם על הצלת ארץ ישראל. הקדושים האלה מצטיירים בעינינו כמלאכים צחים וטהורים שנשלחו מהשמיים להגן על העם ולהציל את הארץ וכשהם מסיימים את תפקידם הם עולים בסערה לשמיים כי רק בשביל זה נשלחו". גם השר אהוד אולמרט והרב הראשי לצה"ל תא"ל ישראל וייס השתתפו בטקס.

 

21,954 נופלים

 

אזרחי מדינת ישראל מתייחדים הערב ומחר עם זכרם של 20,368 חללי מערכות ישראל, שנפלו מאז כ"ט בנובמבר 1947 ועד ה-2 במאי 2005.

  

מספרם של הנופלים במערכות ישראל משנת 1860, שנת תר"ך, עד ל-2 במאי 2005 הוא 21,954. בשנה זו, שנקבעה כנקודת התחלה למניין מספר החללים במערכות ישראל, יצאו ראשוני המתיישבים היהודים מחוץ לחומות ירושלים והחלו בהקמת שכונות יהודיות.

 

מאז יום הזיכרון האחרון ועד ל-2 במאי נוספו למניין הנופלים 169 חללים. המספר כולל את נכי צה"ל שנפטרו עקב נכותם.

  

את ארועי יום הזיכרון תפתח צפירה בת דקה שתישמע ברחבי הארץ בשעה 20:00. לאחריה יתקיימו עצרות זיכרון, שהמרכזית שבהן היא הטקס הממלכתי ברחבת הכותל המערבי בירושלים בהשתתפות נשיא המדינה, משה קצב, והרמטכ"ל רא"ל משה יעלון. שר הביטחון, שאול מופז, ישתתף בטקס באנדרטת "גן הבנים" בראשון לציון.

  

ביום הזיכרון שייערך מחר, תישמע צפירה בת דקה בשעה 11:00, אז ייערכו טקסים ממלכתיים ב-43 בתי עלמין צבאיים, וכן ליד האנדרטה לחללים הבדואים בצומת המוביל.

 

שר הביטחון, שאול מופז, שיגר איגרת למשפחות השכולות בה כתב: "אתם, בני המשפחות השכולות, נושאים יותר מכל את נטל הכאב, את החלל שנפער בנשמתכם, את הזיכרונות המייסרים המלווים אתכם יומם וליל. ליבנו איתכם, וידינו מושטת לכם באחווה ובשותפות גורל. אין בישראל מי שאין לו בן-משפחה, קרוב, חבר או מכר אשר נפל בשדות הקרב. ביום הזיכרון כולנו עטופים יחדיו בתוגה כמשפחה גדולה אחת. לא נחדל לקוות ולא נפסיק לפעול למען תכלה המלחמה מארצנו וישכון בה שלום.

 

הרמטכ"ל, רב אלוף משה יעלון, כתב בפקודת יום לחיילי צה"ל: "דמות הנופלים, פניהם הצעירות תמיד, פועל חייהם ונסיבות מותם - חיים תמיד בליבנו. בכל מעשינו ומחשבותינו הם בני לוויה תמידיים. הם שבים ומזכירים את האחריות המוטלת עלינו להבטיח את קיומה, את שלומה ואת ביטחונה של מדינת ישראל ולבנות בה חברה, חיים ותרבות הראויים לגודל קורבנם. גם לאחר חמישים ושבע שנות עצמאות לא תמה הלחימה על קיומה של מדינה יהודית עצמאית בארץ הזאת. גם השנה ידענו שכול ומוות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: איי פי
שרון. נדר למנוע את המלחמה של מחר
צילום: איי פי
צילום: גיל יוחנן
הרב עמאר. בשם יתן עוז
צילום: גיל יוחנן
מתייחדים
צילום: איי פי
מומלצים