שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות
  בכיר בלבנון: קיבלנו דיווח שישראל תיסוג משבעא
  הבכיר, שר ההגנה לשעבר מוראד, אישר את הדיווח לפיו השליח לארסן אמר לו שישראל מסכימה להעביר את חוות שבעא לידי הסורים. בישראל מיהרו באחרונה להכחיש מספר דיווחים בנושא

  שר ההגנה לשעבר של לבנון, עבד אל-רחים מוראד, אישר היום (ד') את הדיווח שפורסם אתמול בעיתון "א-שרק אל-אווסט" ולפיו שליח האו"ם למזרח התיכון, טריה לארסן, אמר לו כי ישראל עשויה לסגת מחוות שבעא שבמורדות הר דוב. זאת, במידה והאו"ם יעבירן לידי סוריה.

   

  "הדבר נכון במאת האחוזים", אמר מוראד שהוסיף כי מועד אפשרי לנסיגת ישראל מחוות שבעא יהיה בסביבות חודש יוני. כזכור, לארסן הבהיר באחרונה נחרצות כי חוות שבעא הן שטח סורי ולא לבנוני – עמדה בה דבק האו"ם מאז השלימה ישראל את נסיגתה מדרום לבנון.

   

  במסיבת עיתונאים שקיים לארסן עם שר החוץ הסורי, פארוק א-שרע, בראשית החודש שעבר, בה בישרו השניים על נסיגתה המלאה של סוריה מלבנון עד לסוף חודש אפריל, שאל עיתונאי סורי את לארסן האם במסגרת יישום החלטה 1559, בה יש קריאה לכל הכוחות הזרים בלבנון לצאת ממנה, תיסוג ישראל מחוות שבעא. לארסן לא התבלבל, וענה נחרצות: "בכל הקשור למשימה של האו"ם – ישראל נסוגה באופן מלא מלבנון ומועצת הביטחון קיבלה החלטה פה-אחד לפיה חוות שבעא הן סוריות ולא לבנוניות". לארסן הוסיף, כי האפשרות להכניס ללבנון כוחות זרים במקום הכוחות הסורים אינה עולה כעת לדיון.

   

  בתוך כך, לא נשארו בחיזבאללה אדישים נוכח האפשרות שחוות שבעא, שטח עליו נאבק הארגון במגוון אמצעים מאז יציאת צה"ל מלבנון, יועברו לידי סוריה. "החוות הן לבנוניות וכל העמדות בישראל הן רק לצורכי תמרון", אמר חבר הפרלמנט הלבנוני מטעם החיזבאללה, חסן אל-חאג'. "הסורים שבו ואישרו את העמדה הזאת שוב ושוב. שר החוץ הסורי, פארוק א-שרע, אף שלח איגרת לאו"ם בה אישר שהחוות הן לבנוניות, אולם נראה שהאו"ם אינו רוצה שהדבר יהיה רשמי ואינו מעוניין שהאיגרת תהיה מסמך רשמי".

   

  באותו הקשר אישר גורם בכיר באו"ם בעקבות הדיווח אתמול, כי הקהילייה הבינלאומית, ובכללה גם ישראל, איננה מכחישה כי חוות שבעא הן שטח כבוש, אולם הן שטח סורי ולא לבנוני, שכן הן נכבשו מידי סוריה בשנת 1967. הוא הוסיף עוד כי שליח האו"ם למזרח התיכון "לא התחייב כלפי אף גורם לבנוני להחזיר את חוות שבעא ללבנון, וכי משימתו כעת היא להשלים את יישום החלטה 1559".

   

  אתמול התייחס יושב ראש הרשות הפלסטינית, אבו מאזן, לסוגיית פירוק הארגונים הפלסטינים במדינה מנשקם. "החלטה 1559 היא של האו"ם, וממשלת לבנון היא זאת שנוגעת ליישומו. היא זאת שאחראית עליו ואנו איתה בכל מה שהיא תחליט, משום שאנחנו כפופים לחוק ולא מעליו".

   

  למרות זאת, דיווחים על אפשרות שישראל תיסוג מחוות שבעא אינן דבר חדש. בחודשים האחרונים פורסמו מספר דיווחים על האפשרות שישראל תיסוג מחוות שבעא בתנאי שחיזבאללה יפורק מנשקו וצבא לבנון יתפרס בגבול הדרום, אולם בישראל, אם בכלל התייחסו, מיהרו להכחיש.

   

   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: איי אף פי
  לארסן. פגישות בלבנון
  צילום: איי אף פי
  צילום : רויטרס
  חוות שבעא
  צילום : רויטרס
  מומלצים